КОНКУРЕНЦІЯ ТА МОНОПОЛІЯ У РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ
Конкуренція та її сутність. Умови існування конкуренції. Форми, методи, функції конкуренції. Закон конкуренції.
Конкуренція і моделі ринків. Чиста конкуренція, монополістична конкуренція, олігополістична конкуренція, чиста монополія.
Економічна природа і форми монополії. Необхідність і методи антимонопольного регулювання. Антимонопольне регулювання економіки в України. Закон України “Про захист економічної конкуренції”.
Програмні питанні
1. Конкуренція: сутність і роль у ринковій економіці.
2. Види економічної конкуренції.
3. Методи конкурентної боротьби.
4. Сутність, причини, виникнення та форми монополізму.
5. Антимонопольна політика і антимонопольне законодавство.
Тематичні тези
Вивчення цієї теми потрібно розпочати зі з'ясування сутності й ролі конкуренції у ринковій економіці. Конкуренція - ключова категорія ринкових відносин, яка виражає суперництво між економічними суб'єктами за кращі умови виробництва і купівлі-продажу товарів та послуг з метою отримання якомога більшого прибутку. Конкуренція - це рушійна сила ринкової економіки, яка примушує товаровиробників підвищувати ефективність виробництва, знижувати витрати виробництва, підвищувати якість продукції, впроваджувати новітні досягнення науки й техніки, передові методи організації і управління виробництвом. Конкуренція позбавлена суб'єктивних вад, отож набуває форму економічного закону конкуренції, який виражає внутрішньо-необхідні, сталі, суттєві, причинно-наслідкові взаємозв'язки між економічними суб'єктами у боротьбі за одержання найбільшого прибутку. Більш повно зміст і роль закону конкуренції в ринковій економіці виявляються через його функції - ціноутворюючу, регулюючу, стимулюючу, контролюючу та функцію диференціації товаровиробників.
Конкуренція здійснюється в різних формах, які з розвитком ринкового господарства стають дедалі різноманітнішими. У зв'язку з цим доцільно проаналізувати основні види конкуренції: внутрішньогалузеву, міжгалузеву, міжнародну, досконалу, недосконалу, цінову та нецінову.
Внутрішньогалузева конкуренція - це боротьба між товаровиробниками однієї галузі за вигідні умови виробництва і реалізації товарів з метою одержання надприбутку.
Міжгалузева конкуренція - боротьба між товаровиробниками різних галузей економіки за найвигідніші умови (сфери) пристосування капіталу.
Міжнародна конкуренція - це конкуренція національних і транснаціональних економічних суб'єктів за найвигідніші умови виробництва й реалізації товарів і послуг на світовому ринку.
Досконала (вільна) конкуренція - така ринкова ситуація, за якої чисельні, незалежно діючі виробники продають ідентичну продукцію і жоден з них не в змозі впливати (контролювати) ринкову ціну. Вона установлюється на основі вільного попиту й пропозиції.
Далі необхідно надати порівняльну характеристику досконалої і недосконалої конкуренції відповідних їм ринків. Досконала конкуренція - це вільний ринок, на якому функціонують економічні суб'єкти з рівними можливостями і правами, а головне - з вільним ціноутворенням на основі попиту й пропозиції.
Ринок недосконалої конкуренції не має вищезазначених рис і поділяється на три типи: ринок абсолютної монополії, монополістичної конкуренції, олігополістичний ринок. Абсолютна монополія - це така ситуація, коли на ринку існує лише один продавець і безліч покупців, які не мають вибору, а тому змушені купувати товари за пропонованою ціною. Монополістична конкуренція - ситуація на ринку, коли велика кількість виробників пропонує подібну, але не ідентичну продукцію, тобто вона базується на диференціації продукції. Диференціація складається завдяки більш високій якості товару, його дизайну, кращих умов продажу, зручним місцем продажу, ліпшій рекламі тощо. Усе це надає його товару певні переваги, приваблює покупців, які згодні платити більш високу ціну за такі товари. В цьому й полягає монопольність виробника на свою продукцію.
Олігополістична конкуренція - це ринок, на якому декілька великих фірм (3-10) монополізують реалізацію певного виду товару.
При ціновій конкуренції головним методом боротьби проти конкурента є ціна: монопольна висока, монопольна низька (демпінгова), дискримінаційна. При неціновій конкуренції передбачається поширення й удосконалення умов реалізації товарів - продаж у кредит, безкоштовна доставка товару додому, продовження терміну гарантійного обслуговування, надавання запасних частин до проданого товару, інтенсивна реклама тощо. Нечесна конкуренція - це неправомірне використання фірмового знака конкурента, компрометація товару конкурента, неправдива реклама свого товару, шантаж, підпали, вибухи та інші кримінальні злочини.
Економічна монополія означає наявність на ринку економічного суб'єкта, у якого домінуюче становище на ринку, контролює його і диктує ціну на товари, тобто має монопольну владу. Метою монополізму є максимізація прибутку. Важливо розкрити також існуючі типи монопольних ринкових структур: чисту монополію, олігополію, дуополію, білатерну монополію, монопсонію, олігопсонію.
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 1569;