Контингент тих, яких навчають,
Керівники підприємств і їхніх заступників по кадрам, менеджери персоналу, фахівці з праці і соціальних питань, голови СТК, голови профкомів.
Перший етап — введення в гру. На нього планується від 0,5 до 1 години навчального часу. Слухачам роз'ясняються мети гри, їхньої функції і ролі.
Тут доречно невелике вступне слово ведучих про значення принципу узгодження інтересів у керуванні і ролі колективного договору як механізму реалізації цього принципу.
Слухачі поділяються на рольові групи, що представляють у грі різні зацікавлені сторони, що беруть участь у формуванні й обговоренні колективного договору:
1. адміністрація підприємства;
2. профспілковий комітет; м
3. рада жінок;
4. рада молоді;
5 рада ветеранів;
6. рада трудового колективу.
Склад рольових груп може бути змінений у залежності від розглянутого конкретного матеріалу. Так, може побут сформований кілька груп Профкомів, що представляють інтереси різних профспілок на одному підприємстві, може бути введена група, що грає роль Страйкому.
Роль і назва групи СТК умовні. На неї возлагаютсяя функції організатора переговорного процесу. Тому з урахуванням змісту конкретного матеріалу і специфіки галузі їй можна додати інша назва: «Комісія», «Президія збори» і т.п.
Крім того, з числа найбільш кваліфікованих слухачів формується група Журі, а також додаткова група незалежних експертів, що представляє інтереси споживачів лий (покупців) послуг підприємства. Умовно ця група називається «Рад покупців (споживачів)». Вона може бути введена в гру, якщо той, якого навчають, контингент або розглянутий конкретний матеріал підприємства представляє галузь сфери обслуговування.
Усі групи одержують рольові завдання і кожен слухач видається той самий конкретний матеріал для самостійного і групового пророблення.
У подборку матеріалу входить:
1. коротка характеристика конкретного підприємства. (Бажано мати реальний прототип або узагальнений, але типовий для галузі, об'єкт);
2. Зведені дані (довідка) соціологічних досліджень,
проведених на даному підприємстві;
3. дані (довідка або проект тез доповіді адміністрації)
про виконання колективного договору за минулий рік;
4. проект колективного договору на планований рік.
Другий етап — експертне пророблення проекту колективного договору і розробка пропозицій з позицій рольових інтересів.
Спочатку кожен слухач самостійно проробляє матеріал. Потім проводиться його обговорення і спільна підготовка пропозиції в рольових групах.
Для самостійного пророблення матеріалу можна виділити неаудиторний час (домашнє завдання). У цьому випадку на обговорення в рольових групах і підготовку пропозицій планується 1 година вченого (аудиторного) часу.
Якщо для самостійного пророблення виділяється аудиторний час, то на весь другий етап планується 3-4 години.
У завдання рольовим групам входить оцінка проекту колективного договору за критеріями, що відображає рольові інтереси, і підготовка пропозицій про те, що варто було б виключити і чим доповнити проект. Так, група готується до третього етапу — обговоренню проекту договору на загальних зборах або конференції.
Для правильного підходу до виконання рольового завдання варто рекомендувати слухачам спочатку обміркувати й обговорити коло своїх рольових інтересів, спробувати проникнути в соціальну позицію тієї посадової особи або частини трудового колективу, роль яких вони виконують. Члени групи можуть домовитися про розподіл ролей між собою, хто й у якій послідовності буде виражати колективну думку. Рольові групи повинні знати за якими критеріями й у якій шкалі балів буде оцінювати їхня діяльність Журі. Про це варто повідомити їм ще на першому етапі. (Рольові завдання приводяться нижче).
Третій етап— імітація збори (конференції) по обговоренню і прийняттю колективного договору. Планується 2-3 години навчального часу.
Збори ведуть група, що грає роль СТК. Тому що успішність процесу узгодження інтересів багато в чому залежить від того, як ведеться процес обговорення проекту колективного до говору, група СТК, крім оцінок за загальними критеріями, можна одержати додаткову оцінку ще і за ведення зборів.
Відтворюється звичайна процедура обговорення проекту колективного договору: заслуховується адміністрація підприємства профком (доповідають групи, що грають відповідні ролі), задаються питання, надається слово кожної з зацікавлених сторін, представлених у грі іншими рольовими групами. Їм також можуть задаватися питання, їхні пропозиції обговорюються. Журі і незалежна експертна група споживачів можуть задавати питання, однак в обговоренні проекту колективного договору на цьому етапі не участвуют.
Група СТК повинна власне кажучи організувати ухвалення колективного рішення щодо кожної з пролунавши пропозицій; прийняти або відхилити його, дати доручення і; пророблення і т.п. Весь хід обговорення організується нею самостійно. Керівники гри, як і Журі, по можливості невтручаються, залишаючи за собою можливість для оцінки і коментарів у заключній частині гри.
Четвертий етап — оцінки і коментарі Журі й Експертної групи споживачів, розбір гри і висновок. На цей етап планується 1-1,5 години навчального часу.
Пізнавальний ефект цього етапу заняття, як і гри в цілому, багато в чому залежить від рівня кваліфікації членів Журі. Тому в цю групу варто підбирати найбільш підготовлених слухачів. При відсутності таких до складу Журі можуть бути включені спеціально запрошені консультанти, викладачі (керівники гри).
Слухачі, що входять до складу Журі, повинні також, як і всі інші, проробити весь ситуаційний матеріал і підготувати свою оцінку проекту колективного договору.
Свій виступ група Журі починає з викладу аргументованої оцінки проекту колективного договору. Т.к. ця група не зв'язана позицією рольового інтересу, вона має можливість оцінити договір з об'єктивної точки зору. Попередньо варто заслухати думка незалежної групи Експертів-споживачів. У якому порядку представляти їй слово вирішує група Журі. Потім група Журі оголошує оцінки діяльності рольових груп у балах по кожному з заздалегідь обумовлених критеріїв.
Варто мати на увазі, що оцінка в балах не є головним підсумком гри, вона носить допоміжний характер і призначена в основному, для привнесення в ігровий процес духу змагальності. Важливе пізнавальне значення мають коментарі до оцінок. Члени Журі повинні пояснити, чому і за що вони знизили оцінки кожної з рольових груп по тим або інших критеріях. Отут припустимі і невеликі дискусії (короткий обмін думками) учасників гри по принципових питаннях.
Предметом особливої оцінки й обговорення повинний бути питання про те, наскільки удалося за допомогою механізму обговорення і висновки колективного договору врахувати всі групові інтереси в колективі і привести них в узгодження. Тут доречно дати оцінку й організації самого процесу обговорення. При цьому як критерії для оцінки варто розглянути наскільки в ході обговорення були реалізовані такі принципи, як - як: демократичність, об'єктивність, правомірність і прагнення до узгодження інтересів і позицій. За такими критеріями, зокрема, можна дати додаткову оцінку групі СТК,
Оцінку діяльності груп у грі за цими критеріями у своєму заключному слові дають і керівники (ведучі) гри, попередньо вислухавши думку Журі й інших слухачів.
Керівники гри (якщо вони не входять до складу Журі) ведуть також оцінку діяльності груп по тим же критеріям і тієї ж, шкалі балів, що і Журі, і повідомляють слухачам порівняльні результати.
Щораз заключний розбір гри може проходити по різному в залежності від складу слухачів, рівня підготовленості Журі і ряду інших факторів, однак у всіх випадках керівник гри при підведенні підсумків повинний повернути увагу аудиторії до вихідним цілям заняття й у короткому опитуванні слухачів виявити ступінь досягнення пізнавального ефекту.
Рольове завдання групі «Адміністрація»
I. Оціните на скількох пропонованого проектів колективних договорів сприяє виконанню плану підприємства і задоволенню запитів покупців (споживачів); фінансову і матеріальну забезпеченість пропонованих заходів; їхню правову обґрунтованість.
2. Запропонуєте, що варто виключити і чим доповнити проект колективного договору.
3. По тим же критеріям, представленим в оціните пропозиції інших зацікавлених сторін у ході обговорення проекту колективного договору.
Рольове завдання групі «Профком»
I. Оціните повноту структури проекту колективного договору (розділи, заходи, пропозиції); достатність соціальної і правової захищеності трудящих: ступінь реальної осуществимости пропонованих заходів, контролируемость міри відповідальності.
2. 2. Запропонуєте, що можна виключити і чим доповнити пропонований проект колективного договору.
3. По тим же критеріям, зазначеним у п. I, оціните пропозиції інших зацікавлених сторін.
Рольове завдання групі «Жінрада»
1. Оціните проект колективного договору з позицій інтересів жіночої частини трудового колективу: соціальні гарантії працюючої і тимчасово не працюючим жінкам: правову захищеність робітниць; умови праці і побуту, що сприяють підвищенню ефективності і якості роботи, моральної і матеріальної задоволеності.
2. Запропонуєте, що можна виключити і чим доповнити проект колективного договору.
3. За критеріями, зазначеним у п. I, оціните пропозиції інших груп.
Рольове завдання групі «Рада молоді»
1. Оціните проект колективного договору з позицій інтересів молодих працівників: соціальні гарантії і правова захищеність молоді; можливість професійний і посадовий рости; умови праці, побуту і відпочинку, що забезпечують задоволення соціально-культурних і моральних запитів молоді.
2. Запропонуєте, що виключити і чим доповнити проект колективного договору.
3. По тим же критеріям, зазначеним у п. I, оціните пропозиції інших груп.
Рольове завдання групі «Рада ветеранів»
1. Оціните проект колективного договору з позицій інтересів ветеранів: соціальна і правова захищеність ветеранів; особливі умови і пільги пенсійного забезпечення; умови праці і побуту (у т.ч. режим і умови праці працюючих пенсіонерів).
2. Запропонуєте, що варто виключити і чим доповнити проект колективного договору.
Рольове завдання групі «СТК»
1. Ваша головна задача привести в узгодження інтерес трудящих з інтересами підприємства (колективу в цілому з цих позицій оціните проект колективного договору й організуйте його обговорення. Заслухайте пропозицію кожної рольової групи. Забезпечте їх демократичне й об'єктивне обговорення.
2. Дайте свою оцінку проекту колективного договору.
3. З урахуванням висловлених пропозицій усіх зацікавлених сторін прийміть рішення про те, що варто виключити і чим доповнити проект.
Рольове завдання групі «Рада покупців (споживачів)»
1. Ваша група умовно представляє інтереси суспільства (покупців, споживачів послуг і продукції підприємства).
Оціните з позицій суспільних інтересів як будуть сприяти заходу, включені в проект колективної договору, підвищенню якості обслуговування населення і задоволенню його запитів,
2. Запропонуєте, що можна виключити і чим доповнити проект колективного договору.
3. Оціните по тим же критеріям, зазначеним у п. I, пропозиції інших груп.
Завдання групі «Журі»
1. Оціните проект колективного договору з об'єктивної точки зору. Особливу увагу звернете на те, наскільки враховує він групові інтереси в колективі і забезпечує соціальне партнерство.
Дайте оцінку діяльності, рольових груп за критеріями, зазначеним у табл. I, у балах. Колективна оцінка всієї груп журі виводиться як середня з індивідуальних оцінок її членів. Прокоментуйте Ваші оцінки: за що і чому знижено бали за кожним критерієм для тієї або іншої групи.
2. Оціните хід обговорення проекту колективного договору за наступними критеріями: демократичність, об'єктивність, правомірність, прагнення до узгодження інтересів і забезпеченню соціального партнерства.
Критерії оцінок | Адміністрація | Профком | Рада жінок | Рада молоді | Рада ветеранів | Рада трудового колективу |
Виконання рольового завдання: захист «своїх» інтересів | ||||||
Соціальна ефективність запропонованих заходів | ||||||
Правова обгрунтованність пропозицій, рішень | ||||||
Реалістичність (забезпеченість, можливість виконання, контролю та ін.) пропозицій | ||||||
Прагнення забезпечення соціального партнерства |
Кожен критерій оцінюється максимум у 5 балів. Сумарний максимум — 20 балів. Оцінка визначається методом зниження балів у цілих або десятих частках бала.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 539;