Концепції маркетингу

Першим типом ринку, який сформувався у розвинутих країнах світу, був так званий ринок продавця.

Ринок продавця — такий ринок, на якому продавці мають більше вла-

ди іде найактивнішими „діячами ринку" змушені бути покупці.

Поступово, у міру зростання пропозиції порівняно з попитом, сформувався інший тип ринку — ринок покупця.

Ринок покупця — це такий ринок, на якому більше влади мають по-

купці й найактивнішими „діячами ринку" змушені бути продавці.

Ринок покупця є впровадженням у практику провідної ідеї концепції мар-

Ікетингу: надійною гарантією ринкового успіху підприємства є визначення І незадоволених потреб та бажань певної групи споживачів і задоволення цих потреб ефективнішими, ніж у конкурентів, методами.

Сьогодні існує декілька десятків визначень маркетингу. Один із засновників сучасної теорії маркетингу Філліп Котлер дає таке визначення:

Маркетинг — вид людської діяльності, спрямований на задоволення потреб через обмін Американська асоціація маркетингу (АМА) трактує його так: Маркетинг — процес планування і втілення задуму щодо ціноутворення, про­сування та реалізації ідей, товарів і послуг через обмін, який задовольняє цілі окремих осіб та організацій.

Ми пропонуємо таке визначення:

Маркетинг —діяльність, спрямована на створення попиту та досягнення цілей підприємства через максимальне задоволення потреб споживачів.

Маркетинг — це водночас і філософія бізнесу, і активний процес.

Як філософія бізнесу ця наука пропонує систему мислення та ідеологічну ос­нову підприємницької діяльності.

Як активний процес маркетинг вирішує низку завдань, що виникають при функціонуванні підприємства в ринкових умовах і розглядаються як основа для досягнення цілей підприємства.

Роль маркетингу в ринковій економіці

З погляду макроекономіки маркетинг дає змогу формувати потреби кінцевих споживачів, сприяє ефективнішому використанню ресурсів економіки завдяки прискореннютоварообігута зменшеннютоварнихзапасів, наявності маркетингової інформації про розміщення ресурсів.

З погляду мікроекономіки маркетинг створює умови, які сприяють пристосуванню підприємства до вимог ринку. Щоб визначити роль маркетингу на підприємстві, можна провести аналогію з будовою людського тіла.

Якщо дослідження та розробки порівняти з людським мозком, технологічне виробництво з хребтом, а збут — з тілом, то маркетинг можна назвати вітамінами чи гормонами, які проходять через усі ці ділянки, активно впливаючи на них та підживлюючи їх енергією.

Від запровадження маркетингових підходів у підприємницьку діяльність ви­грає і споживач — завдяки зменшенню ризику щодо придбання товарів, розши­ренню асортименту й доступності товарів, підвищенню їх якості, розширенню кола послуг, гнучкій ціновій політиці тощо.

Концепції, на яких будуються взаємовідносини між виробниками і споживачами в умовах ринку

Існує п'ять альтернативних концепцій, кожна з яких відповідає певному ета­пу становлення маркетингу, зокрема:

1. Концепція удосконалення виробництва стверджує, що споживачі надають перевагу широко розповсюдженим та доступним за ціною товарам.

Управління підприємством, яке орієнтується надану концепцію, зосе­реджується на вдосконаленні виробництва та підвищенні ефективності сис­теми розподілу товару Застосування даної концепції доцільнеу двох ситуаціях:

А.коли існує високий попит на ці товари і покупці виявляють до них інтерес. У таких випадках виробники шукають шляхи збільшення випуску продукції;

Б.коли собівартість занадто висока і її можна зменшити за рахунок підвищення продуктивності праці.

2. Концепція удосконалення товару передбачає, що споживачі віддають перевагу товарам із найвищою якістю та надійними характеристиками, отже, підприємство має зосередити свої зусилля на постінному вдосконаленні товару.

Приділяючи увагу насамперед якості товарів, підприємство-виробник має на увазі, що споживачі

зацікавлені у придбанні цих товарів, знають про наявність виробів конкурентів і роблять свій вибір,

орієнтуючись на високу якість і погоджу­ючись платити за неї вищу ціну

Орієнтація товаровиробників на цю концепцію управління підприємством часто призводить

до „маркетингової короткозорості", коли виробник так „закохується" у власний товар, що забуває

про потреби с пожи вачів.

3.Концепція інтенсифікації комерційних зусиль стверджує, що спожи­вачі не

купуватимуть товари підприємства в достатній кількості, якщо воно не докладе значних зусиль у сфері збуту

товарів. Підприємства, орієнтовані на дану концепцію, керуються тим, що споживачі переважно

не мають явного наміру придбати їхні товари, і тому треба вживати активних заходів для збуту товару

На практиці концепцію інтенсифікації комерційних зусиль реалізують, на­в'язуючи покупку споживачеві,

причому продавець намагається за будь-яких умов підписати угоду та здійснити продаж, а задоволення

потреб споживача є для нього другорядною справою.

4. Концепція маркетингу передбачає,що запорукою досягнення цілей підприємства є визначення потреб споживачів і задоволення цих потреб ефек­тивнішими і продуктивнішими — порівняно з конкурентами — методами.Запроваджуючи цю концепцію, підприємства орієнтуються передусім на задоволення потреб певної групи споживачів, для чого постійно проводять дослідження ринку, аналіз і контроль маркетингової діяльності Концепція маркетингу — це сучасна концепція підприємницької діяльності, яка є досконалішою порівняно з трьома попередніми.

Якщо основним об'єктом уваги в першій з них є товар підприємства, який активно нав'язують споживачеві, то в концепції маркетингу основним об'єктом уваги є потреби цільової групи споживачів. А прибуток підприємство отримує завдяки досягненню і підтримці споживчої задоволеності.

В останні роки дедалі більшої популярності набуває концепція соціально-етичного маркетингу.

5. Концепція соціально-етичного маркетингу передбачає визначення по треб споживачів та їх задоволення ефективніше, ніж конкуренти, з ураху­ванням інтересів усіх членів суспільства.

Ця концепція виникла під впливом багатьох зовнішніх факторів, зокрема погіршення якості довкілля, обмеженості природних ресурсів, стрімкого приросту населення тощо. Концепція вимагає збалансування усіхтрьохчинників:прибутків підприємства, споживчих потреб цільової групи,інтересів суспільства

Завдяки орієнтації на концепцію соціально-етичного маркетингу деякі зару­біжні компанії уже досягли значного зростання обсягів продажу та прибутковості, оскільки завоювали довіру споживачів.








Дата добавления: 2016-08-07; просмотров: 792;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.