Методика аналізу грошових потоків у довгостроковому періоді
Реалізація стратегій, пов’язаних із зростанням чи збереженням існуючих позицій на ринку, тісно пов’язана з інвестиційною діяльністю підприємства. Ця сфера діяльності є предметом діяльності стратегічного аналізу інвестицій.
Стратегічний аналіз інвестицій пов’язаний з грошовими потоками, які направляються у виробничо-господарську діяльність.
Для зіставлення очікуваних грошових потоків у довгостроковому періоді використовується концепція вартості грошей у часі і метод дисконтування грошових потоків.
Оскільки різні варіанти інвестицій можуть відрізнятися як за величиною грошових потоків, так і за часом їх здійснення, необхідно вибрати єдині критерії їх порівняльної оцінки та зіставлення.
Для цього в межах концепції вартості грошей у часі використовуються такі поняття, як приведена (поточна) вартість, майбутня вартість, дисконтування грошових потоків і складні проценти.
Приведена (поточна) вартість – це вартість грошових потоків, які належать до різних часових періодів, у єдиному часовому еквіваленті, тобто вартість на поточний момент. Так само, як грошові потоки, виражені в різних валютах, для порівняння потрібно перевести в одну базову валюту, так і платежі, здійснені або отримані в різний час, необхідно перерахувати в поточну вартість. При перерахунку валюти використовується обмінний курс, а при перерахунку грошових потоків – ставка дисконтування.
Ставка дисконтування – це можлива вартість грошей при їх використанні в інвестиціях. Наприклад, як ставка дисконтування може бути використана процентна ставка на гарантовані державою облігації внутрішньої позики.
Процедура розрахунку приведеної вартості грошових потоків дещо ускладнюється необхідністю врахування складних відсотків. Складні відсотки – це відсотки, нараховані на реінвестовані відсотки.
Приведена вартість грошового потоку може бути розрахована наступним чином
PV = CFt / (1 + kt)t, (1.12)
де PV – приведена вартість грошового потоку;
CFt – отримані грошові кошті в момент часу t;
t – момент часу;
kt – ставка дисконтування, що застосовується до грошового потоку.
Можна вважати, що всі грошові потоки мають деяку приведену вартість. Оскільки ці приведені вартості віднесені до одного і того ж моменту часу, тобто до поточного моменту, вони можуть бути співставлені за величиною і додані. Суму приведених вартостей n грошових потоків розраховують за формулою
PV = ΣCFt / (1 + kt)t. (1.13)
При аналізі інвестиційних проектів, крім грошових потоків, приведених до поточної варстості, враховують також початкові затрати (вкладення). Різниця між сумою приведених вартостей грошових потоків, породжених певною інвестицією, і початковими затратами називається чистою поточною (приведеною) вартістю. Вона визначається за формулою
NVP = ΣCFt / (1 + kt)t – Іо, (1.14)
де NVP – чиста поточна (приведена) вартість;
Іо – початкові витрати.
Для аналізу інвестицій у стратегічному аналізі використовується майбутня вартість грошового потоку.
Майбутня вартість (FV) – це сума, що дорівнює сукупній величині інвестованих коштів з урахуванням нарахованих складних відсотків, визначених на певну дату в майбутньому. Вона може бути визначена за формулою
FV = PV (1+r)t, (1.15)
де r – процентна ставка;
t – кількість майбутніх періодів.
Стратегічне рішення щодо вибору оптимального варіанта інвестування коштів за допомогою розрахунку майбутньої вартості повинно враховувати ризик втрати стратегічної гнучкості, притаманний кожному проекту.
Дата добавления: 2016-05-16; просмотров: 656;