Система зобов'язаньз відшкодування шкоди
Визначити систему зобов'язань з відшкодування шкоди означає — з'ясувати їх внутрішню структуру, сферу дії даної категорії зобов'язань в цілому і співвідношення окремих видів зобов'язань з відшкодування шкоди між собою. Тобто при побудові системи зобов'язань з відшкодування шкоди відбувається класифікація зобов'я-
Глава 31. Відповідальність за шкоду, заподіяну працівником
Кулагин М. И. Избранньїе трудьі. — М.: Статут, 1997. — С. 285,
289-290.
Смирнов В. Т., Собчак А. А. Общее учение о деликтньїх обязательствах в
советском гражданском праве. — Ленинград: ЛГУ, 1983. — С. 66-67.
Глава 31 Відповідальнісгь за шкоду, заподіяну працівником
Одним із спеціальних деліктів є відповідальність за шкоду, завдану працівником юридичної або фізичної особи. ЦК України у ч. 1 ст. 1172 передбачає, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків. Порівнюючи із загальними умовами деліктної відповідальності, цей вид спеціального делікту наділений певними особливостями.
Насамперед протпиправнісгпь діяння полягає у тому, що особа повинна вчиняти не просто протиправне діяння (дію або бездіяльність), а вчиняти його за таких умов:
1) коли між нею та відповідною юридичною чи фізичною особою є трудові (службові) правовідносини;
2) коли шкода завдається безпосередньо під час виконання трудових (службових) обов'язків.
Наявність між працівником та юридичною чи фізичною особою трудових правовідносин, а також строк виникнення чи припинення цих правовідносин визначається трудовим договором (контрактом), наказом про прийняття на службу, про переведення на тимчасову роботу в дану організацію, актом обрання на виборну посаду, а також наказами керівного органу або рішенням суду та іншими юридичними актами, якими оформляється введення особи до числа працівників певної юридичної чи фізичної особи. Це означає, що лише за таких умов особа може визнаватися працівником юридичної або фізичної особи. Якщо говорити про службові правовідносини, характерні для різних видів службовців, то підставою їх виникнення буде відповідний адміністративний акт. При цьому в ЦК України передбачається, що протиправне діяння може вчинятися не лише за наявності між особами трудових (службових) правовідносин, а й за наявності між ними цивільно-правових підрядних відносин (ч. 2 ст. 1172 ЦК України), або ж правовідносин участі (членства) у підприємницьких товариствах чи кооперативах (ч. З ст. 1172 ЦК України).
Під поняттям «виконання трудових (службових) відносин» слід розуміти, що особа здійснює обумовлену трудовим договором
Розділ НІ. ПОЗАДОГОВІРНІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ...
ності є винятком із загальних правил про деліктну відповідальність і застосовуються лише у випадках, визначених законом. Сфера їх дії точно визначена законом, що виключає можливість застосування аналогій і (або) розширеного тлумачення щодо спеціальних деліктів.
За відсутності спеціального делікту завжди застосовується загальна норма. Так, зокрема, шкода, завдана фізичній або юридичній особі внаслідок незаконної дії або бездіяльності чи незаконного рішення органу дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду, яка безпосередньо не пов'язана з незаконним засудженням, незаконним притягненням до кримінальної відповідальності, незаконним застосуванням як запобіжного заходу тримання під вартою або підписки про невиїзд, незаконним затриманням, незаконним накладенням адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт, відшкодовується на загальних підставах (ст. 1175 ЦК України). Іншим прикладом є вирішення спорів, пов'язаних з відшкодуванням шкоди, заподіяної взаємодією джерел підвищеної небезпеки: при зіткненні транспортних засобів слід виходити з того, що шкода відшкодовується на загальних підставах, тобто з урахуванням принципу вини (ст. 1188 ЦК України).
Прикладами спеціальних деліктів є:
1) відшкодування шкоди, завданої фізичній або юридичній особі органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, їх посадовими або службовими особами;
2) відшкодування юридичною або фізичною особою шкоди, завданої їхнім працівником чи іншою особою;
3) відшкодування шкоди, завданої малолітньою, неповнолітньою особою, недієздатною фізичною особою або фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена;
4) відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки;
5) відшкодування ядерної шкоди;
6) відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю;
7) відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг).
У наступних главах розглядатимуться деякі види спеціальних зобов'язань з відшкодування шкоди.
Рекомендована література:
Загорулько А. И. Обязательства по возмещению вреда, причиненного субт>ектами гражданского права. — X.: Консум, 1996.
Дата добавления: 2016-08-07; просмотров: 502;