Кислотно-основне титрування
Методики ґрунтуються на кислотно-основних перетвореннях – передачі іону водню від аналіту до титранту або навпаки. Титрантами зазвичай є сильні кислоти або сильні основи (луги), аналітами – відповідно основи або кислоти (в різних методиках сильні або слабкі).
Еквіваленти. Розрахунки результатів аналізу можна пов’язати з загальним виразом через число перебігів реакції
x = n(A)/nA = nst(T)/nT
що наведено на початку розділу «Титриметрія. Загальні відомості». Часто стехіометричні коефіцієнти, що стоять у знаменниках, об’єднують з кількістю речовини, вводячи еквіваленти. Для кислотно-основного титрування еквівалент пов’язують з кількістю протонів Н+, якими обмінюються аналіт і титрант. Наприклад, якщо титруємо іон карбонату CO32‑ за реакцією
2 H+ + CO32‑ Û H2O + CO2,
то замість того, щоб вживати співвідношення
n(CO32‑) = nst(H+) / 2,
виведене із загального виразу, підраховують кількість речовини еквіваленту, умовної частинки – половинки CO32‑, і записати співвідношення без знаменника,
n((1/2)CO32‑) = 2 n(CO32‑) = nst(H+).
Співвідношення між кількостями речовини реагента і його еквівалента легко і наочно уявити: число «половинок CO32‑» удвічі більша за число самих «формульних одиниць» CO32‑ (точнісінько як число половинок яблук удвічі більша за число самих яблук). Замість молярної концентрації вихідного реагенту вживаємо молярну концентрацію еквівалента, наприклад,
c((1/2) CO32‑) = 2 c(CO32‑).
Для наочності згадаємо про половинки яблук. Замість молярної маси вихідного реагенту вживають молярну масу еквівалента, наприклад
M((1/2) CO32‑) = (1/2) M(CO32‑), M((1/2) Na2CO3) = (1/2) M(Na2CO3).
це легко уявити: маса моля «половинок Na2CO3» удвічі менша за масу моля «формульних одиниць» Na2CO3 (аналоґія з половинкою яблука).
Звичайно, для розрахунків і виведення формул досить лише стехіометричних співвідношення для реакції, без еквівалентів. Останні спрощують уявлення. Так, реакцію розбивають на дві, відщеплення і приєднання протонів відповідними реагентами, і не записують у конкретних випадках однієї або й обох реакцій − складників. Ми проти терміну «закон еквівалентів», вживаного у деяких підручниках. Якщо за «закон» вважати правило: «1 еквівалент реаґує з 1 еквівалентом», то це лише наслідок раціонального визначення еквівалентів!
Увага! Нещодавно зміст терміна «еквівалент» змінили (раніше це була не умовна частинка, а її кількість речовини). Позитивний наслідок – єдність одиниць виміру кількості речовини для всіх видів частинок. Неґативною ще довго буде плутанина у термінах, вживаних у старій і новій літературі, а ще й хіміками старого і нового вишколу! Студентам корисно розуміти зміст як нового, так і – в перехідний період – і старого визначення.
Титранти. Найпоширеніша кислота, що вживана як титрант, це хлороводнева (соляна). Її розчини відомих концентрацій одержують, розводячи наважку кислоти відомої концентрації (звичайно дистильовану азеотропну суміш, склад якої залежить від атмосферного тиску при дистиляції, цю залежність ретельно вивчено і занесено у довідкові таблиці). Проте частіше, реактив – хлороводневу кислоту – не піддають трудомісткій процедурі дистиляції, а зразу розводять водою, щоб потім, титруючи здобутим розчином наважку аналіту відомого складу – зразкової речовини – уточнити концентрацію здобутого титранту. Розвиваючи титриметрію, запропоновано багато різних зразкових речовин, які можна титрувати або безпосередньо, або перед тим піддати наважку хімічним перетворенням (наприклад, прожарити оксалат натрію Na2C2O4, щоб перевести його у Na2CO3). Щобпідвищити точність визначення, вибирають зразкові речовини з більшою молярною масою еквівалента. Їм відповідають більші наважки, відносна помилка зважування яких менша, ніж для малих. Тоді титрують розчини окремих наважок: відбирання аліквоти, як більш довга ланка аналітичних операцій, накопичує помилки.
Досліди, проведені на кафедрі за участю студентів ще у 1969‑70 навчальному році, показали, що жоден продажний реагент безпосередньо як зразкова речовина непридатний, оскільки фактичний вміст кристалізаційної води у ньому не відповідає певній стехіометричній формулі. Серед двох найпоширеніших зразкових речовин, тетраборату натрію, Na2B4O7·10 H2O, та карбонату натрію, Na2CO3, з різним вмістом кристалізаційної води, більш точні результати при помірно невеликій попередній підготовці отримано для безводного карбонату натрію, що здобутий прожаренням реактиву при 270‑300 оС. Опис цієї роботи подано нижче.
Крім хлороводневої, як титрант вживають хлорну і (рідше) сірчану кислоти. Як луги – титранти вживають переважно гідроксид натрію NaOH і, рідше, − калію і барію. Дуже шкідливими домішками у розчинах лугів є карбонати, і багато зусиль витрачають, щоб їх вилучити з розчину і зберігати розчин без контакту з атмосферним діоксидом вуглецю. Протягом кількох років студенти на практикумі працювали з титрантом NaOH і бачили готову установку для захисту титранту від повітря. Сподіваємось, що згодом ці роботи буде відновлено. Для лугів запропоновано багато зразкових речовин, з яких чи не найзручнішою є гідрофталат калію KHC8H4O4.
Дата добавления: 2016-08-07; просмотров: 976;