Лекція 2: Класифікація товарів. Кодування товарів
План
1. Поняття про класифікацію товарів та її категорії.
2. Класифікація і кодування товарів.
3. Мета і призначення класифікації.
4. Ознаки і загальні правила класифікації.
5. Види класифікації товарів.
6. Кодування товарів.
7. Штрихове кодування.
ПОНЯТТЯ ПРО КЛАСИФІКАЦІЮ ТОВАРІВ ТА ЇЇ КАТЕГОРІЇ
Класифікація товарів є важливою складовою товарознавства, надзвичайно велике її значення в управлінні асортиментом і якістю товарів. Вона дозволяє вивчати безліч різноманітних товарів і раціонально організовувати торгівлю ними.
Об'єктом виступає елемент класифікованого загалу. У товарознавстві таким елементом є товар. З-поміж великої кількості товарів за ознакою призначення виділяються: споживчі товари, товари промислового призначення та ін.
Класифікація (від лат. classic — розряд, група) — розподіл численних об'єктів (предметів і явищ) на класи, групи й інші підрозділи залежно від загальних ознак.
Інакше кажучи, класифікація — це система упорядкованого розподілу товарів за розділами і дрібнішими підрозділами в логічній послідовності, зі супідрядністю за певними ознаками.
Вона узагальнює й упорядковує результати досліджень і сприяє подальшому науковому пошуку.
Вперше питаннями систематизації (класифікації) стали займатися зоологи і ботаніки. Так, 1735 року з'явилася робота шведського вченого Карла Ліннея «Система природи», в якій були викладені основи систематизації рослинного і тваринного світу. Ця робота вплинула на систематизацію в інших дисциплінах.
Класичним прикладом природничої наукової класифікації є розподіл хімічних елементів на групи в періодичній системі Д. І. Менделєєва, що відображає закономірний зв'язок між їхньою будовою та властивостями. Ця класифікація дозволила не тільки розподілити всі відомі хімічні елементи на окремі групи за властивостями, але й передбачити невідомі на той час елементи, що були відкриті пізніше.
КЛАСИФІКАЦІЯ І КОДУВАННЯ ТОВАРІВ
Перші спроби наукової класифікації товарів були зроблені М. Я. Кітарри в роботі «Публічний курс товарознавства», а потім й іншими вченими. Проте перші праці із систематизації товарів мали серйозні вади. У них не завжди витримувалися основні принципи класифікації.
Класифікація товарів, об'єднуючи їх за спільними ознаками, дає можливість вивчати окремі види й різновиди, яким властиві ці ознаки. Вона створює передумови для автоматизованого обліку, планування, прогнозування асортименту, побудови прейскурантів, вивчення попиту й упорядкування заявок-замовлень.
Розрізняють категорії класифікації:
1. вищі;
2. середні;
3. нижчі.
Вищі категорії класифікації позначають термінами «розділ», «підрозділ» або «клас», «підклас».
Середні категорії— «група», «підгрупа», «вид».
Нижчі категорії— «підвид».
Розподіл загалу об'єктів (товарів) на групи тільки за однією ознакою називається групуванням.
Вид у класифікації — дуже важлива категорія, що являє собою кінцевий продукт виробництва та має конкретне призначення і власну назву. Наприклад, вата гігроскопічна, банка скляна з трикутним вінцем, стіл аналітичний відносять до категорії виду товару, а перев'язувальні засоби, тару, аптечні меблі, що містять ці види,— до більш високого щабля класифікації — групи.
Вид може розділятися на різновиди (підвиди), тобто нижчі категорії класифікації. Приміром, вата гігроскопічна як вид має декілька різновидів: хірургічна, очна, гігієнічна.
МЕТА І ПРИЗНАЧЕННЯ КЛАСИФІКАЦІЇ
Основні принципи класифікації — це визначення мети і вибір класифікаційних ознак.
Метою класифікації в товарознавстві є сприяння вивченню споживчих властивостей, якості, асортименту товарів і управління ними. Очевидно, що кількість ознак, які обираються, і порядок їх використання (за ступенем важливості або істотності) визначаються метою класифікації.
У торгівлі класифікація слугує раціоналізації та прискоренню торгово-оперативних процесів, її застосовують при плануванні товарообігу по групах (підгрупах) товарів, при впорядкуванні заявок-замовлень та вивченні попиту.
Призначення класифікаціїполягає в тому, що вона дозволяє:
— дослідити споживчі властивості однорідних груп (підгруп) товарів;
— установити оптимальний рівень властивостей товарів;
— розробити групові методи дослідження й оцінки рівня якості товарів (наприклад, для груп інструментів, приладів, перев'язувальних засобів, гумових виробів тощо.)
Класифікація дає можливість оцінювати асортимент конкретних груп (підгруп) товарів і його відповідність потребам, розробляти напрями розвитку асортименту.
Групування товарів за спільністю властивостей є підставою для розробки умов зберігання, прийомів пакування товарів і необхідне при встановленні оптимальних режимів їх експлуатації.
Відповідно до встановленої Центральним статистичним управлінням України класифікації ведуться облік і звітність про надходження та реалізацію товарів.
Класифікацію покладено в основу впорядкування каталогів, її враховують при визначенні типів складів, баз і торгових підприємств (наприклад, магазинів «Медтехніка», «Оптика», МЛА, ЦРА й ін.).
Розміщення на складах, на прилавках аптек, у магазинах «Медтехніка» також здійснюється за певною системою, групуванням товарів за рядом ознак (наприклад, за умовами зберігання, за фармакотерапевтичною дією, лікарською формою й т. п.).
Комп'ютеризація, створення автоматизованих систем управління (АСУ) висувають підвищені вимоги до класифікації та кодування товарів.
ОЗНАКИ І ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА КЛАСИФІКАЦІЇ
Розподіл товарів по категоріях класифікації здійснюється за характерними спільними ознаками.
При класифікації медичних і фармацевтичних товарів враховуються такі ознаки: призначення, сфера застосування, вихідний матеріал, спосіб виробництва, особливості конструкції, розміри, кратність обертання.
Найбільш загальними ознаками, характерними для багатьох товарів, є призначення, застосування, вид вихідної сировини.
Ознака призначення використовується як у вищих, так і в нижчих щаблях класифікації.
Так, залежно від призначення товари можуть виділятися в окремі товарні групи.
Наприклад, група «Ножі та скальпелі»:
за призначенням — для розсікання м'яких і щільних тканин;
за сферою застосування — загальна хірургія, нейрохірургія, офтальмологія тощо;
за вихідним матеріалом — різні марки сталей (вуглецеві В10А, В12А; неіржавіючі — 40X13,10X13 та ін.);
за способом виробництва — цільноштамповані, зварні;
за конструкцією — брюшисті, шпичасті, радіусні, серповидні, лінійні, списоподібні;
за розмірами — за довжиною леза або інструмента;
за кратністю обертання — багаторазового використання, одноразові.
Такі фармацевтичні товари, як лікарські засоби, крім того, можуть класифікуватися за лікарською формою, за специфічними умовами зберігання (наприклад, такі, що потребують захисту від світла; такі, що потребують захисту від вологи).
Хімічні реактиви класифікуються за хімічним складом, фасуванням й ін.
Парфумерні товари — за характером запаху класифікуються на квіткові й фантазійні.
Класифікація товарів будується з дотриманням встановлених правил. При розподілі товарів на групи необхідно додержувати двох основних правил:
по-перше, розподіляти всю масу товарів на одній стадії групування тільки за однією ознакою;
по-друге, починати розподіл товарів на групи за найбільш загальними ознаками, а потім переходити до інших ознак, менш загальних.
Класифікація повинна бути легко доступною для огляду, тобто з оптимальною кількістю категорій та мінімальною кількістю груп у кожній категорії.
Ознаки класифікації мають бути істотними і повинні відбивати споживчі властивості товарів.
Нижчий ступень класифікації повинен конкретизувати, розкривати суть ознаки попереднього щабля. На кожному щаблі товари варто групувати тільки за однією ознакою. Неприпустиме, наприклад, таке групування: тара скляна, полімерна, споживча, металева і т. д., оскільки в ній використано одночасно дві ознаки — вид вихідного матеріалу і призначення тари.
ВИДИ КЛАСИФІКАЦІЇ ТОВАРІВ
Залежно від того, що ставиться за мету при класифікації товарів — зручність вивчення, раціональна організація торгівлі або статистична звітність, розрізняють класифікації: навчальні; торгові; економіко-статистичні.
Навчальні класифікації створюються з метою найбільш зручного, логічного й послідовного вивчення курсу в узагальненому вигляді з мінімальним витрачанням часу, тобто методично правильне вивчення споживчих властивостей товарів. При цьому вся увага зосереджується на вивченні загальних принципів формування цих властивостей.
Усі товари медичного призначення умовно поділяють на:
- медичні товари (реалізуються через систему «Медтехніка»);
- фармацевтичні товари (реалізуються через аптечну мережу).
Фармацевтичні товари розподілені на такі товарні групи: лікарські засоби; тара, закупорювальні засоби і пакувальні матеріали; перев'язувальні засоби і готові перев'язувальні матеріали; гумові вироби; предмети санітарії, гігієни і догляду за хворими; хімічні реактиви; дезінфекційні засоби; інші товари обмеженого аптечного асортименту (мінеральні води, п'явки медичні, миючі засоби й ін.).
Із наведених груп видно, що в навчальних класифікаціях, мета яких — вивчення асортименту товарів, найважливішими ознаками є призначення і вихідний матеріал.
Торгова класифікація необхідна в торгово-оперативному процесі, її мета — удосконалення цього процесу. Це класифікація традиційна, вона склалася на основі поділу товарів на групи відповідно до існуючого галузевого поділу промисловості і враховує особливості галузевих класифікацій продукції за чинними стандартами.
Для торгової класифікації, мета якої — поліпшення організації торгового процесу, найпершою є ознака призначення.
Чіткою класифікацією товарів користуються в аптеках, де викладка здійснюється за основною ознакою призначення, тобто за фармакотерапевтичною дією (наприклад, ліки від головного болю, шлункові, протизапальні, нейролептики, транквілізатори й інші медикаменти, незалежно від лікарської форми, або перев'язувальні засоби, предмети догляду за хворими та ін.).
Важливим моментом у торговій класифікації є її досконалість і наближення до головної мети — раціоналізації та прискорення торгове-оперативних процесів у торгівлі.
Економіко-статистичні класифікації подаються в класифікаторах і в класифікації ЦСУ України, їх використовують при плануванні виробництва, постачання, для обліку продукції, що випускається.
Для внутрішньої статистичної звітності та визначення питомої ваги медичної і фармацевтичної продукції в товарообігу аптек, як правило, прийнятна укрупнена класифікація одразу за кількома групами.
КОДУВАННЯ ТОВАРІВ
Кодування товарів — технічний прийом, що дозволяє подати об'єкт, що класифікується, у вигляді знака або групи знаків за правилами, встановленими конкретною системою класифікації.
Кодова система класифікації створюється для того, щоб дати інформацію в зручній для її збирання, передачі й опрацювання формі, пристосувати закодовану інформацію до опрацювання на комп'ютері.
Отже, кодування — це присвоєння об'єктам класифікації певних позначок.
Кодуванню підлягають як товари, так і підприємства, організації, країни світу й території, установи, митниці та митні режими, валюти країн, види транспорту та ін.
Код — це система умовних символів, які застосовують для передачі повідомлень каналами зв'язку, включаючи комп'ютерні канали ЗВ'ЯЗВДЕ
Код — знак або сукупність знаків, які застосовують для означення класифікаційної групи або об'єкта класифікації.
Метою кодування є систематизація об'єктів шляхом ідентифікації, ранжирування і присвоєння умовної позначки (коду), за якою можна знайти і розпізнати будь-який об'єкт серед інших.
Необхідність у кодуванні товарів та інших об'єктів існувала давно, але особливо зросла значимість кодування в останні десятиліття, з впровадженням комп'ютерної техніки. У результаті розширилося цільове призначення кодування, що полегшує опрацювання техніко-економічної інформації за допомогою комп'ютерної техніки, підвищує ефективність функціонування АСУ.
Присвоєння кодів здійснюється за такими правилами:
1) код повинен мати певну структуру побудови;
2) код може бути виражений за допомогою різноманітних, заздалегідь обумовлених знаків;
3) код має сприяти упорядкуванню об'єктів.
Структура коду — умовне позначення складу і послідовності розташування знаків у ньому.
Структура коду містить такі елементи:
-алфавіт;
-підстава;
- розряд;
довжина.
Алфавіт коду — система знаків, прийнятих для створення коду.
Алфавітом для кодів найчастіше слугують цифри, букви або їх сполучення, штрихи.
Розрізняють алфавіт коду:
- цифровий;
- буквений;
- буквено-цифровий;
- штриховий.
Цифровий алфавіт коду — алфавіт коду, знаками якого є цифри.
Буквений алфавіт коду — алфавіт коду, знаками якого є букви алфавіту.
Буквено-цифровий алфавіт коду — такий, знаками якого є букви алфавіту і цифри.
Штриховий алфавіт коду — алфавіт, знаками якого є штрихи і прогалини, ширина яких зчитується сканерами у вигляді цифр. Прикладом можуть бути штрихові коди ЕАН і UPC, поширені в міжнародній практиці.
Сукупність правил та методів кодування класифікаційних груп і об'єктів класифікації заданої кількості називається системою кодування. Визначена система кодування становить основу класифікатора.
Класифікатори. Методи класифікації та кодування знаходять застосування в класифікаторах, хоча поле їх поширення значно більше.
Класифікатор — офіційний документ, що являє собою систематизований звід найменувань та кодів класифікаційних груп і (або) об'єктів класифікації.
Структура класифікатора передбачає його позицію і ємність.
Позиція класифікатора — найменування і код класифікаційної групи чи об'єкта класифікації.
Ємність класифікатора — найбільша кількість позицій, яку може містити класифікатор. Так, при десятирозрядній будові, яку найчастіше мають класифікатори, усі об'єкти, що класифікуються, поділяються на десять класів, підкласів, груп, підгруп, видів і підвидів. У результаті ємність такого класифікатора складає мільйон позицій. Можливо, що не всі позиції будуть заповнені, і в цьому випадку утвориться резервна ємність класифікатора, що позначає кількість вільних позицій у класифікаторі.
Класифікатори поділяються на категорії.
Категорія класифікатора — це ознака, що вказує на приналежність класифікатора до якоїсь групи залежно від рівня його затвердження і сфери застосування.
Розрізняють класифікатори державні, галузеві та підприємств.
Державний класифікатор — класифікатор, затверджений Державним комітетом стандартизації для застосування в автоматизованих системах управління (АСУ).
Галузевий класифікатор — класифікатор, введений у встановленому порядку для застосування в АСУ галузі.
Класифікатор підприємства — класифікатор, введений у встановленому порядку для застосування в АСУ підприємства.
Галузевий класифікатор продукції (ГКП) складається з двох частин: класифікаційний (К-ГКП) і асортиментний (А-ГКП).
Класифікаційну частину ГКП було видано в 1985 році, вона містила 60 тисяч класифікаційних груп у порядку зростання кодів. При її побудові був застосований ієрархічний метод класифікації. Вся продукція розподілена за найбільш істотними ознаками на п'ять щаблів класифікації — клас, підклас, група, підгрупа, вид.
Види кодування. В Україні використовуються три види кодування: внутрішнє, зовнішнє (міжнародне) і штрихове.
Внутрішнє кодування здійснюється за галузевим класифікатором лікарських засобів і виробів медичного призначення (ГК ЛЗ ВМП).
З метою охоплення всієї номенклатури медичної продукції, яка обертається в аптечній мережі, і поліпшення контролю інформації, яка вводиться, як було відзначено вище, за галузевим класифікатором вся продукція розподілена на 98 груп. Кожній групі відведено 1000 номерів, остання сотня яких відведена для імпортних товарів.
У ГК ЛЗ ВМП код продукції семизначний: 0 00000 0. Цифри «О» і «1» у першому знаку вказують на централізоване постачання, а цифри від «2» до «8» — децентралізоване постачання.
Цифри в другому і третьому знаках означають номер групи. Цифри від «О» до «8» у четвертому знаку вказують, що товар вітчизняного виробництва, а цифра «9» — імпортного.
Цифра в п'ятому й шостому знаках — порядковий номер у даній групі.
Цифра в сьомому знаку — захисний код товару, що його видає комп'ютер, тобто це третя цифра після коми, яка отримана з кореня квадратного з перших шести знаків.
Приклад 1. Препарат «Ундевіт», драже № 50. Код — 0 43016 3.
О — централізоване постачання; 43 — номер групи (полівітамінні препарати в порошку, таблетках і драже);
О — вітчизняний; 16 — порядковий номер в даній (43-й) групі;
З — захисний код.
Приклад 2. Препарат «МанІніл» 0,0005, таблетки № 120. Код — О 49907 3.
О — централізоване постачання; 49 — номер групи (препарати інсуліну й інші протидіабетичні засоби);
9 — імпортний; 07 — порядковий номер в даній (49-й) групі;
З — захисний код.
Слід зазначити, що, крім кодування продукції, галузевий класифікатор містить коди організацій, споживачів, постачальників продукції та одиниць вимірів. Наприклад, у групі 8000—8999 цифра «8» означає приналежність до аптек, а наступні три цифри — номер аптеки.
Зовнішнє кодування здійснюється за товарною номенклатурою зовнішньоекономічної діяльності (ТН ЗЕД), що є інструментом державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та сприяє її вдосконаленню та виконанню поточних і перспективних завдань.
ТН ЗЕД побудована на базі гармонізованої системи опису і кодування товарів (ГС) та комбінованої номенклатури Європейського економічного співтовариства (КН ЄЕС).
Структура ТН ЗЕД включає кодове позначення товару і скорочене позначення двох одиниць виміру.
Довжина кодового позначення товару містить 9 цифрових десяткових знаків.
При практичному використанні ТН ЗЕД кодування товарів варто здійснювати тільки дев'ятизначним кодом, який складається з двох частин: чотирицифровий код позиції, в якому перші дві цифри, відділені крапкою, позначають номер групи, а наступні дві — порядкові номери в даній групі; п'ятизначний код товарної підсубпозиції, в якій перші два знаки вказують підпозицію (тобто «вид»), а наступні три знаки — субпозицію (тобто «різновид»).
Приклад: код за ТН ЗЕД — 30.04.20 100.
ЗО — номер групи («Фармацевтичні товари»);
04 — номер позиції (Медикаменти, що складаються зі змішаних і не-змішаних сполук, які використовуються в терапевтичних і профілактичних цілях, розфасовані й упаковані в спеціальні форми для роздрібного продажу: це препарати, що містять пеніциліни або їх похідні, мають структуру пеніцилінової кислоти, і препарати, що містять стрептоміцини або їх похідні); 20 100 — номер підсубпозиції (препарати, що містять інші антибіотики), де:
20 — номер підпозиції (антибіотики, що поставляються у формах або
упаковках для роздрібного продажу);
100 — номер субпозиції (конкретний препарат, відбитий в алфавітному покажчику на фармацевтичні продукти).
Для кодування підприємств, організацій, країн світу і територій, митних режимів, валют країн, видів транспорту й т. ін. при заповненні митних декларацій, товаросупровідних документів використовують різноманітні класифікатори:
класифікатор підприємств і організацій (КПО) — код восьмизначний;
класифікатор країн світу і територій (ККСТ) — код тризначний;
класифікатор валют (KB) — код тризначний;
класифікатор видів транспорту (КВТ) — код двозначний;
класифікатор митних режимів (КМР) — код п'ятизначний.
ШТРИХОВЕ КОДУВАННЯ
Штриховий код (ШК) — знак, призначений для автоматизованих ідентифікації та обліку інформації про товар, закодований у вигляді цифр і штрихів.
ШК наноситься на транспортну або споживчу упаковку багатьох імпортних і вітчизняних товарів друкарським способом або за допомогою етикетки чи ярлика, що приклеюються. Відповідно до вимог проведення зовнішньоторговельних операцій наявність штрихового коду на упаковці товару є обов'язковою умовою його експорту. Відсутність ШК негативно впливає на конкурентоздатність продукції. Іноді незакодований товар просто неможливо реалізувати, тому що торгові фірми з технологією автоматизованого обліку товарообігу часто не приймають на реалізацію товар без штрихового коду.
Причина цього полягає в тому, що система кодування й опрацювання інформації про товар за допомогою штрихових кодів стає економічно виправданою тоді, коли охоплює не менше 85 % товарів.
ШК, на відміну від багатьох інформаційних знаків, виконує не тільки загальні функції інформаційного характеру, але й ряд додаткових функцій.
Додаткові функції ШК:
— автоматизована ідентифікація товарів;
— автоматизовані облік і контроль товарних запасів;
— оперативне управління процесом руху товару: відвантаженням, транспортуванням і складуванням товарів (продуктивність праці підвищується на 30 %, у деяких випадках — до 80 %);
— підвищення швидкості й культури обслуговування покупців;
— інформаційне забезпечення маркетингових досліджень.
Необхідність запровадження ШК виникла через розвиток інформаційних технологій та широке впровадження комп'ютерів.
Застосування ШК разом з комп'ютерами забезпечує оптимізацію таких процесів:
> виготовлювачам — облік кількості продукції, її сортування і роздільне складування різних видів, найменувань, сортів, облік товарних запасів, формування замовлень шляхом добору необхідних товарів у потрібній кількості й відправлення в торгівлю;
> оптовим посередникам — приймання товарів за кількістю й асортиментом, облік і контроль товарних запасів на складі, відвантаження в роздрібну торгівлю;
> транспортним організаціям — приймання решти товарів;
> роздрібним продавцям — приймання товарів за кількістю й асортиментом, розміщення на складі, облік і контроль товарних запасів у магазині (на складі й у торгових залах), контроль за цілістю товарів, забезпечення ритмічного поповнення запасу в міру реалізації. Принцип ШК — кодування алфавітно-цифрових знаків у вигляді чергування чорних і світлих смуг різноманітної товщини (штрихів і прогалин), зчитування за допомогою пристрою розшифровує коди й передає інформацію на комп'ютер.
Класифікація ШК.
Серед декількох десятків схем кодування (або символів), прийнятих до користування міжнародними організаціями і які мають власне найменування, найбільш поширені EAN (європейська) і UPC (американська).
Розшифрування кодів здійснюється пристроями, що сканують. ШК не призначені для передачі інформації про товар споживачу і для неавтоматизованої її ідентифікації.
Оскільки існує велика кількість неправдивої інформації про розшифрування ШК, ми наводимо структуру різних типів ШК (табл.1).
Кожній країні Асоціації EAN централізовано видаються діапазони кодів. Коди найчастіше двозначні (Франція — 30 — 37, США і Канада — 00—09, Японія — 45—49), але можуть бути і тризначні (Росія — 460—469) за рахунок зменшення коду виготовлювача на один знак. Коди країн, де знаходиться банк даних про ШК.
Застосування штрихових кодів дає можливість однозначно ідентифікувати товар для одержання даних про його вартість, терміни зберігання та іншу інформацію, необхідну в даній торговій організації.
Інформація кодується в штриховому коді шляхом застосування штрихів і прогалин між ними різної ширини. Існує декілька стандартів штрихових кодів, але найбільш поширені — коди EAN-8 і EAN-13 для маркування товарів і DUN-14 для маркування коробок і упаковок. Для нашої країни рекомендовані стандарти EAN-8 і EAN-13, що містять 8 і 13 цифр відповідно, проте, якщо в штриховому коді необхідно закодувати не тільки цифри, а й букви, можна застосовувати коди Code 39 і Code 128.
На прикладі коду EAN-13 аналізуємо структуру штрих-коду. Товарний код EAN-13 розбитий на 4 групи цифр.
Перша складається з двох або трьох цифр і вказує на країну походження товару.
Друга складається з п'ятьох або чотирьох (при тризначному коді країни) цифр і показує номер підприємства-виготовлювача.
Третя група містить п'ять цифр номера даного товару.
Вибір правил присвоєння внутрішніх кодів товарів — справа підприємства-виготовлювача. Головне, щоб кожна товарна одиниця мала свій код товару, що гарантує унікальність коду для майбутнього опрацювання в автоматизованих системах торгівлі. Остання цифра коду EAN-13 є контрольною і дозволяє визначати правильність зчитування інформації сканером.
Реєстрація і присвоєння штрих-кодів на лікарські засоби і товари медичного призначення повинні здійснюватися на державному рівні, при Міністерстві охорони здоров'я. Проте в ряді випадків дозволяється присвоєння аптекою власних внутрішніх штрих-кодів. Така необхідність виникає в разі виробництва аптекою власних рецептур або у випадках, коли до аптеки протягом деякого часу ще надходи-тиме товар без штрих-кодів.
Поширення ШК обумовило кодування всіх товарів незалежно від їхньої якості і престижності фірм-виготовлювачів. Крім того, самі ШК стали об'єктом фальсифікації.
Отже, важливо вміти розпізнавати цей вид інформаційної фальсифікації, що супроводжує інші види фальсифікації (асортиментну, якісну).
Назвемо ознаки ШК, що дозволяють відрізнити справжні ШК від фальсифікованих.
1. Розміри ШК (мінімально припустимі — 30,0x21,0 мм, максимально припустимі — 74,6x52,5 мм.
2. Колірне виконання окремих елементів ШК:
- колір штрихів повинен бути чорним, синім, темно-зеленим або темно-коричневим;
- колір прогалин, що співпадає за кольором із фоном,— білий, припускається жовтий, жовтогарячий, яскраво-коричневий;
- не припускаються відтінки червоного і жовтого кольорів для штрихів, тому що вони не зчитуються сканером.
3. Місце нанесення ШК: на задню стінку упаковки в правому нижньому куті, на відстані не менше 20 мм від країв; припускається нанесення на бічну стінку упаковки, на етикетку в нижньому правому куті; на м'яких упаковках вибирають місце, де штрихи рівнобіжні відносно дна упаковки; ШК не повинен розміщатися там, де вже є інші елементи маркування (текст, малюнки, перфорація).
4. Дозволяється нанесення на упаковку тільки одного ШК —EANa6oUPC.
5. Нанесення двох ШК — EAN і UPC — припускається, якщо товаровиробник зареєстрував їх у двох асоціаціях, тоді ШК EAN і ШК UPC ставлять на протилежні кінці упаковки.
Для зчитування ШК застосовують: стаціонарні й портативні сканери, що дозволяють зчитувати ШК на різних відстанях від товару — від 60 см до 5—6 м; касові сканери, які оснащені системами зчитування ШК; оптичні контактні зчитувачі у вигляді ручок, олівців, лазерних пістолетів тощо.
Вибір пристроїв, що зчитують код, обумовлюється конкретними умовами. Найбільш простими і доступними пристроями є олівці, що зчитують ШК (наприклад, PSI), але їх можна використовувати тільки тоді, коли оператор може провести олівцем по етикетці. У невеликих магазинах вони прийнятні, а на складах або в супермаркетах недоцільні.
Як читати штриховий код:
48 Україна 80—83 Італія 00—09 СІЛА і Канада 30—37 Франція 38 Болгарія
Контрольна цифра, яка використовується для перевірки правильності зчитування штрихів спеціальним пристроєм (сканером).
Порядок розрахунку контрольної цифри:
1. Складаємо цифри, що на парних позиціях коду.
2. Результат множимо на 3.
3. Складаємо цифри, що на непарних позиціях коду.
4. Складаємо результати 2-ї і 3-ї дій.
5. Визначаємо контрольне число: воно є різницею між остаточною сумою і найближчим до неї вищим числом, кратним 10.
Приклад. Код: 4002823011207 (визначаємо останню цифру 7 — контрольне число)
1)0 + 2 + 2 + 0 + 1+0 = 5;
2) 5-3 = 15;
3)4 + 0 + 8 + 3+1 + 2 = 18;
4) 15 + 18 = 33;
5) 40 - 33 = 7.
Добре зарекомендували себе штрихові коди на автоматизованих потокових лініях, де управління виробництвом здійснюється комп'ютерними системами, наприклад, при складанні медичного обладнання, що залежно від моделі комплектується різноманітними вузлами і механізмами.
Використання штрихових кодів у фармацевтичній промисловості дає можливість при пакуванні ліків забезпечити повну відповідність медикаментам супровідних листків, інструкцій із застосування ліків, а також визначити необхідний вид упаковки тощо.
За допомогою кодів контролюється якість продукції, її відповідність заданому зразку.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 4269;