Державна система забезпечення єдності вимірювань
Основними об’єктами стандартизації є: одиниці фізичних величин; державні еталони і повірочні схеми; методи і засоби повірки засобів вимірювання; номенклатура нормованих метрологічних характеристик засобів вимірювання; норми точності вимірювань; способи вираження і форми подання результатів вимірювання і показників точності вимірювань; методики виконання вимірювань; організація і проведення державних випробувань, повірки, метрологічної атестації засобів вимірювання; терміни і визначення в галузі метрології тощо.
Єдність вимірювань – це стан вимірювань, при якому їх результати виражені в узаконених одиницях і похибки вимірювань відомі із заданою вірогідністю. Таким чином, поняття єдності вимірювань включає не тільки виконання умови єдності вимірювань, але й знання похибки вимірювань.
Щоб забезпечити єдність вимірювань, необхідне виконання сформульованих нижче вимог. Результати вимірювань мають виражатися в одиницях фізичних величин, допущених до застосування державними стандартами. Відповідно до цих стандартів основними одиницями є одиниці системи СІ: метр (м) — одиниця довжини; кілограм (кг) — одиниця маси; секунда (с) — одиниця часу; ампер (А) — одиниця струму; кельвін (К) — одиниця термодинамічної температури; моль (моль) — одиниця кількості речовини; кандела (кд) — одиниця сили світла.
Додатковими одиницями взято радіан (рад) — одиниця плоского кута і стерадіан (ср) — одиниця тілесного кута. Крім основних і додаткових, система
одиниць передбачає похідні одиниці, які утворюються з основних і додаткових за допомогою визначальних рівнянь. Допускаються до застосування також позасистемні одиниці.
Засоби вимірювання, призначені для серійного випуску, підлягають державним випробуванням. Основною метою державних випробувань є встановлення відповідності випущених у державі серійно або закуплених за кордоном засобів вимірювання вимогам стандартів і технічних завдань.
Засоби вимірювання, які знаходяться у користуванні, мають періодично піддаватися державній повірці, ревізії, експертизі.
Повірка засобів вимірювання здійснюється для встановлення придатності їх до застосування.
Ревізія засобів вимірювання здійснюється для встановлення відповідності засобів і методик вимірювань необхідному рівню метрологічного забезпечення виробництва.
Експертиза здійснюється тоді, коли виникають питання про відповідність засобів вимірювання і методик їх застосування технічним вимогам.
Метрологічні характеристики засобів вимірювання, що підлягають нормуванню, мають відповідати державним стандартам, які встановлюють номенклатуру метрологічних характеристик засобів вимірювання, а також способи їх представлення в нормативно-технічній документації.
Форми представлення результатів вимірювань мають відповідати державним стандартам. У номенклатуру встановлених стандартом показників входять функції розподілу ймовірності систематичної і випадкової похибок результатів вимірювання, числові характеристики систематичної і випадкової похибок, а також інтервали, у яких похибки результатів вимірювань знаходяться із заданою ймовірністю.
Вимірювання, норми точності яких регламентовані стандартами або нормативно-технічними документами, мають виконуватися за стандартними або атестованими методиками виконання вимірювань згідно з державними стандартами.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 1111;