Перетворення механічної енергії в електричну
(принцип дії генератора)
Якщо замкнути прямолінійний провід довжиною l, який розміщений у однорідному магнітному полі перпендикулярно вектору магнітної індукції В, зовнішнім колом з опором R (рис.14.1), то при русі проводу з постійною швидкістю υ перпендикулярно магнітним лініям у ньому індукується незмінна ЕРС і в замкненому колі виникає постійний струм. На провід зі струмом у магнітному полі діє електромагнітна сила:
Напрямок цієї сили, визначений за правилом лівої руки, протилежний напрямку вектора швидкості, тобто вона є гальмовою. Для переборювання цієї сили, тобто для руху провода, потрібна зовнішня сила, рівна гальмовій силі й направлена їй назустріч. Тобто для руху провода потрібний первісний двигун, який розвіває механічну потужність:
Таким чином, потужність, яку розвіває двигун, дорівнює електричній потужності кола.
Висновок: при русі в магнітному полі під дією зовнішніх сил замкненого на зовнішнє коло провідника, який пересікає магнітні лінії, відбувається перетворення механічної енергії в електричну. Електричні машини, в яких відбувається перетворення механічної енергії в електричну, називаються електричними генераторами. Тобто принцип дії генераторів заснований на законі електромагнітної індукції (явищі індукування ЕРС у провідниках, які рухаються у магнітному полі). Генератори використовують як джерела живлення.
Рисунок 14.1 - Принцип дії генератора
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 757;