Проблеми інтеграції України у світове господарство
Раціональне використання переваг міжнародних економічних відносин сприяє інтеграції України у світове господарство. Цей процес обумовлений об'єктивними і суб'єктивними факторами. По-перше, тим, що Україна стала незалежною державою. По-друге, варто враховувати, що світове господарство досягло високого рівня розвитку і характеризується системою, яка набуває цілісності. Тому включення молодих незалежних держав у світове господарство – складний і тривалий процес. В-третіх, Україна не мала достатнього самостійного досвіду встановлення економічних зв'язків із країнами світового співтовариства, що гальмує інтеграцію національної економіки у світове господарство.
Необхідність інтеграції України в систему світового господарства обумовлена тим, що цивілізована країна не може бути осторонь глобальних процесів, що охоплюють і характеризують напрямки і перспективи розвитку світової економіки і людського суспільства в цілому. Потреба в розвитку міжнародних зв'язків обумовлена необхідністю використання величезного світового науково-технічного потенціалу. Співробітництво з іноземними фірмами в цьому напрямку принесе вигоду країні не тільки від впровадження досягнень НТП, але і від участі в його розвитку. Адже в сучасних умовах акцент у міжнародній сфері переноситься на наукову і виробничу кооперацію, інформацію, інфраструктуру, обмін послугами.
Україна входить в об'єднання організацій співробітництва пострадянських країн – СНД, що було засновано в 1991 р. представниками 11 незалежних держав з метою плавного переходу від єдиного народногосподарського комплексу СРСР до формування збалансованих національних економік суверенних держав з використанням взаємовигідного співробітництва між ними. Україна вибрала модель асоційованого, а не повного учасника в діяльності співробітництва. Це дає їй можливість активно працювати в основних органах СНД і разом з тим відокремлюватися від роботи тих органів, рішення яких порушують національний суверенітет чи не відповідають інтересам України, її міжнародним зобов'язанням щодо інших країн.
Україна приділяє багато уваги розвитку співробітництву з членами СНД на двосторонній основі. Вона має договір про вільну торгівлю з РФ і Бєларуссю. Країни СНД залишаються важливим регіоном світу, з яким Україна вступає в торгово-економічні відносини, хоча їхня частка в торговому балансі за останні п'ять років істотно знизилася. Галузева структура зовнішньої торгівлі України з членами СНД характеризується такими основними експортними товарами: продукція чорної металургії, АПК (цукор, горілчані вироби, пісна олія), хімічної індустрії, машинобудування. Проникнення українських товарів на ринок СНД постійно ускладнюється посиленням прямого захисту цими країнами власного виробника, низкою конкурентноздатність виробів українських підприємств, відсутністю надійної мережі просування товарів, реклами, сервісної служби і т.д. Послаблення позиції України на ринку СНД згубно впливає на її стан на ринку енергоносіїв, потреби в який дуже високі. Частина цієї товарної групи в імпорті (майже половина ввозу) є унікальної у світовій практиці і пов'язана з нераціональною структурою національної економіки й екстенсивним характером її функціонування. Україна майже всю нафту одержує з Росії, а газ – з Росії і Туркменістану.
Особливістю торгових відносин України з країнами СНД є висока частка такої неефективної форми, як бартерні операції, операції з давальницькою сировиною й ін. Таким чином, торгові відносини України з країнами СНД мають складний і суперечливий характер. Українські експортери не змогли забезпечити собі стабільного стану на ринку СНД, ефективність зв'язків з більшістю партнерів невисока. Але відсутність навіть таких позицій в інших регіонах світу спонукує зберігати зовнішньоекономічні зв'язки зі СНД і робити їх більш ефективними.
Разом з тим слід зазначити і тенденцію до переходу більшості країн СНД на прискорений розвиток відносин поза межами цієї організації, і, перш за все, з найбільш розвинутими країнами. Україна перша серед країн СНД підписала договір про партнерство і співробітництво з Європейським Союзом. Контакти між країнами ЄС і Україною особливо в виробничої сфері підтримувалися й у радянський час. У сучасних умовах входження України у високорозвинену Європу можливо тільки при інтенсивному продовженні політичних, економічних і правових реформ. В основу взаємин ЄС й України покладений ряд принципів: 1) повага демократичних порядків і прав людини; 2) розвиток економіки на принципах ринку; 3) створення вільних економічних зон; 4) розвиток усіх форм економічних відносин, особливо в торгівлі; 5) створення режиму найбільшого сприяння.
Україна зацікавлена в розвитку взаємин з ЄС у сфері підприємницької діяльності й інвестицій. Сторони зобов'язалися забезпечити умови для створення українських компаній на території країн ЄС і підтримувати діяльність іноземних компаній на території України. Україна і ЄС впроваджують спільні антимонопольні закони про обмеження конкуренції і державного втручання у вільну ринкову торгівлю. Розвитку ділових зв'язків між Україною і ЄС сприяє також підтвердження сторонами інтересу в наступних областях: промисловості, залученні і захисті інвестицій, гірської промисловості, стандартизації, підтримці малих і середніх підприємств.
Співробітництво ЄС і України в області фінансів, фінансової і валютно-грошової політики складається в наданні банківських фінансових послуг, розвитку спільного ринку кредитних ресурсів, входженні України до загальноприйнятої системи взаємних розрахунків. Для ефективного співробітництва ЄС з Україною необхідно досягти зближення митних систем двох сторін, привести у відповідність українські стандарти з технічними правилами ЄС, розвивати співробітництво в сфері транспорту і зв'язку, адаптувати статистичну систему України до міжнародних стандартів.
Таким чином, Україна, як незалежна держава, член світового співтовариства, повинна активно включатися у взаємовигідні господарські зв'язки з країнами-партнерами. Такі відносини будуть сприяти стабілізації економіки і забезпечать збільшення добробуту народу України.
Основні поняття
Світове господарство | global economy |
Індустріальні країни | the industrial countries |
Перехіднаа економіка | transitive economy |
Індекс людського капіталу | index of the human capital |
Міжнародні економічні відносини | the international economic relations |
Міжнародний поділ праці | the international division of labour |
Міжнародне кооперування | the international cooperation |
Міжнародна спеціалізація | the international specialization |
Транснаціональні корпорації | transnational corporation |
Транснаціональні банки | transnational banks |
Глобалізація | globalization |
Практикум
Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. Практично будь-яка національна економіка є:
а) частиною світової економіки, а тому залежить від неї;
б) абсолютно відкритою економічною системою і тому цілком залежить від світової економіки;
в) частиною світової економіки і прагне істотно скоротити залежність від неї;
г) частиною світової економіки і прагне до поширення протекціоністських заходів.
2. За рахунок міжнародних економічних зв’язків неможливо:
а) подолати вузькість національного ринку;
б) уникнути обмеженості національної ресурсної бази;
в) налагодити спеціалізацію виробництва, зробити його ефективнішим;
г) проводити ефективну антициклічну політику.
3. До факторів спеціалізації окремих країн у межах світової економіки не відносяться:
а) географічне місцезнаходження; в) ресурсні можливості;
б) природно - кліматичні умови; г) правильна відповідь не названа.
4. Міжнародні економічні відносини сприяють поділу країн світу на:
а) взаємозалежні; в) не впливають на взаємозалежність країн;
б) незалежні; г) на країни з різним менталітетом народу.
5. Коли країна імпортує переважно готову продукцію, а експортує сировинні товари аграрного сектору, то, вірогідно, ця країна відноситься до:
а) індустріальних;
б) слаборозвинених;
в) нових індустріальних країн Південно-Східної Азії;
г) даний признак не характеризує рівень розвитку країни.
6. Міжнародний поділ факторів виробництва – це:
а) розподіл факторів виробництва між суб’єктами ринку;
б) розміщення продуктивних сил в країні;
в) історично сформоване зосередження окремих факторів виробництва у різних країнах;
г) поділ світового ВНП між країнами світу.
7. Видами міжнародного поділу праці є:
а) економічний, позаекономічний, природний;
б) спеціалізований, універсальний, змішаний;
в) загальний, частковий, одиничний;
г) загальний, середній, граничний.
8. Інтернаціоналізація виробництва – це:
а) економічна форма розвитку міжнародного поділу праці і міжнародного усуспільнення виробництва;
б) форма об’єднання окремих національних підприємств у міжнародні монополії;
в) форма політичного об’єднання підприємців різних країн;
г) форма торгових відносин між країнами.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 657;