ГЛОБАЛІЗАЦІЯ ЕКОНОМІКИ ТА ЗАГАЛЬНО ЦІВІЛІЗАЦІЙНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА
Загальна характеристика глобалізації. Глобалізація як нова фаза світогосподарських зв’язків. Фактори глобалізації: технічні, технологічні, соціально-економічні, політичні. Форми прояву глобалізації. Сучасна глобалізація світогосподарських зв’язків.
Суперечливий вплив глобалізації на світогосподарський розвиток. Екологічний неоколоніалізм. Екологічний протекціонізм. Міжнародний тероризм: сутність і соціально - економічні наслідки.
Необхідність і форми міжнародного співробітництва у вирішенні глобальних проблем.
Програмні питання:
1. Глобалізація як новий етап розвитку інтеграційних процесів у світовій економіці.
2. Сучасна глобалізація світових господарських зв'язків і загострення загально-цивілізаційних проблем людства.
3. Взаємопов'язаний характер, економічні основи та передумови вирішення глобальних проблем людства.
4. Необхідність і форми міжнародного співробітництва у вирішенні глобальних проблем.
Тематичні тези
Опановуючи цю тему, дуже важливо засвоїти, що об'єктом вивчення є процеси, які стосуються всієї людської цивілізації - це не лише зростання обсягів міждержавних господарських зв'язків, а й розвиток і поглиблення інтернаціоналізації виробництва та міжнародної економічної інтеграції. Саме інтернаціоналізація виробництва як сумісне виробництво низкою країн визначеного кола продукції для споживання її у багатьох країнах світу та економічна інтеграція як зближення і взаємопроникнення національних господарств різних країн відповідно до їх взаємної виробничо-господарської пов'язаності і техніко-технологічної залежності у виробничо-господарській діяльності та їх подальше поширення спричинили в останні десятиріччя минулого століття тенденцію до становлення всесвітнього глобального господарства.
Глобальна економіка у перспективі - це цілісний загальносвітовий господарський організм. Це міжнародне переплетення національних економік усіх країн земної кулі виробничо-збутовими і фінансовими системами та планетарною інформаційною мережею. Характерною ознакою її становлення є сучасна інтенсифікація міжнародних переміщень товарів і послуг, підвищення мобільності капіталів, робочої сили, інформації у світовому масштабі.
За умов глобалізації інтернаціоналізація економіки набуває нових рис. Глобальне світове виробництво формується на основі планетарного охоплення світової економіки транснаціональними корпораціями і транснаціональними банками, розвитку довгострокових виробничих зв'язків, стратегічних альянсів. Кардинально змінюється зміст світових господарських зв'язків. Темпи зростання виробництва, фінансові потоки перевищують трансакції, пов'язані з експортом товарів і послуг. Змінюється спрямованість і структура міжнародної торгівлі. Зростає товарообмін науково місткою високотехнологічною продукцією між розвиненими країнами. Якісних перетворень зазнає фінансова сфера - на основі прогресуючого зростання валютних, фондових, кредитних ринків тощо змінюється її роль у світовій економіці. Посилюється орієнтація розвинених економік на розгортання всіх сфер людської активності - здатність генерувати нові знання, швидко їх застосовувати, використовуючи сучасні методи обробки інформації. Інтенсифікується пошук світового центру управління та інструментів регулювання глобальних світових господарських процесів.
У сфері глобалізації світової економіки нині функціонують десятки територіально-економічних об'єднань невеликих груп окремих країн. Такі об'єднання передбачають лібералізацію взаємної торгівлі, а також руху між ними капіталів та робочої сили. Найстарішим і найкрупнішим серед таких об'єднань є Європейський Союз (ЄС). Більш важливою структурою глобалізації світової економіки є створена Світова організація торгівлі (COT). Україна нині інтенсивно готується до вступу до цих організацій.
Становлення глобальної економіки є складовою частиною глобалізації всіх сфер суспільного життя, пов'язаною з радикальними змінами у виробництві, торгівлі, фінансах, на транспорті, в політиці, культурі, інформації та комунікації у планетарному масштабі.
Вивчаючи цю тему, необхідно звернути особливу увагу на те, що сучасна глобалізація світових господарських зв'язків призводить до загострення загально-цивілізаційних проблем людства.
Сучасні глобальні проблеми людства - це природні, економічні та соціальні проблеми, які виникали або загострилися у зв'язку із функціонуванням сучасної цивілізації та глобалізацією світових і господарських зв'язків. Основним для цих проблем є те, що вони мають загально-планетарний характер, а їх вирішення потребує залучення і координації зусиль усього світового співтовариства. У природному середовищі привертає до себе увагу загострення глобальних проблем насамперед через надмірно масштабний вплив людської діяльності на навколишнє природне середовище, особливо необмежене втручання людини у біосферу, через швидку урбанізацію населення планети, зростання гігантських мегаполісів і агломерацій (розширення міст та їх злиття), що супроводжуються скороченням сільськогосподарських угідь, лісів, бурхливою автомобілізацією.
Серед наслідків глобалізації в соціально-економічній сфері особливо загрозливими є консервація технологічної та соціальної відсталості ряду країн через їхню не конкурентоспроможність і слабку ресурсну базу; зростання безробіття, викликаного структурною перебудовою та новими вимогами до якості робочої сили; загострення різного роду конфліктів та створення глобальної мережі починного бізнесу і міжнародного тероризму; транс націоналізація екологічних, економічних, технологічних проблем, загрози ядерної катастрофи, "парникового ефекту" тощо.
Треба мати на увазі: загально-цивілізаційні проблеми людства мають всезагальний, універсальний характер, загально-планетарний зміст і значення, вони принципово важливі для долі всього людства.
тому на особливу увагу заслуговує вивчення передумов вирішення цих проблем та форм міжнародного співробітництва щодо їх вирішення.
Вирішення глобальних проблем можливе лише за умови послідовності і рішучості колективних та скоординованих зусиль світового співтовариства.
Основними формами міжнародного співробітництва у вирішенні глобальних проблем є роззброєння і конверсія; встановлення уніфікованих норм та правил природокористування; сприяння країнам, що розвиваються, у вирішенні проблем злиднів, голоду, хвороб, неграмотності; освоєння інформаційних технологій та формування єдиного інформаційного процесу; реалізація спільних міжнародних проектів і програм; загально-планетарні та регіональні угоди під егідою ООН, інших міжнародних організацій тощо.
Запитання для самоконтролю знань
1. У чому полягає суть сучасної глобалізації світових господарських зв'язків?
2. Чим глобальна економіка відрізняється від світової економіки?
3. Чому глобалізація є новим етапом інтеграційних процесів у світовій економіці?
4. Що таке глобальна економіка?
5. Які фактори зумовлюють процес глобалізації?
6. Охарактеризуйте форми прояву глобалізації.
7. Чому глобалізація суперечливо впливає на світовий господарський розвиток?
8. Назвіть основні ознаки глобальних проблем.
9. У чому полягає суть глобальної екологічної кризи?
10. Охарактеризуйте необхідні умови забезпечення екорозвитку.
11. Які основні передумови вирішення глобальних проблем?
12. Охарактеризуйте форми міжнародного співробітництва у вирішенні глобальних проблем.
13. Яку роль відіграє ООН та інші міжнародні суспільно-політичні організації у вирішенні глобальних проблем?
14. У чому необхідність і суть переходу до сталого розвитку?
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 1312;