Форми державного впливу на ринкову економіку.
1. Адміністративно-економічне регулювання економікипередбачає застосування адміністративно-економічних заходів спрямованих на створення нормальних умов для функціонування ринкової системи та реалізації соціальних цілей суспільства: демонополізацію, роздержавлення, приватизацію, макроекономічне планування та програмування, формування систем стандартів та нормативів
2. Бюджетно-податкове регулюванняпов’язане з функціонуванням державних фінансів, формуванням державного бюджету та витратами; спрямоване на реалізацію цілей соціально-економічного розвитку країни.
Для виконання своїх функцій держава повинна мати відповідні кошти, що контролюються в державному бюджеті та інших централізованих фондах. Джерелами формування цих коштів можуть бути:
1) власні доходи держави;
2) податки, що сплачують юридичні та фізичні особи.
Кредитно-грошове регулювання –діяльність держави, спрямована на забезпечення економіки повноцінною і стабільною національною валютою та регулювання грошового обігу відповідно до потреб економіки.
4. Цінове регулювання –вплив держави на ринкове ціноутворення шляхом законодавчих, адміністративних чи судових заходів, метою яких є проведення кон’юнктурної політики, втримання інфляції, стимулювання (модернізація) виробництва, посилення конкурентоспроможності економіки, пом’якшення соціальної напруги тощо.
Методи державного регулювання економіки (МДР) –це сукупність засобів, способів та прийомів державного впливу на соціально-економічний розвиток держави. Методи поділяються на прямі і непрямі.
Прямі МДР - такі, за допомогою яких держава безпосередньо втручається в економічні процеси:
- адміністративні методи– заходи державної влади - заборони, дозволи або примуси: укази, розпорядження, ліцензування, встановлення фіксованих цін, валютних курсів, введення економічних стандартів, указів, законів, розпоряджень, санкцій та ін.);
- держконтракт і держзамовлення – це угоди між державою і суб’єктами господарювання щодо виготовлення певного товару чи виконання певного виду послуг з метою:
— задоволення соціально-економічних потреб споживача;
— стимулювання виробництва дефіцитного товару, в тому числі на експорт;
— розвитку пріоритетних галузей виробництва;
— впровадження нових технологій;
— виконання міжнародних угод;
— задоволення соціальних потреб суспільства.
· субсидія – форма цільової фінансової або матеріальної допомоги держави окремим суб’єктам економіки (галузям, фірмам, фізичним особам);
· дотація – різновид субсидій: асигнування, доплата з державного бюджету з метою збалансування бюджетів нижчих рівнів;
· субвенція – форма грошової чи матеріальної допомоги, що надається державою в екстремальних ситуаціях (стихійне лихо, кризи тощо);
· ліцензування – дозвіл державних органів на право займатися певним видом діяльності, в тому числі експортно-імпортними операціями;
· фіксовані ціни – державне закріплення граничних цін на окремі товари, тарифи та послуги;
· державні стандарти і нормативи – встановлення єдиних вимог або норм щодо якості, хімічного складу, фізичних властивостей, ваги, розмірів, кількості і т. ін.
Непрямі МДР – це сукупність опосередкованих засобів державного впливу на діяльність суб’єктів економіки:
· правові методи – система законів та законодавчих актів, що регламентують діяльність суб’єктів господарювання (визначають правовий простір);
· економічні методи – створення державою фінансових чи матеріальних стимулів, здатних впливати на економічні інтереси суб’єктів господарювання і зумовлювати їхню поведінку (ставка податків, облікова ставка, митний тариф, норма амортизації тощо)
Таким чином, державне регулювання економіки – це сукупність форм, методів та інструментів, за допомогою яких держава впливає на діяльність суб’єктів господарювання і ринкову кон’юнктуру з метою створення нормальних умов функціонування ринку та вирішення складних соціально-економічних проблем суспільства.
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 831;