Податкова система та її методологічні основи побудови.
Податкова система - це сукупність урегульованих правовими нормами податків, зборів, інших обов'язкових платежів до бюджету та державних цільових фондів, що їх стягують з юридичних і фізичних осіб на території певної держави, а також форми та методи побудови такої системи.
У теоретичному розумінні податкова система - це складна система фінансових відносин між органами державної влади, місцевого самоврядування та платниками податків на всіх етапах податкового процесу від розробки проекту податкового законодавства до сплати податку.
Зміст і структура податкової системи визначаються податковою політикою, що є виключним правом держави, яка проводить її самостійно, відповідно до завдань соціально-економічного розвитку. Через основні складові податкової системи — податки, пільги і фінансові санкції, принципи, форми і методи оподаткування, обов'язки і відповідальність — держава ставить єдині вимоги до ефективного господарювання в державі.
Суттєві умови оподаткування, що характеризують податкову систему держави в цілому:
— порядок встановлення і введення в дію податків і зборів;
— види податків і зборів;
— права та обов'язки платників податків;
— порядок розподілу податків між бюджетами різних рівнів;
— відповідальність учасників податкових відносин.
Податкові системи не однакові в різних країнах. Кожна з них має свої особливості, оскільки створювались і розвивались вони у різні історичні періоди в різних економічних умовах. Але е загальні показники, які характеризують податкові системи. Найбільш узагальнюючим з них є податковий тиск — відношення загальної суми податкових зборів до сукупного національного продукту; тобто податковий тиск показує, яка частина виробленого суспільством продукту перерозподіляється за допомогою бюджетних механізмів.
Для того, щоб податкова політика давала позитивні результати, необхідне наукове обґрунтування основ податкової системи.
Науковий підхід до створення податкової системи передбачає:
системність, - всі податки мають бути взаємопов'язані між собою, органічно доповнювати один одного, не вступати в суперечність з системою в цілому та окремими її елементами. Системний підхід означає, що мають реалізовуватись обидві функції податків.
встановлення визначальної бази цієї системи - обсяг бюджетних видатків. Податки в державі — не самоціль. З позиції організації її фінансової діяльності вони вторинні відносно видатків
формування правової основи - становлять відносини власності
формування вихідних принципів - побудова податкової системи на єдиних підвалинах, що покладаються в основу функціонування такої системи.
Відомий американський економіст Р. Масгрейв сформулював основні вимоги до функціонування податкової системи:
— розподіл податкового тиску має бути рівномірним;
— тиск на економічні рішення зробити мінімальним;
— якщо податкова політика має на меті стимулювання інвестицій, звести до мінімуму можливе порушення рівноваги між соціальною справедливістю та економічною ефективністю;
— сприяти стабілізації економіки та економічному зростанню;
— оподаткування має бути зрозумілим для платника податків, а управління ним справедливим і таким, що ґрунтується на законах;
— затрати на управління податковою системою повинні бути мінімальними.
Дата добавления: 2016-06-02; просмотров: 500;