Тема 3. Облік зобов’язань за розрахунками з постачальниками та інших поточних зобов’язань
Питання для вивчення:
1. Облік розрахунків з постачальниками та підрядниками, іншими кредиторами.
2. Облік розрахунків з учасниками.
Між суб’єктами господарювання в процесі фінансово-господарської діяльності виникають майново-господарські зобов’язання. Розглянемо розрахунки між підприємством та постачальниками й підрядниками.
Постачальники – це фізичні або юридичні особи, які здійснюють поставку товарно-матеріальних цінностей, надають послуги та виконують роботи.
Підрядники – спеціалізовані підприємства або фізичні особи, які виконують будівельно-монтажні роботи при створенні об’єктів на підставі договорів-підряду на капітальне будівництво.
Розрахунки з постачальниками та підрядниками проводяться, як правило, на підставі укладених договорів про товарні операції.
Товарні операції – це операції розрахунків за продукцію, надані послуги та виконані роботи.
Такі розрахунки виникають за наступних умов: отримання товару після повної оплати його вартості (авансові розрахунки); одержання всієї партії товару після його часткової оплати; отримання всієї партії товару до його оплати; оплата товару (робіт, послуг) чеком з розрахункової чекової книжки й отримання всієї партії товару (повного обсягу робіт, послуг) одночасно з виписуванням чека; отримання частини партії товару в міру їх оплати.
Поставка матеріальних цінностей на підприємство може здійснюватись самим підприємством-постачальником, транспортною організацією, працівником підприємства – довіреною особою з обов’язковою виписаною на неї довіреністю та при пред’явлені документу, що засвідчує його особу.
При доставці товарів підприємством-постачальником транспортно-заготівельні витрати окремо в рахунку не виділяються. За умови доставки товарно-матеріальних цінностей транспортною організацією з нею укладається договір на перевезення і оформляється товарно-транспортна накладна, а вартість транспортних послуг при оприбуткуванні товарів включається до їх первісної вартості.
Для розрахунків з постачальниками і підрядниками за отримані товарно-матеріальні цінності, надані послуги та виконані роботи покупець (замовник) переважно використовує платіжне доручення, за яким обслуговуючий банк перераховує кошти на рахунок постачальника. Проте, при розрахунках між суб’єктами підприємницької діяльності можуть використовуватись й інші форми безготівкових розрахунків (платіжні вимоги-доручення, чеки, акредитиви, векселі), а також готівкова форма оплати.
Для обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками за одержані товарно-матеріальні цінності, виконанні роботи і надані послуги використовується рахунок 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками”.
Рахунок 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками” має такі субрахунки:
631 “Розрахунки з вітчизняними постачальниками”
632 “Розрахунки з іноземними постачальниками”
633 “Розрахунки з учасниками ПФГ”
Аналітичний облік ведеться окремо за кожним постачальником та підрядником в розрізі кожного документа (рахунку) на сплату.
Бухгалтерський облік операцій з постачальниками та підрядниками відображається наступним чином: відображено будівельно-монтажні роботи сторонньою організацією Дт 15 “Капітальні вкладення” та Кт 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками”; оприбутковане устаткування, яке підлягає монтажу Дт 15 “Капітальні вкладення” та Кт 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками”; оприбутковані виробничі запаси від постачальника Дт 20 “Виробничі запаси” та Кт 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками”; оприбутковані МШП від постачальника Дт 22 “Малоцінні та швидкозношувані предмети” та Кт 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками”; відображено послуги сторонніх організацій, наданих виробництву Дт 23 “Виробництво” та Кт 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками”; відображено суми податкового кредиту з ПДВ при наявності податкової накладної Дт 641 “Розрахунки за податками” та Кт 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками”; оплачена заборгованість перед постачальником з каси Дт 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками” та Кт 30 “Готівка”; оплачена заборгованість перед постачальником з поточного рахунку Дт 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками” та Кт 31 “Рахунки в банках” тощо.
При використанні підприємством журнально-ордерної форми обліку для узагальнення інформації про розрахунки з постачальниками і підрядниками використовується журнал-ордер №3, відомість 3.3.
Для обліку розрахунків по інших операціях призначено рахунок 68 “Розрахунки за іншими операціями”.
Рахунок 68 “Розрахунки за різними операціями” має такі субрахунки:
681 “Розрахунки за авансами одержаними”, який призначено для ведення обліку одержаних авансів під поставку матеріальних цінностей або під виконання робіт, а також суми попередньої оплати покупцями і замовниками рахунків постачальника за продукцію і виконані роботи;
682 “Внутрішні розрахунки”, який призначено для ведення обліку всіх видів поточних розрахунків з дочірніми підприємствами;
683 “Внутрішньогосподарські розрахунки”, який призначено для ведення обліку внутрішньогосподарських розрахунків з виробничими одиницями і господарствами, виділеними на окремий баланс, за взаємним відпуском матеріальних цінностей; реалізацією продукції, робіт, послуг; передачею витрат загальногосподарської діяльності; виплатою заробітної плати працівникам цих господарств; за іншими видами розрахунків;
684 “Розрахунки за нарахованими відсотками”, призначений для ведення обліку нарахованих відсотків за: використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит; використання майна, отриманого в користування (орендні, лізингові операції тощо); іншими операціями;
685 “Розрахунки з іншими кредиторами”, який призначено для ведення обліку операцій, які не передбачені для обліку на інших субрахунках рахунку 68 “Розрахунки за іншими операціями”, а саме: з різними організаціями за операціями некомерційного характеру (учбовими та науково-дослідними закладами тощо); з наймачами квартир і особами, які проживають у гуртожитках житлово-комунального господарства підприємства, організації; з орендарями нежитлових приміщень житлово-комунального господарства; з батьками дітей за відвідування дитячих закладів; за іншими операціями.
Аналітичний облік розрахунків з іншими кредиторами ведеться окремо за підприємствами, організаціями, установами та фізичними особами, з якими здійснюються розрахунки.
При використанні підприємством журнально-ордерної форми обліку для узагальнення інформації про розрахунки за іншими операціями використовується журнал-ордер №3, відомість 3.5.
Необхідно звернути увагу на організацію обліку розрахунків з учасниками.
Учасники господарських товариств мають право не тільки на участь в управлінні товариством, але і на участь у розподілі прибутку та отриманні його частини у вигляді дивідендів.
Згідно ст. 88 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року № 436-ІV та ст. 116 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року № 435-ІV дивіденди – це частина прибутку товариства, яку отримує його власник.
Бухгалтерські дивіденди – це частина чистого прибутку підприємства, розділена між власниками (учасниками) залежно від їх участі у власному капіталі підприємства.
Дивіденди – це платіж, який проводиться юридичною особою на користь власників (довірених осіб власника) корпоративних прав, емітованих такою юридичною особою, у зв’язку з розподілом частини її прибутку.
Корпоративні права – це права власності на частку (пай) в статутному капіталі юридичної особи, створеної відповідно до законодавства про господарські товариства, на управління та одержання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також частки активів у разі її ліквідації згідно чинного законодавства.
Розмір і порядок виплати дивідендів здійснюється відповідно до Статуту товариства. Нараховують та виплачують дивіденди раз на рік грошовими коштами або у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих підприємством, яке нараховує дивіденди.
У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить такі виплати власнику цих корпоративних прав пропорційно до його частки у статутному фонді підприємства-емітента.
Для обліку заборгованості засновників перед товариством і для обліку заборгованості товариства перед засновниками передбачено окремі рахунки – відповідно 46 “Неоплачений капітал” і 67 “Розрахунки з учасниками”.
Аналітичний облік неоплаченого капіталу ведеться за кожним засновником (учасником)та за видами розміщених неоплачених акцій (для акціонерних товариств).
При використанні підприємством журнально-ордерної форми обліку для узагальнення інформації
Рахунок 67 “Розрахунки з учасниками” має такі субрахунки:
671 “Розрахунки за нарахованими дивідендами”;
672 “Розрахунки за іншими виплатами”.
Аналітичний облік ведеться за кожним засновником та учасником та за видами виплат.
Нарахування дивідендів акціонерам відображається по Дт 443 “Прибуток, використаний у звітному періоді” та Кт 671 “Розрахунки за нарахованими дивідендами”; відображено використання прибутку на виплату дивідендів Дт 441 “Прибуток нерозподілений” та Кт 443 “Прибуток, використаний у звітному періоді”; сплачено авансовий внесок (25%) Дт 641 “Розрахунки по податках” та Кт 311 “Поточні рахунки в національній валюті”; перераховано дивіденди власникам підприємства Дт 671 “Розрахунки за нарахованими дивідендами” та Кт 311 “Поточні рахунки в національній валюті”. При реінвестиції дивідендів їх нарахування акціонерам відображається по Дт 443 “Прибуток, використаний у звітному періоді” та Кт 671 “Розрахунки за нарахованими дивідендами”; відображено використання прибутку на виплату дивідендів Дт 441 “Прибуток нерозподілений” та Кт 443 “Прибуток, використаний у звітному періоді”; дивіденди спрямовано на поповнення статутного капіталу Дт 671 “Розрахунки за нарахованими дивідендами” Кт 40 “Статутний капітал”.
При використанні підприємством журнально-ордерної форми обліку для узагальнення інформації про розрахунки з учасниками використовується журнал-ордер №3, відомість 3.5.
Терміни і поняття:
Дивіденди; кредитор; кредиторська заборгованість; підрядник; постачальник; учасник господарського товариства.
Питання для самоперевірки:
1. Якими документами оформляються розрахунки підприємства з постачальниками та підрядниками?
2. Який порядок розрахунків з учасниками та їх відображення в обліку?
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 1530;