Лінійно-функціональна організаційна структура
Лінійно-функціональна структура управління була розроблена, щоб усунути недоліки лінійного та функціонального управління.
При такій структурі управління всю повноту влади бере на себе лінійний керівник, який очолює певний колектив. Йому під час розробки конкретних питань та підготовці відповідних рішень, програм, планів допомагає спеціальний апарат, який складається з функціональних служб.
Функціональні служби доводять свої рішення до виконавців або через вищого керівника, або (в межах спеціальних повноважень) напряму. Як правило, функціональні служби не мають право самостійно віддавати розпорядження виробничим підрозділам. Функціональні ланки позбавлені права безпосереднього впливу на виконавців, вони готують рішення для лінійного керівника, який здійснює прямий адміністративний вплив на виконавців (рис. 5).
Рис. 5. Лінійно-функціональна структура управління
Функціональні служби здійснюють усю технічну підготовку виробництва, готують варіанти вирішення питань, пов'язаних з управлінням процесом виробництва, звільняють лінійних керівників від планування, фінансових розрахунків тощо
Чим більша фірма і складніша її управлінська система, тим розгалуженішим є апарат.
У лінійно-функціональній структурі управління має переваги лінійна організація, але чим вищий рівень управління, тим більшу роль відіграє функціональне управління. Якщо в межах управління дільницею його роль незначна, то в масштабі управління підприємством роль функціональних органів зростає.
Лінійно-функціональні структури забезпечують такий розподіл праці, за якого лінійні ланки управління мають приймати рішення та контролювати, а функціональні - консультувати, інформувати, організовувати, планувати.
Лінійно-функціональна оргструктура застосовується при вирішенні задач, які постійно повторюються, забезпечуючи максимальну стабільність організації. Вона ефективна для масового виробництва зі стабільним асортиментом продукції при незначних (еволюційних) змінах технології виробництва.
Переваги лінійно-функціональної організаційної структури
* дозволяє організувати управління виробничими процесами за лінійною схемою (керівник вищого рівня - керівник нижчого рівня - виконавець);
* можливість залучення лінійними керівниками фахівців функціональних підрозділів для надання методичної допомоги, консультацій;
* більш глибока підготовка рішень і планів, що пов’язано з високою компетентністю спеціалістів, які відповідають за здійснення конкретних функцій;
* поєднання принципу спеціалізації управління з принципом єдності керівництва.
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 1005;