Історичні етапи розвитку грошових відносин.
Гроші — це одне з найвеличніших досягнень людства. Їх виникнення пов’язують з 7-8 тис. до н.е., коли у древніх племен з’явився обмін одних продуктів на інші. Історично як засіб полегшення обміну використовувались каміння, худоба, шматки металів чи інші предмети, які отримали загальне визнання у продавців та покупців як засіб обміну. Тобто все, що визнавало суспільство в якості обігу, - це і були гроші.
Згодом роль грошей починають виконувати дорогоцінні метали завдяки своїм властивостям:
- рідкісність – забезпечувала високу і стабільну ціну;
- портативність – невелика кількість втілює велику вартість;
- однорідність –однакові за вагою шматки металу мають однакову вартість;
- подільність – під час поділу не втрачають своєї цінності;
- стійкість до впливів зовнішнього середовища – не підлягають корозії псуванню, тощо;
- ковкість – легкість чеканки монет.
В економічній науці виділяються дві основні концепції походження грошей:
Раціоналістична концепція - виходить з того, що гроші виникли як результат певної раціональної угоди між людьми, через необхідність виділення спеціального інструмента для обслуговування сфери товарного обігу. Раціоналістичну концепцію започаткував ще Арістотель.
Еволюційна концепція - виникнення грошей є результатом розвитку товарно-грошових відносин, в процесі якого із загальної товарної маси виділяється один товар, найбільш придатний для виконання функціональної ролі грошового товару. Засновниками цієї концепції стали основоположники класичної політекономії А.Сміт і Д.Рікардо, а розвинена вона була К.Марксом.
Процес виникнення грошей відображається у розвитку історичних форм вартості. Ці форми демонструють те, що використовувалось у процесі розвитку товарних відносин в ролі еквіваленту товарообміну. Виділяють такі чотири форми вартості.
Проста, випадкова або одинична:x товару А = y товару В.Обмін носить одиничний характер, роль еквіваленту виконують випадкові товари.
Повна або розгорнута форма вартості:x товару А = y товару В, або = z товару С, або = q товару D , або = n товару E.Еквівалентами в обміні є численні товари, мінові пропорції мають регулярний характер.
Загальна форма вартості:х товару А, y товару В, z товару С, q товару D ... = n товару Е. Безлічі товарів відповідає один товар – загальній еквівалент.
Грошова форма вартості:х товару А, y товару В, z товару С, q товару D, n товару Е = гроші. Роль загального еквіваленту виконує особливий товар – гроші.
У процесі розвитку товарообміну гроші постійно еволюціонували. На перших етапах роль грошей виконували певні споживчі продукти, які мали важливе значення для населення тієї чи іншої країни. (Наприклад, в античних народів худоба, у Київській Русі хутра). Це були товарні гроші. Вони наряду з тим, що використовувались як гроші, завжди могли використані як споживчий товар за прямим призначенням.
Згодом виникають металеві гроші.Вони використовуються спочатку у вигляді зливків, а потім починають чеканити монету. Перші монети з’являються в VII ст. до н.е. у Лідії (територія сучасної Турції).
Значно пізніше виникають паперові гроші – це такі гроші, які заміщують в обігу певну кількість повноцінних грошей. Уперше паперові гроші винайшли китайці. Їх почали друкувати у 812 році н.е. У XV - XVIII ст. гроші, виготовлені з паперу, появились у Європі й згодом стали основним замінником повноцінних грошей.
Для сучасної економіки характерні кредитні гроші. Це такі гроші, які являють собою боргові зобов’язання суб’єктів економіки і завдяки цьому виконують роль знаків вартості в обігу. Першою формою таких грошей став вексель. Згодом виникають банкноти – боргові зобов’язання (векселі) банків. Сучасні гроші – це боргові зобов’язання центрального банку.
Сучасні гроші існують переважно в безготівковому вигляді як електронні записи на рахунках. Говорять про появу електронних грошей. Носіями можуть бути пластикові картки.розрахунки можуть здійснюватись через Інтернет, мобільний зв’язок і т.п.
Дата добавления: 2016-04-11; просмотров: 659;