Нормування витрат матеріальних ресурсів.
Визначення сутності і змісту матеріальних ресурсів в наукових підходах немає єдності думок. Протягом тривалого часу дискусійним вважається питання про те, що саме включати в термін «матеріальні ресурси» – засоби праці і предмети праці або лише предмети праці. Згідно теорії А. Сміта матеріальні ресурси є частиною капіталу. Капітал характеризується ним як одна з двох частин запасів, від якої очікують отримати прибуток, а друга частина пише він – це та, яка йде безпосередньо на споживання. Він вперше ввів поняття поділу капіталу на основний і оборотний, показав різницю у співвідношенні між цими частинами капіталу залежно від галузі господарства. Під оборотним капіталом А.Сміт розумів ту частину яка знаходиться в обороті [1]. Та частина, яка не вступає в оборот, отримала назву основного капіталу. Як основний (машини, знаряддя праці, будівлі, родючість землі, кваліфікація людського капіталу), так і оборотний капітал (гроші, продовольство, сировина, напівфабрикати, готові вироби), за А.Смітом, приносить прибуток: основний – у сфері виробництва, оборотний у сфері обігу.
Дж. С.Мілль капітал характеризує як «нагромаджений запас продуктів минулої праці» [2]. К. Маркс поділяє капітал на постійний і змінний. Постійний капітал переносить свою цінність на створюваний продукт частинами, а змінний повністю [3]. В сучасній економічній літературі та діючому законодавстві частиною капіталу є основні засоби, предмети праці та в їх єдності засоби виробництва. М.Д. Фасоляк [4], К.А. Смірнов [5], Ю.І.Рижиков [6], В.А. Сакович [7], Г.Я. Шахова [8] обґрунтовують матеріальні ресурси як предмети праці так і засоби праці тобто засоби виробництва. О.М.Гаджинський [9], Ю.М.Неруш [10], В.М. Дегтяренко [11], О.І.Михайлова [12], Л.Б. Миротін [13] обґрунтовують матеріальні ресурси як предмети праці: сировина, основні і допоміжні матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, паливо, запасні частини, тобто виробничі запаси, що призначені для будівництва, реконструкції та відновлення.
Предмети праці – це речові елементи оборотних фондів підприємства, які у процесі праці змінюють свою натуральну форму та фізико-хімічні властивості, споживаються на протязі одного виробничо-комерційного циклу і переносять свою вартість на готову продукцію цілком і відразу по мірі споживання. Термін їх використання до одного циклу.
До складу матеріалопотоку підприємства, який є основним об’єктом науки управління матеріальними ресурсами, належать:
1) виробничі запаси; 2)незавершене виробництво і напівфабрикати власного виготовлення; 3)запаси готової продукції на складі та товари в дорозі (товарна продукція, що вже відвантажена, але не оплачена покупцем).
Виробничі запаси – це предмети праці, підготовлені для запуску у виробничий процес; вони включають: сировину, основні і допоміжні матеріали, паливо, покупні напівфабрикати і комплектуючі вироби, тару і тарні матеріали, пакувальні матеріали, запчастини для поточного ремонту основних фондів тощо.
Незавершене виробництво і напівфабрикати власного виробництва – це предмети праці, для яких характерний незавершений виробничий цикл, тобто які увійшли до виробничого процесу в одних цехах підприємства та підлягають подальшій обробці в інших цехах того ж підприємства (матеріали, деталі, вузли і вироби, тощо).
Співвідношення між окремими елементами матеріальних ресурсів і їх складовими частинами називається структурою матеріальних ресурсів.
Рис. Склад та структура матеріальних ресурсів підприємства
Номенклатура матеріальних ресурсів – це перелік або сукупність груп, видів, підвидів матеріальних ресурсів, необхідних для забезпечення процесу виробництва.
Номенклатура матеріальних ресурсівмає три характеристики: ширину, глибину, послідовність.
Ширина номенклатури матеріальних ресурсів – загальна чисельність різних номенклатурних груп, видів, підвидів матеріальних ресурсів, для забезпечення процесу виробництва.
Глибина номенклатури – число видів кожного окремого ресурсу в номенклатурній групі.
Послідовність (гармонійність) номенклатури – це ступінь відповідності між окремими матеріальними ресурсами різних номенклатурних груп з точки зору їх виробничого використання.
2. Методика встановлення техніко-економічних норм витрати матеріалів.
Розрізняють показники витрат матеріальних ресурсів і показники рівня корисного використання матеріальних ресурсів.
Витрати матеріальних ресурсів – це виробниче споживання окремих видів матеріальних ресурсів безпосередньо для виконання програми по виготовленню продукції.
Витрати матеріальних ресурсів також здійснюються на ремонтні потреби, обслуговування внутрішньозаводського транспорту, забезпечення потреб підсобного господарства.
Споживання матеріальних ресурсів характеризується загальними і питомими їх витратами.
Загальні витрати матеріальних ресурсів – це споживання окремих видів або разом взятих матеріальних ресурсів на виконання виробничої програми у звітному періоді.
Загальні витрати матеріальних ресурсів враховуються у натуральному вигляді, а сумарні витрати різних видів матеріальних ресурсів –у вартісному вираженні.
Питомі витрати конкретного виду матеріальних ресурсів – це середні витрати матеріальних ресурсів на одиницю виготовленої придатної продукції.
Питомі витрати матеріальних ресурсів на одиницю споживчої властивості (у складних галузях виробництва) для однотипової продукції можливо розрахувати за формулою:
, (5.1)
де m – питомі витрати матеріальних ресурсів на одиницю споживчої властивості;
–питомі витрати матеріальних ресурсів на фізичну одиницю продукції;
q1 – кількість одиниць продукції,виготовлених у звітному періоді;
–загальний обсяг споживчої властивості продукції, виготовленої у звітному періоді.
Загальну характеристику витрат матеріальних ресурсів на виробництво продукції дає такий показник, як матеріалоємність. Він характеризує фактичні витрати матеріальних ресурсів на одиницю продукції (або на одиницю споживчої властивості)і, пов’язаний з такими показниками, як металоємність, енергоємність, теплоємність,
Матеріалоємність продукції може бутирозрахована різними показниками:
1)питомі втрати матеріальних ресурсів на фізичну одиницю виготовленої продукції (питома матеріалоємність):
(5.2)
2) розміром витрат декількох видів матеріальних ресурсів у вартісному вираженні на фізичну одиницю виготовленої продукції:
(5.3)
де Р – оптові ціни на окремі види матеріальних ресурсів.
Ці формули використовуються для розрахунків матеріалоємності простих видів продукції (електроенергії, чавуну, сталі). Для складних видів продукції (машинобудівництва) частіше використовують показник матеріалоємності з розрахунку на одиницю головної споживчої властивості.
Для машинобудівництва також може бути розрахований показник витрат матеріальних ресурсів на 1грн. валової,реалізованої або чистої продукції у співставлених цінах:
, (5.4)
де - обсяг виробництва продукції у співставлених цінах.
З метою розробки виробничої програми та аналізу господарської діяльності підприємства використовуються показники рівня корисного використання матеріальних ресурсів.
У чорній металургії використання заліза у доменному та сталеплавильному виробництві розраховується балансовим методом. У приходній частині балансу показуються елементи і розміри витрат сировини (руди, брухту, стружки), а у затратній частині балансу визначаються види та розміри отриманої кінцевої продукції та відходів (чавун, шлах тощо). Ці баланси дозволяють визначити витратні коефіцієнти (відношення ваги затраченних матеріалів на тону придатної продукції).
Рис. 5.2. Показники корисного використання матеріальних ресурсів
У галузях машинобудування розраховуються показники визначення рівня використання основного елемента оборотних фондів – металу:
- показник відносної металоємності машини (відносної ваги машини):
(5.5)
де Ом -відносна вага машини;
Чвн -чиста вага, що дорівнює сумарній вазі деталей (частин),m або кг;
- кількість одиниць основної експлуатаційної характеристики машини (вантажопідйомність автомобіля, трактор-кінських сил);
- коефіцієнт використання металу:
(5.6)
де Чвм –чиста вага металу в одиниці продукції, т;
V1 – обсяг виробництва продукції по кожній назві номенклатури;
ВРМ -валові витрати металу;
i=1,2,3...кількість різних видів виробів, що складають номенклатуру;
- рівень відходів:
(5.7)
де Реідх – рівень відходів, (%);
- кількість використаного металу, т;
Qвідх - кількість відходів.
Рис. 4.1. Розрахунок витрат матеріальних ресурсів у хімічній промисловості
Розрізняють джерела та напрями економії матеріальних ресурсів.
Джерела раціонального використання матеріальних ресурсів узалежності від сфери виникнення і використання діляться на три групи:
-народногосподарчі;
-загальнопромислово-міжгалузеві;
-внутрішньовиробничі.
До народногосподарчих резервів належать:
1) встановлення прогресивних народногосподарчих пропорцій;
2) вдосконалення структури паливно-енергетичного комплексу;
3) вдосконалення всього господарчого механізму в умовах ринкових відносин тощо.
До загальнопромислово – міжгалузевих резервів відносять:
1) впровадження нових ефективних способів і систем розробки місцезнаходжень корисних копалин, прогресивних технологічних процесів їх добування, збагачення та переробки;
2) забезпечення більш нової і комплексної переробки мінеральної сировини;
3) розвиток спеціалізації, кооперування та комбінування у виробництві;
4) створення і розвиток підприємств різних форм власності;
5) підвищення якості вихідної сировини та конструктивних матеріалів у галузях-виробниках;
6) прискорений розвиток виробництва найбільш ефективних видів сировини і матеріалів.
Внутрішньовиробничі резерви передбачають:
1) можливості покращення використання матеріальних ресурсів;
2) освоєння більш досконалих типів та моделей виробів;
3) підвищення якості продукції в конкретних галузях промисловості.
Напрями (шляхи досягнення) економії матеріальних ресурсів, у залежності від характеру заходів, розподіляються на:
1)виробничо-технічні;
2)організаційно-економічні.
Виробничо -технічнінапрями:
1) заходи, пов’язані з якісною підготовкою сировини та її виробничого споживання;
2) вдосконалення конструкцій машин, обладнання і виробів;
3) використання більш економічних видів сировини і палива;
4) впровадження нової техніки і прогресивних технологій у виробництво.
Організаційно-економічні напрями:
1) заходи, пов’язані з підвищенням наукового рівня нормування, планування матеріалоємності виробництва продукції;
2) розробка та впровадження технічно-обгрунтованих норм та нормативів витрат матеріальних ресурсів;
3) встановлення прогресивних пропорцій, що сприяють розвитку виробництва нових, більш ефективних видів сировини і матеріалів паливно-енергетичних ресурсів;
4) вдосконалення паливного балансу країни.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 2005;