Виробничий цикл і його структура

 

Виробничий цикл – це календарний період часу, протягом якого матеріал, заготівля чи інший оброблюваний предмет проходить всі операції виробничого процесу чи визначеної його частини і перетворюється на готову продукцію. Він обчислюється в календарних днях, а при низькій трудомісткості виробу – у годинах.

Структура цеху, де здійснюється виробничий цикл, представлена на рисунку:

Рисунок – Виробнича структура цеху

Визначення тривалості виробничого циклу з виготовлення продукції необхідне для розробки та обґрунтування виробничої програми підприємства, цехів, дільниць, а також для визначення основних техніко-економічних показників їх роботи.

Тривалість виробничого циклу обчислюється підсумовуванням часу робочого процесу та часу перерв.

Протягом робочого періоду виконуються технологічні операції, зміст яких відтворено наступними показниками: штучно-калькуляційний час; час контрольних операцій; час транспортування предметів праці; час природних процесів (старіння, релаксації, природного сушіння, відстою суспензій у рідинах тощо).

Суму штучно-калькуляційного часу, контрольних операцій і транспортування предметів праці називають операційним часом.

Час контрольних операцій і час транспортування предметів праці до операційного циклу включені умовно, тому що в організаційному відношенні вони не відрізняються від технологічних операцій.

До штучно-калькуляційного часу входять витрати часу, які включають: оперативний час; підготовчо-заключний час при обробці партії деталей; час на відпочинок і природні потреби робітників; час організаційно-технічного обслуговування (одержання і здача інструмента, підготовка робочого місця, змащення устаткування тощо).

Оперативний час, у свою чергу, складається з основного і допоміжного часу.

Основний час – це безпосередній час обробки деталі чи виконання роботи.

Допоміжний час, у свою чергу, складається з часу встановлення і зняття деталі (складальної одиниці) з устаткування, часу закріплення і відкріплення деталі в устаткуванні та часу операційного контролю робітника (із зупинкою устаткування) в ході операції.

Час перерв обумовлений режимом праці, міжопераційним пролежуванням деталі, часом перерв на міжремонтне обслуговування й огляд устаткування і часом перерв, пов’язаних з недоліками організації виробництва.

Час міжопераційного пролежування визначається часом перерв між виходом партій товару, перерв очікування і перерв комплектування.

Перерви між виходом партій товару виникають при виготовленні виробів партіями й обумовлені пролежуванням оброблених деталей до закінчення виготовлення всіх деталей у партії на технологічній операції.

Перерви очікування викликані неузгодженою тривалістю суміжних операцій технологічного процесу.

Перерви комплектування виникають внаслідок переходу від однієї фази виробничого процесу до іншої.

В серійному виробництві вироби виготовляються партіями.

Виробнича партія – це група виробів однакового найменування і типорозміру, що запускаються у виробництво протягом визначеного періоду часу при однаковому підготовчо-заключному часі на операцію.

Операційна партія – виробнича партія чи її частина, що надходить на робоче місце для виконання технологічної операції.

 

 








Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 933;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.