Зіставлення не зіставного
Тут можна виокремити три варіанти порушень логічності викладу.
1. Сплутування родових і видових понять, особливо в переліках, класифікаціях; неповний перелік.
Наприклад. «В розповідному стилі викладу часто трапляються складні і складнопідрядні речення» (з посібника укр.. мови). Це все одно, що сказати: В лісі ростуть дерева і сосни.
«Будинки бувають цегляні, дерев'яні і багатоповерхові».
«Рукописи ми поділяємо на ті, що потребують доопрацювання, ті, що не потребують його, що надійшли до редакції з запізненням» («Друг читача»)
Висновок для редактора: щоб уникнути подібних помилок, має бути одна підстава для класифікації.
Інтегральний приклад (рід-вид і безпідставна класифікація):
«Щодня кияни виходять на вулиці, де до їх послуг – трамваї, автобуси, авто, таксі. Близько двох мільйонів пасажирів перевозить щодня міський транспорт і метрополітен» (г-та «Метро»).
Алогічності фрагмента:
· авто, таксі – не ряд, таксі теж авто (рід-вид);
· підстава для класифікації вибрана неправильно: міський транспорт і метрополітен; метро – також міський транспорт; бажання виділити свою галузь підвело автора;
· якщо підстава для переліку – «міський транспорт», то, по-перше, пропущено тролейбус і, по-друге, метрополітен повинен бути в переліку без протиставлення міському транспорту (до речі «І» - сполучник поєднувальний, але в певних стилістичних ситуаціях, як у наведеному прикладі, може мати й функцію протиставлення;
· коли виділення метрополітену буде в логічному ряду? – Якщо ми скажемо: наземний транспорт і метрополітен.
Є цілий розділ логіки, який стосується складання різноманітних переліків, класифікацій: логічний поділ.
Наприклад, бібліотечний фонд може бути поділений за хронологією видань: стародруки до ХVІІІ ст.., видання ХVІІІ ст.., видання ХІХ ст.., видання першої половини ХХ ст.., видання другої половини ХХ ст.., або 90-х років; найновіші видання (кінець ХХ – початок нинішнього).
А може бути поділ фонду за тематикою: фундаментальні науки, науково-технічна література, гуманітарні науки, художня література (цей поділ проводиться в бібліотеках при складанні систематичного, або тематичного каталогу)
Можна поділити фонд і за алфавітом (це і зроблено в алфавітному каталозі бібліотеки).
Вимоги до логічного поділу:
· ділення має бути співрозмірним, тобто сума обсягів членів поділу має дорівнювати обсягу поняття. Перелік має бути повним – як у наведеному вище і відредагованому прикладі про міський транспорт;
· члени поділу мають виключати один одного. Приклад помилкового поділу: «Редакторів нашого видавництва можна поділити на наукових редакторів, літературних редакторів, технічних редакторів, редакторів зі званням кандидата наук»;
· має бути одна основа для поділу. У попередньому прикладі - це структурна службова система видавництва.
Усе це важливі висновки для редактора, який працює з науковою літературою. Однак помилки у переліках і логічних поділах доволі часто трапляються й у текстах газетної та журнальної публіцистики.
Ще один логічний дефект тексту.
Дата добавления: 2016-06-02; просмотров: 712;