Політична роль середнього класу і його становлення в Україні
На завершення зупинимося на аналізі політичної ролі середнього класу. У країнах із соціально зорієнтованою економікою до середнього класу належать як представники недержавного сектора економіки (дрібні та середні підприємці; особи, які займаються індивідуальною трудовою діяльністю; власники приватного майна і капіталів), так і наймані працівники у приватній та державній сферах. Загалом, середній клас може складатися з найрізноманітніших верств суспільства: бізнесменів і комерсантів, наукової і технічної інтелігенції, державних службовців, працівників культури та мистецтва, кваліфікованих робітників та фермерів. У розвинених країнах до середнього класу належать навіть так звані «вразливі верстви населення» - пенсіонери, інваліди, багатодітні та неповні сім'ї. До середнього класу, як за рівнем доходу, так і за якістю життя, їм дозволяє увійти існуюча розгалужена система соціального забезпечення.
Потрібно мати на увазі, що ні в одному суспільстві немає єдиного критерію належності до середнього класу і що життєві стандарти в різних країнах неоднакові. Так, у США матеріальною ознакою належності до середнього класу є наявність окремого будинку (близько 60% американців), а в Україні – наявність автомобіля (близько 20% українців) і дачі (близько 28%). Беручи до уваги найбільш розповсюджені критерії (кваліфікація, доходи, соціальний статус, стандарти споживання, освіта) можна стверджувати, що частка середнього класу в США (й інших найбільш розвинених країнах) становить понад 60%, а в Україні - близько 20-25% населення. У країнах Північної Америки і Західної Європи цей клас відрізняється високим ступенем задоволеності умовами життя, прихильністю до демократичної системи й помірністю політичних поглядів. Тому домінування середнього класу в складі населення сприяє підтримці злагоди в суспільстві і стабільності в державі. У сучасних суспільствах середній клас є консолідуючою ланкою, на його інтереси орієнтується правляча еліта, основні політичні партії.
Незважаючи на нечисленність, український середній клас також здатний відігравати стабілізуючу роль у політичному житті країни. По-перше, він значною мірою адаптувався до існуючих умов. По-друге, він володіє високим культурним капіталом (кваліфікація, освіта) і здатністю збільшувати його. По-третє, його чисельність буде збільшуватись під впливом технологічного прогресу й обумовленого ним економічного зростання. По-четверте, реалізуючи свою життєву стратегію, середній клас покладається не на заступництво держави, а на власну активність. Немало важить і те, що в частини так званого «базового прошарку» (основної працездатної частки) населення України (нижчий прошарок середнього класу в розвинених західних країнах) є і суб'єктивні передумови, і об'єктивні перспективи переходу в середній клас. Цей прошарок схильний сприймати середній клас як свого природного лідера.
Враховуючи, що соціальна структуризація українського суспільства не відповідає сучасному етапу розвитку країни, завданням економічного реформування, збереження соціальної стабільності та утвердження політичної демократії, проблеми становлення середнього класу в Україні та створення умов для його зміцнення визнані одними з ключових завдань Стратегії подолання бідності в Україні на 2000—2010 роки. Фактично заходи Стратегії спрямовані на нормалізацію та розбудову соціальної структури українського суспільства. Формування середнього класу, який буде охоплювати широкі верстви населення (зокрема й вразливі соціальні групи), має стати тією сучасною соціальною формою, яка зможе задовольнити потреби народу України в гідних умовах життєдіяльності й утвердити демократичні цінності в політиці.
Основні висновки
· Політичне життя й соціальна структура взаємообумовлені.
· Соціальна стратифікація являє собою поділ людей на нерівнозначні групи.
· У сучасній науці переважає багатовимірний підхід до вивчення соціальної стратифікації. Потрібно враховувати об'єктивні (становище людей у суспільстві) і суб'єктивні (самоідентифікація людей із цим становищем) аспекти.
· У сучасній соціальній науці найбільш поширеним є поділ населення на вищий, середній, робітничий і нижчий класи.
· Соціальна стратифікація формується і змінюється під впливом технологічного й економічного розвитку і, у свою чергу, обумовлює політичну диференціацію населення.
· У соціальній структурі найбільш розвинених країн Північної Америки і Західної Європи переважає середній клас, у соціальній структурі України — робітничий і нижчий класи.
· Одним з найважливіших факторів політичної диференціації населення сучасної України є доходи: люди з відносно низькими доходами схильні підтримувати течії і партії лівої, комуністичної і соціалістичної орієнтації; люди з відносно високими доходами схильні підтримувати течії і партії правої, ліберально-демократичної орієнтації.
· Значна частка малозабезпечених і бідних людей серед населення України є джерелом соціальної напруженості й негативного ставлення до влади.
· Зростання питомої ваги українського середнього класу сприяє зміцненню соціальної злагоди й політичної стабільності в рамках демократичного режиму правління.
Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 475;