Етапи процесу регулювання
Процес здійснення регулюючих впливів складається з цілого ряду логічно взаємозалежних етапів і процедур.
У процедурі регулювання виділяють три етапи: добір стандартів, що стабілізують діяльність працівників; вироблення адекватних регулюючих впливів на виконавців; усунення відхилень чи проблем, що виникли.
На першому етапі процесу регулювання можна побачити, наскільки організоване стабілізуюче регулювання, а також його зв'язок із функціями: планування (розробка стандартів); організації (регламентація розподілу і делегування повноважень, організація виконання рішень); контролювання (оцінка ступеня відхилення результату від прийнятого стандарту). На даному етапі ще не чітко прослідковується процес прямого впливу, і найбільш важливі його елементи об’єднані з іншими функціями управління. Наприклад, розподіл повноважень і розробка посадових інструкцій не відносяться до функції регулювання, однак вони в якості типових забезпечують стабілізуюче регулювання. Цей вид регулювання має вплив на поведінку людини, тому що здійснюється до фактичного початку робіт.
На другому етапі процесу регулювання порівнюється величина відхилення з допустимими нормами.
Потім визначають необхідність розроблення регулюючого впливу на об’єкт управління. На цьому етапі менеджер повинен визначити, наскільки ситуація, що виникла, чи величина відхилення від бажаного результату загрожує життєдіяльності підприємства. Якщо відхилення допустимі чи відносно безпечні, то менеджер може не починати регулюючої дії. Якщо дані контролювання вказують на порушення масштабу допустимих відхилень чи ситуація стає загрозливою, менеджер повинен застосувати адекватний регулюючий вплив. Регулювання повинно здійснюватись за принципом виключення, суть якого полягає в тому, що система регулювання повинна спрацювати тільки за наявності помітних відхилень від регламентів, норм, стандартів.
Регулюючий вплив повинен усувати не саме відхилення, а причину, що до цього привела. Оскільки більша частина робіт на підприємстві вимагає людської енергії, то менеджер повинен приймати рішення щодо методів впливу на працівників.
На етапі усунення відхилень необхідно забезпечити доведення завдань до виконавців. Особливістю даного етапу є зміст робіт, виконуваних різними посадовими особами. По-перше, керівник самостійно повинен приймати рішення про доведення завдання, спрямованого на усунення проблем, що виникли. По-друге, виконавці, сприйнявши регулюючий вплив, своїми діями повинні усунути причини відхилення і привести процес до бажаного стану. При цьому виконавці, виходячи з однозначності рішень, не мають права вибору своїх дій.
Рис. Процес регулювання
В інтересах досягнення цілей підприємства для підвищення результативності усунення відхилень дуже важливо мотивувати виконавців за повну самовіддачу. Керівництво повинне справедливо стимулювати виконавців на досягнення результатів, визначених установленими стандартами і своєчасно, результативно усувати причини виникнення відхилень.
Використанні джерела [1, 4, 6, 9,10,17, 22, 35, 37]
Запитання для самоперевірки:
1. Навести визначення загальної функції менеджменту “регулювання”.
2. Розкрити суть регулювання і визначити його місце та роль в системі управління організацією.
3. Розкрити суть регулювальних заходів на стадії планування.
4. Необхідні регулюючі заходи при виникненні проблем у блоці “організаційне управління” передбачають...
5. Проблеми виявлені на стадії “мотивування” передбачають наступні регулювальні заходи…
6. Навести характеристику процесів регулювання на виробничому підприємстві, коли виявлено, що 30% працівників не відповідають займаним посадам.
7. Охарактеризуйте процес регулювання, якщо виникли проблеми зі збутом виготовленої продукції.
8. Запроектувати регулювальні заходи в системі управління туристичною фірмою, якщо від клієнтів надійшли рекламації з приводу невиконання нею договірних зобов’язань.
9. Які основні види регулювання і за якими ознаками вони класифікуються?
10. Опишіть приклад стабілізуючого регулювання.
11. Яким чином здійснюється процес дисциплінарного регулювання?
12. На які етапи поділяється процес регулювання? Коротко охарактеризувати їх зміст.
13. Чи можуть менеджери успішно використовувати регулювання для того, щоб змусити співробітників пристосовуватися до цінностей підприємства?
14. Чому необхідно розглядати стандарти, норми, регламенти?
15. Наведіть приклади застосування дисциплінарного регулювання в процесі менеджменту.
Тема 9. Прийняття рішень у менеджменті
7. 9.1
8.Рішення як основа управління
9. 9.2 Процес прийняття управлінських рішень.
10. 9.3 Прийняття раціональних рішень у менеджменті
11. 9.4 Досягнення американського та японського менеджменту в галузі прийняття та забезпечення виконання управлінських рішень
Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 1790;