Документування і облік вибуття необоротних активів підприємства.

Об'єкт необоротних активів перестає визнаватися активом (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок продажу, ліквідації, безоплатної передачі, нестачі, остаточного псування або інших причин невідповідності критеріям визнання активом.

Компенсація, що підлягає отриманню після продажу (вибуття) об'єкта необоротних активів, визнається за його справедливою вартістю. Якщо платіж за об'єкт відстрочується, отриману компенсацію визнають за грошовим еквівалентом ціни. Різницю між номінальною сумою компенсації та грошовим еквівалентом ціни визнають як фінансовий дохід.

Для визначення непридатності необоротних активів до використання, можливості їх використання іншими підприємствами, організаціями та установами, неефективності або недоцільності їх поліпшення (ремонту, модернізації тощо) та оформлення відповідних первинних документів керівником підприємства створюється постійно діюча комісія.

Постійна діюча комісія:

· здійснює безпосередній огляд об'єкта, що підлягає списанню;

· встановлює причини невідповідності критеріям активу;

· визначає осіб, з вини яких відбулося передчасне вибуття необоротних активів із експлуатації, вносить пропозиції щодо їх відповідальності;

· визначає можливість продажу (передачі) об'єкта іншим підприємствам, організаціям та установам або використання окремих вузлів, деталей, матеріалів, що можуть бути одержані при демонтажі, розбиранні (ліквідації) необоротних активів, встановлює їх кількість і вартість;

· складає і підписує акти на списання необоротних активів.

В актах на списання наводяться дані, що характеризують об'єкти необоротних активів: рік виготовлення або будівництва об'єкта, дата його надходження на підприємство і початок експлуатації, первісна (переоцінена) вартість об'єкта, сума нарахованого зносу, передбачений і фактичний строк корисного використання, проведені ремонти, причини вибуття тощо.

У разі списання необоротних активів, які вибувають в результаті аварії або стихійного лиха, до акту додається копія акта аварії і зазначаються обставини стихійного лиха.

Регістри аналітичного обліку необоротних активів, що вибули, додаються до документів, якими оформлені факти вибуття необоротних активів.

Складені комісією акти на списання необоротних активів відображаються в бухгалтерському обліку після їх затвердження (погодження) посадовою особою (керівним органом), уповноваженою згідно законодавства (статуту підприємства) приймати рішення щодо розпорядження (відчуження, ліквідації) об'єктів необоротних активів.

Деталі, вузли, агрегати та інші матеріали, отримані при розбиранні і демонтажі необоротних активів, що ліквідуються, оприбутковуються з визнанням іншого доходу і зарахуванням на рахунки обліку матеріальних запасів, включаючи матеріальні цінності і деталі з вмістом матеріалів, які приймаються спеціалізованими підприємствами.

Фінансовий результат від вибуття об'єктів необоротних активів визначається вирахуванням з доходу від вибуття необоротних активів їх залишкової вартості, непрямих податків і витрат, пов'язаних з вибуттям необоротних активів. У разі часткової ліквідації об'єкта необоротних активів його первісна вартість та знос зменшуються відповідно на суму первісної вартості та зносу ліквідованої частини об'єкта, а пропорційна ліквідованій частині сума сальдо з дооцінки відображається зменшенням додаткового капіталу і збільшенням нерозподіленого прибутку.

Підприємство припиняє визнавати частину об'єкта необоротних активів, якщо цю частину замінено, а витрати на її заміну включено до первісної (переоціненої) вартості об'єкта. Якщо підприємство не може визначити первісну вартість заміненої частини, воно може її оцінити у сумі витрат на заміну.

Повернення орендодавцю орендованих у складі цілісного майнового комплексу необоротних активів з оформленням орендодавцем і орендарем документів приймання передачі відображається орендарем за кредитом рахунків обліку необоротних активів (балансова вартість) і дебетом рахунків обліку зносу необоротних активів (сума зносу) та додаткового капіталу (залишкова вартість). Повернення орендодавцю залишку невикористаних амортизаційних відрахувань на орендовані основні засоби орендар відображає зменшенням додаткового капіталу і грошових коштів (утворенням кредиторської заборгованості).








Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 666;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.