Громадський контроль у сфері трудового права.

Важливе місце у сфері нагляду і контролю за додержанням законодавства займає громадський контроль, який здійснюють профспілки, трудові колективи, громадські інспектори тощо.

Ст. 21 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» визначено повноваження профспілок, їх об’єднань щодо захисту прав громадян на працю та здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю.

Профспілки здійснюють громадський контроль за виконанням законодавства про зайнятість, виплатою заробітної плати, додержанням законодавства про працю та охорону праці, створення безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпеченням працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту, виконанням колективних договорів та угод.

У разі загрози життю або здоров’ю працівників, профспілки мають право вимагати від роботодавця негайного припинення робіт на робочих місцях, виробничих дільницях, у цехах, інших структурних підрозділах або на підприємстві в цілому на час, необхідний для усунення загрози життю та здоров’ю працівників. Профспілки мають право на проведення незалежної експертизи умов праці, а також об’єктів виробничого призначення, що проектуються, будуються чи експлуатуються, на відповідність їх нормативно-правовим актам з питань охорони праці, брати участь у розслідуванні причин нещасних випадків і професійних захворювань на виробництві та давати свої висновки про них.

Громадський контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють також трудові колективи через обраних ними уповноважених, які мають право безперешкодно перевіряти на підприємстві виконання вимог щодо охорони праці та вносити обов’язкові для розгляду роботодавцем пропозиції про усунення виявлених порушень нормативних актів з безпеки та гігієни праці.

Для виконання цих функцій уповноважені трудових колективів за рахунок роботодавця проходять навчання та звільняються від роботи на передбачений колективним договором строк зі збереженням за ними середнього заробітку.

Для здійснення громадського контролю можуть залучатися громадські інспектори праці з контролю за додержанням законодавства про працю. Громадські інспектори праці діють на підставі Положення про громадських інспекторів праці, затв. наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.03.1998 р. № 43.

Громадські інспектори праці проводять перевірки додержання законодавства про працю на підприємствах, в установах, організаціях всіх форм власності у порядку громадського доручення без звільнення від основної роботи і додаткової оплати.

Права громадського інспектора праці:контролювати додержання законодавства про працю на підприємствах та вимагати усунення виявлених порушень; сприяти проведенню роз’яснювальної роботи щодо законодавства про працю на підприємствах; безперешкодно відвідувати підприємства з метою контролю за додержанням законодавства про працю; знайомитися з документами та одержувати від роботодавців копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про працю; у разі виявлення порушень законодавства про працю давати роботодавцю приписи про їх усунення.

 








Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 879;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.