Класифікація товарів.
Маркетингова концепція товару
Товар – це все, що призначене для задоволення певної потреби і пропоноване ринку для продажу. Товаром можуть бути матеріальні об'єкти, послуги, місця, організації, ідеї тощо.
Розглядаючи товар як комплексне поняття, можна сприймати його на трьох рівнях: товар у задумі, реальний товар, товар з підкріпленням.
Товар у задумі –це та ціль, заради якої клієнти здійснюють покупки (потреба, задля задоволення якої він створюється).
Реальний товар –це товар у задумі плюс його оточення, яке представляє в найбільш вигідному світі його переваги (упаковка, оформлення, якість, товарна марка).
Товар з підкріпленням –це сукупність товару у задумі, реального товару і додаткових послуг і пільг, таких як надійність поставки, кредитування, після продажне обслуговування, гарантія якості, що у сукупності доповнюють товар і полегшують його реалізацію.
Важливим єлементом товару з підкріпленням є надання сервісу клієнтам.
Сервіс - це комплекс послуг, для забезпечення ефективного використання купленого товару протягом усього періоду експлуатації.
Види сервісу:
- передпродажний – каталоги, прейскуранти, монтаж, налагодження та регулювання, демонстрація...
- післяпродажний скрвіс: гарантійний (безкоштовне обслуговування), післягарантійний (додаткове обслуговування за додаткову плату). Сюди можна також віднести заміну старого товару на більш новий за символічну плату.
Важливим елементом сервісу є забезпечення запасними частинами.
Класифікація товарів.
За сферою застосування розрізняють:
- Споживчі товари (широкого вжитку).
- Товари промислового призначення.
Споживчі товари поділяються:
За довговічністю та матеріальністю:
- товари довгострокового користування(багаторазового призначення);
- товари короткострокового користування (один або декілька циклів використання);
- послуги.
Залежно від поведінки та звичок покупців:
1. ТОВАРИ ПОВСЯКДЕННОГО ПОПИТУ - купівля таких товарів відбувається без роздуму, їх майже ніколи не порівнюють з аналогами (зубна паста, газета, кава). Важливу роль тут відіграє звичка, перебороти яку можна тільки за рахунок певного стимулювання (як правило, за рахунок фірми). В свою чергу, товари повсякденного попиту поділяють на:
· товари постійного попиту (ті, що купуються регулярно);
· товари імпульсивної покупки (ті, що купуються незаплановано і без попереднього пошуку - гумка, цигарки в газетному кіоску);
· товари для нагальних потреб (покупка за виникненням надзвичайних потреб - парасолька, обігрівач).
2. ТОВАРИ ПОПЕРЕДНЬОГО ВИБОРУ. Насамперед такі товари порівнюють між собою за окремими критеріями - якість, ціна, зовнішній вигляд (дизайн). Розрізняють схожі (телевізори) і несхожі (одяг, квартири, меблі) товари.
3. ТОВАРИ ОСОБЛИВОГО ПОПИТУ. Це товари з унікальними ознаками або марочні (фірмово)- престижні товари, за володіння якими покупець сплачує додатково ("Мерседес", "Левіс 501", "Соні").
4. ТОВАРИ ПАСИВНОГО ПОПИТУ. При покупці таких товарів, як правило, не замислюються над їх ціною.
В залежності від попиту:
- Товари повсякденного попиту – Важливо щоб вони завжди були у продажу.
- Товари попереднього попиту (вибору) – Важливо, щоб клієнти розуміли чим ці товари відрізняються у вигідну сторону від аналогічних товарів конкурентів.
- Товари особливого попиту – Важливо, щоб споживач знав, що робить Ваш товар унікальним і чому ви відносите його до унікального.
- Товари пасивного попиту – Важливо у якій формі і якого характеру буде рекламне звернення.
Товари промислового призначення поділяються:
А) СПОРУДИ, БУДІВЛІ ТА ОБЛАДНАННЯ: капітальне будівництво, стаціонарні споруди (цехи та адміністративні споруди), стаціонарне обладнання (комп'ютери, письмові столи)
б) СИРОВИНА ТА МАТЕРІАЛИ: сировина, напівфабрикати та деталі
В) ДОПОМІЖНІ МАТЕРІАЛИ ТА ПОСЛУГИ:
- допоміжні матеріали підрозділяють на два види: робочі матеріали (пально-мастильні, кам'яне вугілля, папір та олівці); матеріали для технічного обслуговування та ремонту (фарби, цвяхи).
- ділові послуги поділяються на послуги по технічному обслуговуванню та ремонту (миття вікон, ремонт оргтехніки) та послуги консультативного характеру (правові, аудит, аналіз технічного стану, реклама, дослідження ринку).
Дата добавления: 2016-11-28; просмотров: 1088;