Облік і документування нарахування оплати праці
Облік використання робочого часу, а також контроль за станом трудової дисципліни на підприємствах здійснюється шляхом табельного обліку.
При прийнятті на роботу працівникові надається табельний номер, а в трудовій книжці робиться позначка про його зарахування на основі наказу керівника підприємства.
На кожного працівника відкривають особову картку, в якій зазначають необхідні анкетні дані про працівника і всі зміни, що відбуваються в його роботі.
Облік робочого часу ведеться у Табелі обліку робочого часу (форма № 64). Кількість годин, які відпрацював робітник позначають цифрою. Первинними документами про виробіток є наряди, рапорти або відомості виробітку бригади.
Крім оплати відпрацьованого часу, виконуваного обсягу робіт і виготовлення продукції заробітну плату нараховують відповідно до чинного законодавства з інших умов. Так, операції, передбачені технологічним процесом, оплачуються за нарядами на відрядні роботи, а різні доплати – за листком на доплату. Оплату простоїв не з вини робітників оформляють листком обліку простоїв. На оплату виправлення браку продукції виписують окремий наряд з позначкою: „Виправлення браку”.
У сільськогосподарських підприємствах підставою для нарахування заробітної плати крім вище вказаних первинних документів є: книжка бригадира з обліку праці та виконаних робіт, обліковий лист тракториста-машиніста, дорожній лист трактора, розрахунок нарахування заробітної плати працівникам тваринництва та інші.
Розрахунки з працівниками при ручному способі обробки документів вносять у розрахункові відомості або розрахунково-платіжні відомості.
Розрахункові відомості по заробітній платі працівників за місяць складаються із розділів «Нарахування заробітної плати», «Відраховано, передано, внесено, виплачено», «Належить на 1 число сума до виплати».
Розрахунково-платіжні відомості виконують подвійну функцію: по-перше, за їх допомогою виконуються розрахунки з працюючими, по-друге, вони є формою аналітичного обліку рахунка 66.
Облік розрахунків з оплати праці здійснюється на балансовому рахунку 66 «Розрахунки з оплати праці». Рахунок 66 має два субрахунки:
661 «Розрахунки за нарахованою оплатою праці»
662 «Розрахунки з депонентами»
По кредиту рахунку 661 відображаються нараховані суми. По дебету рахунку 661 відображаються суми, утримані з усіх видів оплати праці і виплата заробітної плати. Залишок по кредиту рахунку 661 відображає суму невиплаченої працівникам заробітної плати.
Аналітичний облік розрахунків із працівниками ведеться в розрахункових і розрахунково-платіжних відомостях. Нараховані суми відображаються, крім того, в особових рахунках установленої форми. Документальне оформлення операцій при переході на нові облікові принципи не змінилися. Типові форми документів з обліку праці та її оплати затверджено наказами Мінстату України від 19.10.1995 року №253 та від 22.05.1996 року №144.
Нарахування заробітної плати робітникам основного виробництва, виробництва напівфабрикатів, робітникам допоміжних виробництв відображають так:
Д-т 231”Виробництво”;
Д-т 232”Напівфабрикати власного виробництва”;
Д-т 233”Допоміжні виробництва”
К-т 661”Розрахунки за заробітною платою”.
Заробітну плату робітників, нараховану за догляд, обслуговування та ремонт обладнання цехів основного виробництва, записують:
Д-т 91”Загально виробничі витрати”
К-т 661”Розрахунки за заробітною платою”.
Заробітну плату інженерно-технічних працівників, службовців і обслуговуючого персоналу цехів відображають такими записами:
Д-т 91”Загально виробничі витрати”
К-т 661”Розрахунки за заробітною платою”.
Заробітну плату адміністративно-управлінського персоналу відносять:
Д-т 92”Адміністративні витрати”
К-т 661”Розрахунки за заробітною платою”.
Для нарахування заробітної плати, яка належить кожному працівнику, розраховують заробіток за місяць і від цієї суми здійснюють необхідні утримання.
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 815;