Методика розрахунку і вибору посадок для кілець різних видів навантаження
Посадки слід вибирати так, щоб кільце підшипника, яке обертається, було змонтоване з натягом, який виключав би можливість прокручування і проковзування цього кільця на посадочній поверхні вала чи отвору в корпусі у процесі роботи під навантажуванням; друге кільце повинно бути встановлено з невеликим зазором.
Тобто при обертанні вала з‘єднання внутрішнього кільця з валом повинно бути нерухомим, а зовнішнє кільце встановлено в корпус з невеликим зазором; при нерухомому валі з‘єднання внутрішнього кільця з валом повинно мати посадку з невеликим зазором, а зовнішнє кільце з корпусом – бути нерухомим.
Посадку із зазором призначають для кільця, яке сприймає місцеве навантаження. При такій посадці не виникає заклинювання шариків, кільце під дією поштовхів і вібрацій поступово повертається, завдяки чому спрацювання доріжки кочення відбувається рівномірно. Строк служби підшипників при такій посадці кілець з місцевим навантаженням підвищується.
Поля допусків вала і отвору для встановлення радіальних підшипників кочення класу точності 0 наведені в табл. 4.1.
Таблиця 4.1
Поля допусків вала і отвору для встановлення радіальних підшипників кочення класу точності 0
Вид навантаження кілець | Поля допусків вала (під внутрішнє кільце підшипника) | Поля допусків отвору корпуса (під зовнішнє кільце підшипника) |
Циркуляційне | js6, k6, m6, n6 | K7, M7, N7, P7 |
Місцеве | f6, g6, h6, js6 | Js7, H7, G7, H8, H9 |
Коливальне | js6 | Js6 |
Посадка циркуляційно навантаженого кільця визначається за інтенсивністю радіального навантаження PR
PR = ,
PR – інтенсивність радіального навантаження, кН/м;
R – постійне за напрямком радіальне навантаження, кН;
В – ширина підшипника, м;
r – радіус закруглення фаски кільця, м;
Kп – динамічний коефіцієнт посадки, який залежить від навантаження (при перевантаженні до 150%, помірних поштовхах і вібрації Kп=1, при перевантаженні до 300%, сильних поштовхах і вібрації Kп=1,8);
K1 – коефіцієнт, який враховує ступінь послаблення посадочного натягу при порожнистому валі і тонкостінному корпусі (для вала порожнистого K1=1...3, суцільного K1=1, для корпуса K1=1...1,8);
K2 – коефіцієнт нерівномірності розподілу навантаження між рядами роликів у дворядних конічних ролікопідшипниках чи між подвоєними шарикопідшипниками при наявності осьового навантаження на опору (K2= 1...2; за відсутності осьового навантаження K2= 1).
Допустиме значення PR, розраховане за середніми значеннями посадочних натягів, наведене в табл. 16 [4, с.217], за якою вибирають посадки для циркуляційно навантажених кілець підшипників.
Для місцево навантажених кілець посадку вибирають залежно від умов роботи і в першу чергу від характеру навантаження і розміру кілець [4, с.218, табл. 17].
На кресленнях поля попусків кілець підшипників позначають так:
зовнішнього кільця – l0, l6, l5, l4, l2, внутрішнього кільця – L0, L6, L5, L4, L2.
Лекція 5 . Взаємозамінність шпонкових
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 894;