Створення незалежного фінансового контролю у XIX столітті
Новим етапом в управлінні фінансами і організації фінансового контролю став початок XIX ст. У цей час фінансова система Росії переживала глибоку кризу, яка була викликана, головним чином, безконтрольністю, казнокрадством та марнотратністю влади при використанні державних коштів. Не зважаючи на прийняті заходи - покриття зростаючого дефіциту бюджету за рахунок позик, випуск паперових грошей, створення при губернських казенних палатах особливих експедицій з контрольними заходами, Росія виявилась на межі фінансового краху.
У цих умовах Олександр І (1801-1825 pp.) замість застарілих колегій заснував вісім міністерств, у тому числі і Міністерство фінансів (1802 p.). Відповідно до маніфесту "Об учреждении министерств" усі міністерства зобов'язані були надавати свої кошториси на майбутній рік Міністерству фінансів на початок жовтня, яке, в свою чергу, зводило видаткові кошториси усіх міністерств і разом із "Генеральною відомістю про доходи наступного року" надавало на розгляд і затвердження імператору. Після цього міністр фінансів надавав розпис державному казначею для виконання. Державний казначей складав також "Генеральний звіт про державні приходи, витрати та залишки" за минулий рік і представляв його міністру фінансів. Усі міністри відповідали перед монархом і Сенатом. Контроль за дотриманням законності в країні здійснював Сенат.
У 1810р. уперше в Росії було розроблено план великомасштабної фінансової реформи, основним автором якої був М.М. Сперанський. Запропоновані в праці "План фінансів М.М. Сперанського" нововведення ознаменували новий етап розвитку державного фінансового контролю. На думку М.М. Сперанського, добре продумана бюджетна система може функціонувати лише за наявності чітко організованого контролю: "...одна ревизия счетов может показать, до какой степени финансовый контроль в каждом году был сохранен или нарушен".
Сперанський гадав, що головною функцією фінансового контролю має бути контроль за виконанням державного бюджету. Він передбачав удосконалити методи контролю, особливо ревізії, і вважав за необхідне проводити ревізії всіх видів державних та місцевих доходів і видатків, а також у всіх ланках державного апарату, всіх посадових осіб, включаючи міністрів. Таким чином, були закладені основи всеосяжної системи державного фінансового контролю, покликаного припинити фінансові зловживання і забезпечити порядок в управлінні державними коштами. І хоча не всі ідеї М.М. Сперанського були реалізовані на практиці й доведені до кінця, але вони сприяли зменшенню випадків безконтрольності чиновництва, фінансових зловживань.
Указом Олександра І від 20 лютого 1809 р. було створено Державну експедицію для ревізії рахунків, що стала першою в Росії самостійною установою, обов'язки якої стосувались нагляду за правильністю і законністю надходження державних доходів, здійснення видатків. Державна експедиція отримала статус єдиного органу фінансового контролю цивільного відомства. До компетенції експедиції відносилися: ревізія рахунків установ цивільного відомства, фінансовий контроль за діяльністю цих установ, перевірка та ревізія їх звітів. Крім цього, до її повноважень входила ревізія усіх губернських рахунків.
28 січня 1811 р. було створено Головне управління ревізії державних рахунків на чолі з державним контролером, яке складалося з двох департаментів: ревізії рахунків по цивільній частині та ревізії рахунків по військовій частині.
Відтепер контроль над усіма грошовими надходженнями і витратами був розподілений між трьома незалежними один від одного відомствами: Міністерство фінансів здійснювало контроль за джерелами доходів і управління ними; Державне казначейство керувало рухом коштів, що надходили до скарбниці; Головне управління ревізії державних рахунків здійснювало ревізії доходів і витрат усіх казенних та громадських коштів і капіталів, виконувало нагляд за їхнім рухом, робило перевірки рахунків усіх відомств, включаючи Міністерство фінансів і Державне казначейство. Уведення посади державного контролера та створення Головного управління ревізії державних рахунків ознаменували поворотний етап в історії державного фінансового контролю.
Підводячи підсумки нововведень М.М. Сперанського, слід зазначити, що в його працях уперше було визначено мету, завдання, функції і способи організації державного фінансового контролю. Розглядаючи фінансовий контроль як складову частину управління фінансами, М.М. Сперанський визначав його мету як дотримання законності у сфері управління фінансами.
До кінця правління Олександра І багато нововведень М.М. Сперанського було ліквідовано. Замість найважливішого принципу фінансового контролю - здійснення ревізії по первинних документах, була встановлена система так званих генеральних звітів. Це означало, що документальну перевірку звітності робили у себе самі відомства, які розпоряджаються державними коштами, а в центральний орган державного контролю направлялися лише зведені звіти, що сприяло розкраданню державних коштів. Таким чином контрольне відомство поступово занепало.
Під час правління Миколи І (1825-1855 рр.) у 1827 р. на посаду державного контролера був призначений А.О. Хитрово, який перебував на цьому посту протягом 27 років. Діяльність А.О. Хитрово була направлена на зміцнення системи державної звітності. У 1836 р. А.О. Хитрово надав імператору проект реформи державного контролю, який передбачав зовнішнє впорядкування ревізійної справи і подальший розвиток системи генеральної звітності. Відповідно до проекту головне управління в 1836 р. було перейменоване на державний контроль, до складу якого увійшло три департаменти: цивільних, військових і морських звітів. На ці департаменти покладалось проведення ревізій, а утвердження ревізій - на Раду державного контролера, яка розробляла пропозиції щодо вдосконалення рахівництва та звітності. Ревізійна діяльність державного контролю полягала у розгляді генеральних звітів міністерств та складанні на підставі цих звітів зауважень про причини збільшення видатків і зменшення доходів.
Для нагляду за рухом казенних коштів та правильністю проведення ревізії чиновники державного контролю відряджалися в міністерства і в губернії для перевірки на місцях казенних книг та рахунків. У губерніях ревізії проводилися в Казенних палатах рахунковими відділеннями, аз 1831 р. - контрольними відділеннями. Свої звіти Казенні палати направляли на ревізію у відповідні департаменти міністерств і головних управлінь. Однак проведення ревізії не за первинними книгами і документами не дозволило здійснювати ефективне управління державними фінансами. На той час єдності каси в Росії не існувало. Державні кошти були розпорошені по численних касах окремих відомств, у яких вони лежали без руху, тоді як Міністерство фінансів для покриття потреби в коштах зверталося до внутрішніх і зовнішніх позик. Розпорошення державних коштів призвело до того, що до 1 січня 1855 р. у касах Міністерства фінансів було 75 млн руб., тоді як у касах відомств - понад 200 млн руб. Відсутність єдності каси збільшувало випадки розтрат і розкрадань державних коштів, не дозволяло організовувати контроль за їх використанням.
Необхідність корінної реформи державного контролю розумів і Олександр II (1855-1881 рр.). "Я переконаний, - стверджував він, -що існуюча нині в Росії система контрольної звітності вимагає перетворення істотного; вимагає для того, щоб підкорити ревізії строгої й правильної, і по документах і на самому місці, всі операції грошові й матеріальні, всіх без вилучення галузей державного управління".
Особливе місце в історії державного контролю займає В.О. Та-таринов, який у 1858 р. надав Олександру II проект організації бюджетної, касової та контрольної справи в Росії. У проекті він розвинув ідеї М.М. Сперанського про незалежність фінансового контролю. В.О. Татаринов пропонував побудову в державі лише однієї, але сильної і незалежної від виконавчої влади ревізійної інстанції, яка має право за підмінними документами здійснювати усебічний нагляд за рухом капіталів і уповноважений перевіряти дії й господарські операції виконавців та головних розпорядників.
Імператор схвалив проект і затвердив програму дій спеціальної міжвідомчої комісії, поклавши керівництво нею на В.О. Татаринова. Проект реформи зустрів різку протидію з боку міністерств, оскільки реформа обмежувала для них можливості безконтрольно розпоряджатися державними коштами. Це призвело до того, що за увесь час реформ не був прийнятий загальний законодавчий акт, який чітко визнав би статус органів державного фінансового контролю у системі державного управління. Бюрократія при цьому посилалася на специфіку Росії, її нерозвиненість, просторовість території тощо. На одну з таких сентенцій Олександр II наклав резолюцію: "Ці міркування влаштовують тих, хто не хоче ніяких покращень, тому стільки багато корисних приречених справ залишилися не виконаними, які планувались років 20-ть тому".
Противники проекту реформи ревізійної системи та ідеї державного контролю виступали проти впровадження документальної ревізії, мотивуючи, що цей захід викличе тільки збільшення штату контрольних установ та витрати на їхнє утримання. Заперечували і проти введення попереднього контролю. У 1859 р. було прийнято рішення про введення попереднього контролю, яке мало важливе значення. У травні 1862 р. увели в дію "Правила складання, виконання і залучення фінансових кошторисів міністерств і головних управлінь". У результаті цього до державного розпису почали включатися всі витрати і джерела їх покриття. Прийняття цих Правил стало важливим кроком на шляху встановлення діючого контролю за грошовими операціями державних установ. Необхідно зазначити: ефективність застосування цих Правил на практиці була трохи зменшена після рішень Державної ради про введення ряду зборів і доходів, що не підлягали внесенню до кошторисів.
З 1 січня 1863 р. В.О. Татаринов призначається на посаду державного контролера, а в 1864 р. він запроваджує, як експеримент, правило єдності каси спочатку лише в Петербурзі, потім розповсюджує ще на 12 губерній, а пізніше - на всю Росію.
Одночасно створювались і нові контрольно-ревізійні інститути: в 1864 р. в Петербурзі була створена тимчасова ревізійна комісія, завдання якої полягали у своєчасній документальній перевірці усіх державних обігових коштів. У 1865 р. аналогічні установи під назвою контрольних палат були створені ще в 12 губерніях, і з 1866 р. ця практика розповсюдилась по всій території Росії.
З уведенням документальної ревізії державний контроль отримав можливість вивчати всі сторони господарського життя держави, рух державних коштів. Під час ревізії значна увага надавалась господарській доцільності та вигідності операцій. Органи державного контролю отримали доступ до первинних документів і вперше (до 60-х років не перевірялися) було приділено серйозну увагу ревізії державних доходів. У 60-ті роки були розроблені правила ревізії важливих галузей державних доходів - "питного, соляного, цукрового та їн.". Державний контролер став брати участь у попередньому розгляді кошторисів установ. З 1866 р. складання звітів про виконання державного розпису і фінансових кошторисів міністерств перейшло від Міністерства фінансів у компетенцію державного контролера. Так, участь державного контролера у попередньому розгляді кошторисів на 1869, 1870 і 1871 рр. дозволила йому внести пропозиції щодо збільшення витрат на 65 млн руб.
Необхідно звернути увагу, що В.О. Татаринов наголошував: раціонально організований контроль має за мету не стільки переслідувати, скільки запобігати фінансовим порушенням. У зв'язку з Цим результати повинні бути виражені не в кількості зроблених зауважень та нарахувань, а в попередженні незаконних дій. Це положення є актуальним і сьогодні.
Позитивним моментом реформ В.О. Татаринова була умова єдності напрямів діяльності всіх установ державного контролю, що можливе не тільки при загальному управлінні, а лише за умови, коли кожний місцевий орган державного контролю, кожна контрольна палата буде знати про загальні направлення і головні практичні результати діяльності всіх установ державного контролю. Він вимагав також встановлення зв'язків контрольних органів зі статистичними органами, оскільки звідти вони мали змогу отримати корисні для ревізії дані.
Контрольна реформа проводилась дуже поступово й важко, про це свідчить той факт, що протягом років цієї реформи не було прийнято загального законодавчого акта, який би визначав положення державного контролю в системі державного управління та його реальні права і реальну владу.
Бюрократія не була зацікавлена в створенні сильного і авторитетного контрольного органу влади. Вона не заперечувала факту виявлення фінансових порушень чиновниками нижчих чинів, але не допускала до розкриття розкрадання казенних грошових коштів високопоставленими і наближеними особами. Державний контроль не мав змоги здійснювати ревізію підприємств, які знаходились під особливим захистом уряду. Подальший розвиток державний фінансовий контроль отримав у період правління Олександра III (1881-1894 рр.). Реалізацію широкої програми зміцнення і подальшого розвитку державного фінансового контролю Олександр III почав з удосконалення контрольних установ.
По-перше, в 1883 р. замість Тимчасової ревізійної комісії був затверджений Департамент цивільної звітності. Департамент морських звітів у цьому ж році був реорганізований в Департамент військової і морської звітності. У 1884 р., на правах департаменту, у складі центрального було створено управління державного контролю. У 1888 р. для складання звітності по виконанню державних розписів засновано Центральну бухгалтерію державного контролю.
По-друге, законодавчим порядком було вирішено питання про статус органів державного фінансового контролю, закріплено їхні права й обов'язки. 28 квітня 1892 р. був прийнятий закон "Учреждение Государственного контроля". Відповідно до цього закону державний контроль ставав окремою самостійною частиною державного управління, а державний контролер міг здійснювати нагляд за діяльністю всіх контрольних установ.
По-третє, були введені в єдину систему форми й методи контролю. Поряд з наступним контролем, був уведений попередній і фактичний контроль, що мало важливе значення для попередження від фінансових зловживань.
Підводячи підсумки організації державного фінансового контролю в XIX ст., необхідно зазначити про розроблену наступну систему контролю:
ü Перевірка щомісячних, річних та "генеральних" книг і звітів, що складалися міністерствами і підвідомчими їм відомствами та установами;
ü Система наступного або документального контролю, що полягала в ревізії оборотів за підмінними документами, у перевірці дій головних розпорядників кредитів, у перевірці кошторисів, у складанні звітів про виконання кошторисів;
ü Система попереднього контролю: розгляд кошторисів, проектів, положень, правил, планів;
ü Система фактичного контролю, яка полягала в тому, що представники контролю брали участь у ревізії готівки в касі, під час прийому матеріалів, майна, визначенні обсягу виконаних робіт, підрахунку платіжних документів тощо.
На державний контроль покладалося спостереження за правильністю та доцільністю кошторисної класифікації всіх звітних перед ним капіталів.
До складу державного контролю входили:
ü державний контролер;
ü товариш державного контролера;
ü департамент цивільної звітності;
ü департамент військової й морської звітності;
ü канцелярія державного контролю та архів центральних установ
ü державного контролю, що складається при ній;
ü центральна бухгалтерія;
ü комісія з перевірки грошової і матеріальної звітності встановлень
ü державного контролю;
ü комісія з перевірки річних звітів приватних залізниць.
Усі ці установи входили до центрального керування державного контролю. Місцеві установи держконтролю були представлені контрольними палатами та місцевими контрольними частинами на казенній і приватній залізницях.
Державному контролерові належало право нагляду за діяльністю всіх контрольних установ; чини держконтролю могли піддаватися відповідальності не інакше як за посередництвом державного контролера.
Зміни чинних правил про надходження державних доходів і використання витрат, видання інструкцій, положень і форм, що стосуються рахівництва та звітності, допускалися міністрами й головнокомандуючими не інакше, як за попередньою згодою з державним контролером і міністром фінансів.
Центральними органами державного контролю були також:
• Департамент військової і морської звітності, на обов'язки якого покладається перевірка витрат морського міністерства у всій імперії і ревізія витрат центральних організацій військового міністерства, а заодно розгляд кошторисних передбачень обох відомств;
• Департамент цивільної звітності, який перевіряє кошторисні передбачення і витрати центральних установ решти міністерств;
•Департамент залізничної звітності, заснований для спеціального контролю за фінансовими обігами залізничних шляхів.
На чолі кожного з цих департаментів стоїть генерал-контролер зі своїми помічниками.
Потім до числа центральних органів державного контролю включили:
• Центральну бухгалтерію;
•Канцелярію;
•Комісію для перевірки звітності настанов самого державного контролю;
•Комісію для перевірки річних звітів приватних залізниць, в яких не було місцевого залізнично-шляхового контролю.
Таким чином, на обов'язки департаментів державного контролю, окрім участі в обговоренні кошторисів, покладались контроль і ревізія, головним чином, центральних органів усіх відомств. Ревізія губернських та повітових організацій виконувалась місцевими контрольними палатами, а ревізія казенних залізниць - особливими органами залізничного контролю. Під ревізію контрольних палат підлягали виконавчі дії фінансових кас і розподільчі дії завідуючих кредитами відомств. Розглядаючи результати ревізій на загальних колегіальних зборах, контрольні палати приймали постанови про нарахування за виявлені неправильності і допущення, до того ж в остаточній формі, за умови, що проти зроблених ними зауважень не заперечують ті організації, в іншому випадку справу про донараху-вання передають на рішення Ради державного контролю, що є найвищим спостережним органом за контрольними палатами. У випадку виникнення суперечок між Радою державного контролю з якимось міністерством, справа передається на остаточне вирішення урядового Сенату, за яким збережено значимість найвищого органу зі спостереження за правильним процесом усього державного господарства.
Державний контроль допомагав усім відомствам у викоріненні зловживань і викраденні казенних сум і сприяв Міністерству фінансів в обережному й рівномірному забезпеченні кошторисних вимог інших відомств.
Державному контролю були підвідомчі доходи та витрати всіх відомств, окрім відомства Міністерства імператорського двору і закладів імператриці Марії, а також виведені з-під контролю витрати Святійшого Синоду зі спеціально належних йому коштів. У Міністерстві імператорського двору і наділів, у віданні закладів імператриці Марії, при Святійшому Синоді були свої особливі контрольні органи.
Після Жовтневої революції 1917 р. одним з перших декретів Радянської держави був декрет про створення Народного комісаріату державного контролю, прийнятий в грудні того ж року. У грудні 1918 р. уряд затвердив правила попередньої і фактичної ревізії господарсько-фінансової діяльності. Ці заходи були направлені на боротьбу з безгосподарністю та зловживаннями, на організацію безперебійної роботи підприємств. Певну роль у цей період зіграв робочий контроль. У січні 1920 р. функції державного контролю в Україні були передані новоутвореному органу - Всеукраїнській робітничо-селянській інспекції. У травні 1920 р. вона була реорганізована в Народний комісаріат робітничо-селянської інспекції.
26 липня 1922 р. затверджено положення про його перетворення в Народний комісаріат робітничо-селянського контролю. Останній, згідно з постановою ВУЦВКу від 29 серпня 1923 p., був реорганізований у Народний комісаріат робітничо-селянської інспекції.
У 1923 p., на підставі рішення XII з'їзду Російської комуністичної партії (більшовиків) про злиття Наркомату робітничо-селянської інспекції з Центральною контрольною комісією, був створений об'єднаний контрольний орган, абревіатура якого - ЦКК-НК РСІ.
У 1930 р. Центральна контрольна комісія була перетворена у Комісію партійного контролю при ЦК ВКП(б), а наркомати робітничо-селянської інспекції СРСР і союзних республік у лютому 1934 р. були ліквідовані; апарат їх передали Комісії радянського контролю при Раднаркомі СРСР, яка мала своїх представників у союзних і автономних республіках.
У 1937 р. у складі Наркомату фінансів СРСР було створено контрольно-ревізійне управління і затверджено його положення.
Рішенням уряду СРСР від 6 вересня 1940 р. на базі ліквідованих Комісії радянського контролю і Головного військового контролю створено нову установу - Народний комісаріат державного контролю СРСР з відповідними органами в республіках.
Спочатку апарат КРУ був централізований і виконував функції загальнодержавного відомчого фінансового контролю. З 1956 p., у зв'язку з розширенням прав союзних республік, були створені КРУ в міністерствах фінансів союзних республік, у підпорядкування яких передано контрольно-ревізійний апарат на місцях. Так, 26 травня 1956 р. Рада Міністрів УРСР прийняла постанову "Про утворення в складі Міністерства фінансів УРСР Контрольно-ревізійного управління".
У наступні роки, починаючи із середини 60-х pp., фінансовий контроль підрозділявся на:
ü контроль органів влади та органів управління загальної компетенції;
ü контроль комітетів народного контролю;
ü контроль фінансових і кредитних органів;
ü відомчий та внутрішній господарський контроль.
Велику роль у сфері здійснення фінансового контролю відіграв Комітет народного контролю, який відносився до громадського виду контролю, але по суті своїй був державним виконавчим органом. Окрім громадського контролю, виділявся також і партійний контроль.
Іншим видом державного фінансового контролю був відомчий фінансовий контроль, що проводився в рамках окремого міністерства, установи, організації і т.п.
Провідна роль у державному та фінансовому контролі належала Радам народних депутатів, яким були підконтрольні всі державні органи та їх посадові особи.
Враховуючи традиційну слабкість бюджетно-фінансового контролю з боку радянських представницьких органів щодо непрофесіо-налізму, основне навантаження в сфері бюджетно-фінансового контролю лягало на Міністерство фінансів, його контрольно-ревізійні управління, що призводило до розпорошення сил органів контролю і заважало оперативній діяльності на підприємствах.
У травні 1991 р. на V сесії Верховної Ради СРСР ухвалено Закон про контрольну палату СРСР, яка отримала статус вищого органу фінансово-економічного контролю з виконання союзного бюджету, використання союзного майна, грошової емісії, використання кредитних і валютних ресурсів, золотого запасу, алмазного фонду, а також з витрачання коштів союзного бюджету з погляду їх законності, доцільності та ефективності. У грудні 1991 р., з розпуском органів державного управління Союзу РСР, його Контрольну палату було ліквідовано.
Після проголошення Акта про незалежність України, в державі розпочалась робота зі створення національної фінансової системи та системи органів фінансового контролю. У 1990 р. було прийнято Закон України "Про державну податкову службу в Україні"; у 1991 р. -про Національний банк України, Державну митну службу України; у 1993 р. - про Державну контрольно-ревізійну службу; у 1994 р. - про Комітет у справах нагляду за страховою діяльністю; у 1995 р. - про Державне казначейство України; у 1996 р. - про Рахункову палату.
Указом Президента України "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" деталізовано елементи державного фінансового контролю підприємницької діяльності (Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності: Указ Президента України від 23.07.1998 р. № 817/98 // Довід, працівника держ. контрол.-ревіз. служби. - Т. 1. - К.: Дія, 2001. - С. 153-156). Цим Указом до контрольних органів, яким надано право проводити перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, віднесено органи державної податкової служби, митні органи, органи державного казначейства та державної контрольно-ревізійної служби. Необхідно зазначити, що на той час у законах, які регламентували діяльність контролюючих органів, не було належним чином виписано процедуру контролю. Указом вперше визначено, коли слід проводити перевірки, хто має право вилучати документи первинного обліку, зупиняти операції на рахунках у банках тощо.
З прийняттям у 2001 р. Бюджетного кодексу України були внесені корективи в розвиток системи державного фінансового контролю. В ньому виписано повноваження зі здійснення контролю за Дотриманням бюджетного законодавства такими органами, як Верховна Рада України, Рахункова палата, Міністерство фінансів, Державне казначейство, Державна контрольно-ревізійна служба, Кабінет Міністрів України і Рада міністрів Автономної Республіки Крим, а також відповідними місцевими радами. За цей період контролюючими органами було прийнято низку нормативно-правових актів, що деталізують законодавчі акти з питань державного фінансового контролю.
Питання для самоконтролю
1. Яку роль відігравали створені в Московській Русі "Приказы"?
2. Поясніть, що таке "Счетный приказ" та його роль в обліку і контролі державних фінансів.
3. Яким чином здійснювався контроль у царській Росії в кінці XVII ст.?
4. Які фінансово-контролюючі органи були запроваджені Петром І?
5. Що таке колегіальна система управління фінансами?
6. Який орган почав виконувати функцію фінансового контролю в часи правління Катерини II?
7. Яка головна функція, на думку М.М. Сперанського, має покладатись на державний контроль?
8. Які головні обов'язки покладались на Державну експедицію?
9. На які чинники, за М.М. Сперанським, повинен спиратись контроль?
10. Поясніть ефективність уведення правила єдиної краси за часів Олександра II.
11.Яка раціональна пропозиція В.О. Татаринова щодо контролю
актуальна й нині?
12. Чи виправдав себе метод ведення попереднього і фактичного
контролю?
13.Яка функція покладалась на контролюючі органи для наповнення
державної казни? 14. Що таке фактичний контроль у Росії на початку XX століття? 15.Яке завдання покладалось на державний контроль у відношенні
витрат?
16. Охарактеризуйте фінансовий контроль в Україні із середини 60-х років.
17. Які зміни за часів прийняття незалежності України відбулись у фінансовому контролі?
Список рекомендованої літератури
Основний
1. Андреев А.Г., Никольский Д.В. К истории становления государственного финансового контроля в России. -М., 1999.
2. Германчук П.К., Стефанюк 1.Б., Рубан Н.І., Александров В.Т., Назарчук О.І. Державний фінансовий контроль: ревізія та аудит. -К.: НВП "АВТ", 2004.
3. Грачева Е.Ю., Хорина Л.Я. Государственный финансовый контроль. - М.: Проспект, 2005.
4. Никольский Д.В. Государственный финансовый контроль в России и реформы В.А. Татаринова // Финансы. - 2003. - № 2. - С. 72-73.
5. Радионова В.М., Шлейников В.И. Финансовой контроль. - М: ИД-ФБК-ПРЕСС, 2002.
6. Радионова В.М., Шлейников В.И. Финансовый контроль. - М.: ИДФБК-ПРЕСС, 2002.
7. Степашин СВ., Столяров Н.С., Шохин CO., Жуков В.А. Государственный финансовый контроль. - СПб.: Питер, 2004.
Додатковий
1. Дещинський А.Є., Гаврилів І.О., Зінкевич Р.Д., Денисов Я.Я., Тарабан В.М., Шеломенцев-Терський СВ. Історія України та її державності. - К.: Бескид Біт, 2005.
2. История мировой экономики / Под ред. Г.Б. Поляка, А.Н. Марковой. - М.: ЮНИТИ, 1991.
3. Соловьев СМ. Сол. -Т.13. -М.: Мысль, 1991.
4. Субтельний О. Україна: історія / Пер. з англ. Ю. Шевчука. - К.: Либідь, 1991.-44 с.
Дата добавления: 2017-02-04; просмотров: 1022;