КРЕДИТНА СИСТЕМА ТА ЇЇ СТРУКТУРА.

Необхідність і зміст кредиту. Позичковий капітал. Джерела кредитних ресурсів. Принципи функціонування кредиту. Платність. Строковість.

Форми і функції кредиту. Комерційний кредит та його інструменти. Мета комерційного кредиту. Банківський кредит та його мета. Споживчий кредит. Державний кредит та його особливості. Міжнародний кредит. Функції кредиту.

Кредитна система та її структура. Центральний банк та його функції в кредитній системі. Комерційні банки та їх функції. Структура операцій комерційних банків. Спеціалізовані кредитно-фінансові інститути та їх загальна характеристика. Страхові компанії та пенсійні фонди.

Програмні запитання.

1. Необхідність, зміст і принципи кредиту.

2. Основні форми і функції кредиту.

3. Кредитна система та її структура.

 

Тематичні тези

Необхідність і зміст кредиту.Ступінь зрілості ринкових відносин часто оцінюється через розвиток кредитних відносин.

Кредит (лат. сreditum - позика, довіра) – це надання грошей, товарів чи послуг у борг з наступним поверненням позики та сплатою певного відсотка за користування нею.

Існування кредиту пов’язане із позичковим капіталом.

Позичковий капітал – це система відносин з приводу акумуляції та використання тимчасово вільних грошових засобів на основі повернення та платності у формі позичкового відсотка.

Джерела кредитних ресурсів:

— грошовий капітал, що вивільняється в процесі кругообігу промислового та торгівельного капіталу;

— рух бюджетних засобів, цільових фондів та резервів;

— грошові доходи та заощадження приватних осіб.

Принципи функціонування кредиту:

— обов’язковість повернення кредиту;

— платність – наявність позичкового проценту;

— строковість - визначення точного терміну повернення кредиту.

 

В сучасних умовах існують такі форми кредиту:

1. Комерційний кредит – надається одним підприємцем іншому у вигляді продажу товарівіз відстрочкою платежу. Об’єктом комерційного кредиту є товарний капітал. Інструментом – вексель. Мета – прискорення реалізації товарів та втіленого в них прибутку. Позичковий процент нижче від банківського.

2. Банківський кредит – найпоширеніша форма кредиту. Об’єктом банківського кредиту є грошовий капітал. Кредитором є банк, а позичальником – домогосподарства, підприємницький і державний сектор. Мета – отримання прибутку з позик. Банківський кредит немає цільового обмеження. Банківські кредити бувають споживчі (на придбання предметів особистого споживання), іпотечні (довгострокова позика під заставу нерухомого майна), лізингові (з приводу оренди майна) та інші.

3. Державний кредит – система економічних відносин між державою в особі її органів влади чи управління, з одного боку, та фізичними і юридичними особами – з іншого, за якого держава виступає як позичальник, кредитор чи гарант. Державні запозичення можуть мати як грошову форму (облігації, сертифікати тощо), так і натуральну (хлібна або цукрова позика).

4. Міжнародний кредит – це рух міжнародного капіталу, наданого державою, банком, юридичною чи фізичною особою однієї країни державі, банку, юридичній чи фізичній особі іншої країні на певний строк на умовах повернення та платності.

Функції кредиту.

1. Перерозподільна. Кредит забезпечує акумуляцію тимчасово вивільнених грошових ресурсів домогосподарств, підприємницького та державного сектору, перетворюючи їх у позичковий капітал, який завдяки використанню численних форм кредиту перерозподіляється на користь тих суб’єктів, що мають тимчасову потребу у використанні запозичених грошових засобів.

2. Емісійна. Виявляється у створенні нових платіжних засобів кредитними установами.

3. Економія витрат обігу. Кредит суттєво прискорює швидкість обороту грошових ресурсів і здешевлює обслуговування грошового обігу. Кредит сприяє створенню великих підприємств і ТНК, забезпечуючи зростання рівня концентрації та централізації капіталу.

4. Засіб державного регулювання економіки. Маніпулюючи обсягом кредитних ресурсів шляхом впливу на позичкову ставку процента, норму резервування, операції на відкритому ринку цінних паперів, держава проводить стимулюючу або обмежувальну політику.

 








Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 794;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.