Розгалужене несиметричне коло
Розглянемо розрахунок на прикладі.
Приклад: Осердя виконано з електротехнічної сталі. На середньому стрижні розміщена котушка, яка створює МРС. У правому стрижні є повітряний проміжок, в якому потрібно створити магнітний потік Ф1= Вб. Визначити кількість витків котушки при струмі 0,5А. Магнітним розсіюванням можна знехтувати. Розміри магнітопроводу вказані у см на рисунку 11.3
Рисунок 11.3 - Розміри для прикладу розрахунку несиметричного магнітного кола
Розв’язання
1 Визначаємо довжину та переріз кожної ділянки кола:
· Правий стрижень: ,
· Лівий стрижень: ,
· Середній стрижень: ,
· Повітряний проміжок: ,
2 Визначаємо магнітну індукцію у правому стрижні:
3 За кривою намагнічування електротехнічної сталі визначаємо напруженість: для
4 Тоді магнітна напруга буде:
5 Магнітна індукція у повітряному проміжку така же, як і в правому стрижні: , тому напруженість у повітряному проміжку визначаємо за формулою:
6 Тоді магнітна напруга у повітряному проміжку буде:
7 Визначаємо напруженість магнітного поля у лівому стрижні за ІІ законом Кірхгофа для зовнішнього контура, напрямок обходу - за годинниковою стрілкою: За кривою намагнічування електротехнічної сталі визначаємо магнітну індукцію у лівому стрижні: для
8 Тоді магнітний потік:
9 Магнітний потік у середньому стрижні визначимо за І законом Кірхгофа:
10 За кривою намагнічування відповідає
.
11 Визначаємо МРС магнітного кола склавши рівняння для правого контура за ІІ законом Кірхгофа:
12 Тоді кількість витків котушки буде:
12 Явище самоіндукції
Індуктивність
При проходженні струму в колі кожний контур чи виток котушки пронизується власним магнітним потоком, який називається потоком самоіндукції ( ФL ). Сума потоків зчеплених з усіма витками котушки (чи потоків самоіндукції усіх витків) називається потокозчепленням:
Вимірюється у Вб. Одиниця вимірювання прийнята в ім’я вченого Вебера Вільгельма Едуарда, німецького фізика, автора теорії магнітних диполів, який у 1833 році створив перший у Німеччині електромагнітний телеграф, у 1856 році виміряв швидкість світла, у 1871 році запропонував першу електронну модель атома.
Якщо котушка не має осердя з феромагнітного матеріалу, то потокозчеплення у котушці пропорційне значенню струму у її витках:
де - коефіцієнт пропорційності, який називають коефіцієнтом самоіндукції котушки або індуктивністю, Гн.
Одиниця вимірювання прийнята в ім’я вченого Генрі Джозефа, американського фізика, який у 1828 році створив електромагніт з вантажопідйомністю до 1 тонни, у 1831 році відкрив явище електромагнітної індукції (одночасно з Фарадеєм), винайшов електромагнітне реле, у 1842 році виявив коливний характер розряду конденсатора.
Якщо в контурі відсутні феромагнітні матеріали, то при збільшенні струму пропорційно йому зростає потокозчеплення. Тобто індуктивність в цьому випадку величина стала й не залежить від струму. Якщо контур має феромагнітні матеріали, то ця пропорційність порушується й індуктивність контура залежить від струму:
Індуктивність - це один із основних параметрів електротехнічних пристроїв. Позначення індуктивності в електричних схемах вказано на рис.12.1.
Рисунок 12.1 - Позначення індуктивності в електричних схемах
Індуктивність - це величина, яка характеризує здатність елемента електричного кола створювати магнітне поле при протіканні в ньому струму.
Такий елемент можна виготовити намотавши котушку з кількох витків мідного дроту. Питомий опір міді у 20÷30 разів менший, ніж у манганіну, і якщо переріз дроту зробити великим, омічним опором (R) такої котушки можна нехтувати. Якщо струм постійний і омічний опір котушки дорівнює нулю, то спад напруги на резистивному опорі котушки згідно закону Ома буде теж дорівнювати нулю. Тому в схемах електричних кіл постійного струму такі ідеалізовані індуктивні елементи, тобто їх не враховують й не зображують у схемах за відсутності в них спадів напруги та втрат потужності. Іноді індуктивність така мала, що нею можна нехтувати, але наявність феромагнітних матеріалів збільшує її величину. Колами з великими індуктивностями є обмотки генераторів, двигунів, трансформаторів й котушок зі сталевим осердям. Меншу індуктивність мають прямолінійні провідники. Короткі прямолінійні провідники, лампи розжарювання, електронагріваючи прилади індуктивність практично не мають й поява ЕРС самоіндукції в них не спостерігається. У техніці використовуються різні котушки як зі сталою так й змінною індуктивністю.
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 513;