Загальна характеристика зовнішньоекономічної діяльності

Під зовнішньоекономічною діяльністю розуміють економічні відносини в сфері зовнішньої діяльності суб'єктів, що господарюють, при взаємодії з закордонними організаціями і фірмами. Основою зовнішньоекономічної діяльності є відповідні зв'язки, що виникають в результаті різних зовнішньоторговельних або інших видах операцій зовнішньоекономічного співробітництва (рис.1.1).

Зміст зовнішньоекономічних зв'язків складається в безумовному забезпеченні експортних постачань для державних потреб і міждержавних економічних, у тому числі валютно-кредитних, зобов'язань і міжурядових торгових угод України.

Зовнішньоекономічна діяльність на відміну від ЗЕЗ здійснюється на рівні виробничих структур (фірм, організацій, підприємств і т.ін.) з повною самостійністю у виборі іноземного партнера, номенклатури товару для експортно-імпортної угоди, у визначенні ціни і вартості контракту, обсягу і термінів постачання і є їхньою виробничо-комерційною діяльністю, як із внутрішніми, так і з закордонними партнерами.

 

  Купівля-продаж результатів творчої діяльності

 

Рис.1.1 Види зовнішньоекономічних зв'язків

 

 

Таким чином, ЗЕД являє собою сукупність виробничо-господарських, організаційно-економічних і комерційних функцій.

Зовнішньоекономічну діяльність і зв'язки не слід розглядати як дві роздільні сфери функціонування і державного регулювання. Характер ЗЕЗ держави істотно визначає стратегію ЗЕД галузевих міністерств, відомств, окремих підприємств і об'єднань.

Як види ЗЕД варто назвати зовнішньоторговельну діяльність, виробничу кооперацію, інвестиційне співробітництво, валютні і фінансово-кредитні операції. Обов'язковими супутніми ЗЕД умовами є виконання визначених операцій по забезпеченню просування товару від продавця до покупця; по своєчасному наданню різного роду зовнішньоторговельних послуг транспортних, експедиторських, страхових, банківських, по здійсненню платіжно-розрахункових операцій, а також наявність комерційної і валютно-фінансової інформації про кон'юнктуру зовнішніх товарних і грошових ринків. Сукупність елементів ЗЕД показана на рис. 1.2.

Під зовнішньоторговельною операцією розуміють дії, спрямовані на встановлення, зміну і припинення цивільно-правових відносин у сфері купівлі-продажу між підприємствами й організаціями, що знаходяться в різних країнах.

Зовнішньоторговельна операція передбачає виконання платежу за поставлений товар, виконану послугу чи надану консультацію, ліцензію і т.д. Крім того існують так звані товарообмінні угоди, здійснювані без залучення коштів.

Крім традиційних форм міжнародних угод виділяють також торгівлю змагального типу. Сюди відносять: аукціони, міжнародні торги, біржову торгівлю.

Серед основних видів ЗЕД України виділяють:

Ø експорт та імпорт товарів, капіталів та робочої сили;

Ø надання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності послуг іноземним суб'єктам господарської діяльності;

 

 

 
 

 


Рис. 1.2 Сукупність елементів зовнішньоекономічної діяльності

 

Ø науково-виробнича кооперація з іноземними суб'єктами господарської діяльності;

Ø міжнародні фінансові операції та операції з цінними паперами;

Ø кредитні та розрахункові операції між суб'єктами ЗЕД та іноземними суб'єктами господарської діяльності;

Ø спільна підприємницька діяльність;

Ø підприємницька діяльність, пов'язана з наданням ліцензій, патентів, ноу-хау, торгових марок з боку іноземних суб'єктів господарської діяльності;

Ø організація та здійснення діяльності в галузі проведення виставок, аукціонів, торгів, конференцій та інших подібних заходів, що здійснюються суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності;

Ø товарообмінні (бартерні) операції;

Ø орендні операції між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності;

Ø операції з придбання, продажу та обміну валюти;

Ø роботи на контрактній основі фізичних осіб України з іноземними суб'єктами господарської діяльності;

Ø інші види ЗЕД, не заборонені законодавством України.

 

 








Дата добавления: 2016-02-16; просмотров: 926;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.