Категорії дидактики: навчання, освіта, зміст освіти, знання, уміння, навички, принципи навчання, методи навчання, форми навчання.
Навчання – цілеспрямований двохсторонній процес взаємодії вчителя і учнів в результаті якого учні оволодівають науковими знаннями, уміннями і навичками, виховуються і розвиваються.
Чого навчати.
Зміст освіти – це знання, уміння і навички, якими оволодівають учні в процесі вивчення навчальних предметів.
Знання – цілісна система наукових понять про закони розвитку природи, суспільства і людського мислення, що накопичені людством в процесі суспільно історичної практики.
(Знання :факти, відомості, наукові теорії, закони, поняття, системно закріплені у свідомості людини. Їх види: основні терміни і поняття, факти щоденної дійсності і наукові факти, основні закони науки, теорії, знання про способи діяльності, оцінні знання).
Уміння – здатність людини виконувати якісь дії на основі раніше засвоєних знань.
Навички – частково автоматизовані дії, сформовані в результаті багаторазового повторення.
Як навчати.
Принципи навчання – вихідні положення, що визначають діяльність вчителя і характер пізнавальної діяльності учнів.
Методи навчання – способи (шляхи) взаємодії вчителя і учнів, спрямовані на розв’язання навчально-виховних завдань.
Форми навчання – спеціально організована діяльність вчителя і учнів, що проходить в установленому порядку і певному режимі.
Сучасна дидактика вирішує завдання:
формування і розвиток національної системи освіти на основі гуманістичної філософії та парадигми освіти. Основною дійовою особою стає не вчитель, а учень, основний предмет впливу дидактичного процесу – не сукупність певних ЗУН, а особистість учня.
обсяг знань невпинно зростає, формування суб’єкт-суб’єктних взаємин між учнями і вчителем, між самими учнями та активна їхня співпраця є надійним гарантом впровадження гуманістичної парадигми освіти у навчально-виховний процес та фундаментом її життєдіяльності.
прищепити кожному учню вміння самостійно поповнювати свої знання, методику орієнтації в сучасній науковій інформації.
навчально-пізнавальна діяльність учнів має свої, притаманні тільки їй, психологічні та фізіологічні закономірності (враховувати їх).
Проблеми дидактики в руслі гуманістичних дидактичних концепцій:
Ø визначити мету і обґрунтувати зміст навчання.
Ø досліджувати сутність, закономірності та принципи навчання, а також шляхи підвищення його розвиткового і виховного впливів на учнів, як суб’єктів учіння.
Ø обґрунтувати дидактичні основи забезпечення суб’єктності учнів у навчальному процесі.
Ø вивчати закономірності навчально-пізнавальної діяльності учнів, формування її методики, шляхи активізації в процесі навчання і самоучіння.
Ø обґрунтувати систему діагностичних методів навчання, і методику ефективного їх застосування в навчальному процесікритерії оцінки результативності як усього дидактичного процесу, так і викладацької діяльності суб’єкту викладання та навчально-пізнавальної діяльності (суб’єкт учіння)
Ø переосмислити оціночно-результативний компонент навчального процесу та наповнювати його особистісним виміром.
Отже, Дидактика – це галузь педагогічної науки, яка вивчає, досліджує, узагальнює та обґрунтовує цілі, закономірності, принципи, зміст, форми та методи навчального процесу, взаємодію вчителів та учнів, вплив педагогічних явищ на формування й розвиток особистості учня.
___________________________________________________________________________
Дата добавления: 2016-06-02; просмотров: 1310;