Резонанс струмів. Умова резонансу струмів
Таким чином, резонанс струмів - це режим кола змінного струму з паралельними індуктивністю та ємністю, при якому струм у нерозгалуженій частині кола і напруга прикладена до кола збігаються за фазою. Тому його ще називають фазовий резонанс. При резонансі струмів струми у паралельних гілках можуть бути набагато більшими за струм від джерела, але вони взаємно врівноважуються і тому не впливають на загальний струм.
Умова виникнення резонансу струмів:
Повний опір кола при резонансі струмів по відношенню до джерела (резонансний опір):
Тобто, чим менше активний опір, тим більше резонансний опір кола. Коли активний опір дорівнює нулю, резонансний опір прагне до нескінченості і струм у нерозгалуженій ділянці кола дорівнює нулю.
Повна провідність кола при резонансі дорівнює активній провідності кола:
, так як
Характерний опір кола:
Добротністю контура називають відношення характерного опору кола до його активного опору:
або
Вона характеризує кратність індуктивного струму до струму у нерозгалуженій ділянці кола.
Якщо контур має активні втрати енергії, то коливання у ньому згасають з часом. Згасання контура - це величина, яка обернена добротності:
Вона показує яку частину струму контура складає струм у нерозгалуженій ділянці кола при резонансі струмів.
Резонансна кутова частота при нехтуванні активними опорами котушки і конденсатора :
Якщо врахувати активні опори котушки і конденсатора, то:
При резонансі струмів реактивні потужності індуктивності і ємності однакові, тому повна реактивна буде дорівнювати нулю:
Від джерела живлення до кола поступає лише активна енергія:
При дослідженні резонансних явищ велику роль грають резонансні криві - залежність діючого значення струму від частоти прикладеної напруги: - рис.6.3. Резонанс струмів використовують в радіотехніці, пристроях автоматики, телемеханіки і зв’язку. З іншого боку, виникнення режимів близьких до резонансу, але в не передбачених для цього пристроях, може привести до порушення його нормальної роботи чи аварії.
Резонанс струмів може виникнути і в розгалуженому колі, яке має кілька гілок з R, L, c, якщо реактивна провідність всього кола дорівнює нулю:
Залежність опору від частоти вказана на рисунку 16.3.
Рисунок 16.3 - Резонансні криві
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 3572;