Конкуренція та конкурентне середовище підприємства.
Тема 2: Діагностика конкурентного середовища підприємства
1. Конкуренція та конкурентне середовище підприємства.
2. Визначення конкурентних позицій основних підприємств галузі (карта стратегічних груп)
3. Методика комплексної оцінки стану конкурентного середовища
Конкуренція та конкурентне середовище підприємства.
Наріжним каменем аналізу ситуації в галузі та конкуренції в ній є ретельне вивчення конкурентної боротьби, що спостерігається в галузі. Визначення її джерел та оцінка ступеня впливу конкурентних сил. Цей крок аналізу особливо важливий, бо важко розробити повноцінну стратегію без глибокого розуміння характеру конкуренції в галузі. Професор Гарвардської школи бізнесу М.Портер довів, що стан конкуренції в галузі можна охарактеризувати п'ятьма конкурентними силами:
1. Суперництвом між фірмами всередині галузі.
2. Спробами компаній з інших галузей завоювати покупців своїми товарами-субститутами.
3. Можливістю появи нових конкурентів всередині галузі.
4. Здатністю постачальників диктувати свої умови фірмі.
5. Здатністю споживачів продукції фірми диктувати свої умови.
Розрізняють такі види інтенсивної конкуренції:
- запекла (інтенсивна) — дії фірм-конкурентів знижують середній прибуток у галузі;
- помірна — більшість фірм отримує достатньо середній по галузі прибуток
- нормально уповільнена (привабливо-слабка) — більшість компаній галузі може отримувати прибуток вище середнього, вкладаючи інвестиції лише у виробництво.
Необхідно також встановити, чи буде рівень конкуренції зростати або знижуватись. Оцінюючи силу тиску на компанію конкуруючих фірм, розроблювач стратегії має ідентифікувати вид конкурентної «зброї», що визначає розвиток конкурентної боротьби, та оцінити, як суперництво впливає на ріст доходів.
Різкі загострення суперництва роблять конкурентну боротьбу у галузі запеклою. У будь-якій галузі вплив на інтенсивність конкуренції визначається низкою факторів:
1. Великою чисельністю фірм-суперників, які мають співставимі розміри та обсяги виробництва; велика кількість суперників збільшує вірогідність появи нових стратегічних ініціатив.
2. Повільним зростанням попиту на продукцію. На ринку зі швидкими темпами зросту конкуренція слабшає. Фірма витрачає свої ресурси на те, щоб встигати за зростаючим попитом, а не задля того, щоб перехоплювати у конкурентів споживачів. Проте коли зростання уповільнюється або споживчий попит раптово падає, компанії, які орієнтувалися на розширення виробництва, досить часто знижують ціни та використовують інші заходи нарощування продаж. В результаті виникає боротьба за частку ринку, що може виштовхнути з ринку слабкі та неефективні фірми.
3. Умовами господарювання в галузі, які можуть штовхати фірми на зниження цін або застосування інших методів збільшення обсягів продаж та виробництва.
4. Витратами на покупців при переході із споживання однієї марки на споживання іншої. Низькі витрати на зміну марки полегшують фірмам завдання перехоплення споживачів продукції конкуруючих компаній. Високі витрати при зміні марки захищають виробників від спроб суперників привернути споживачів їх продукції.
5. Незадоволеністю кількох компаній своєю часткою ринку та прагнення її збільшити за рахунок конкурентів. Фірми, позиції яких слабшають або які відчувають фінансові труднощі, часто діють агресивно, купляючи дрібні фірми-конкуренти, втілюючи нові продукти, збільшуючи витрати на рекламу, встановлюючи спеціальні ціни. Такі дії можуть загострити боротьбу за частку ринку.
6. Конкуренція посилюється пропорційно зростанню прибутку від вдалих стратегічних рішень. Чим вище потенційний прибуток, тим більша вірогідність того, що деякі фірми будуть діяти відповідно до даної стратегії для того. щоб отримати цей прибуток. Розмір прибутку залежить від того, як швидко надійде відповідь конкурентів.
7. Конкуренція стає інтенсивною, коли витрати на те, щоб вийти з ринку, вищі. ніж залишитись на ньому, та прийняти участь у конкурентній боротьбі. Чим вищі бар'єри на шляху виходу з ринку, тим більша рішучість фірм залишитись. Незважаючи на те, що прибутки достатньо низькі і вони навіть можуть призвести до втрат.
8. Хід конкуренції тим важче передбачити, чим більше розрізняються пріоритети фірм, їхня стратегія, ресурси, особисті якості керівників та країни, де вони знаходяться.
9. Конкуренція посилюється, коли великі компанії, які діють в інших галузях, купляють близьку до банкрутства фірму в певній галузі та вживають можливих заходів задля запобігання цього банкрутства.
Джерелами інформації про конкурентів є:
- вивчення та аналіз придбаного товару у конкурента;
- відвідування спеціалізований виставок та презентацій;
- ознайомлення зі звітами конкурента;
- присутність на зборах акціонера;
- бесіди зі службовцями та торговими агентами конкурента;
- аналіз реклами;
- повідомлення в засобах масової інформації;
- ознайомлення з документами професійних дослідників;
- дані спеціалізованих підприємств та ін.
2. Визначення конкурентних позицій основних підприємств галузі (карта стратегічних груп)
Досвід показує, що підприємства, які працюють в одній галузі, не завжди є дійсно конкурентами. У практиці аналізу конкуренції в галузі як інструмент використовується карта стратегічних груп. Вона дозволяє співставити конкурентні позиції фірм, які працюють у певній галузі.
Стратегічна група конкурентів - це певна кількість підприємств, які займають близькі позиції на ринку та конкурують між собою на основі одних і тих самих конкурентних переваг, користуючись однаковими методами.
Підприємства опиняються в одній стратегічній групі, якщо вони:
1) протягом визначеного терміну використовують подібні конкурентні стратегії (наприклад, однакову за інтенсивністю рекламну кампанію або канали збуту);
2) мають подібні характеристики (розміри, рівень вертикального інтегрування, продуктовий асортимент);
3) володіють подібними стратегічними активами (конкурентними перевагами);
4) працюють в одному інтервалі параметрів «ціна-якість»;
5) мають однакові стратегічні орієнтири;
6) цілеспрямовані на одних замовників. Серед інших параметрів, що використовуються при формуванні стратегічних груп, можна виокремити наступні:
- географічне поле діяльності;
- кількість ринкових сегментів, що обслуговуються;
- різноманіття торгових марок;
- витрати на інновації;
- рівень використання виробничих потужностей;
- цінову політику;
- структуру власності.
Різні галузі мають різну кількість стратегічних груп. Отже, визначивши параметри, які необхідні для характеристики різних стратегічних груп галузі, зробимо «карту стратегічних груп галузі» в такій послідовності:
1. Оберемо найсуттєвіші характеристики продуктів або підприємств галузі та виокремимо два з них.
2. Складемо матрицю-карту з цими двома характеристиками.
3. Розрахуємо обрані характеристики по продукту або підприємству. після чого продукти або підприємства розмістимо на «карті».
4. Об'єкти, що опинились близько один до одного, об'єднуємо в одну стратегічну групу.
5. Навколо кожної стратегічної групи малюємо коло. Приклад карти стратегічних груп для світового ринку автомобілів наведено на рис 1
Формуючи «стратегічні групи» конкуруючих фірм, можна застосувати підхід «від потреб». Тоді підприємства можуть сформувати такі групи:
- орієнтовані на задоволення всього комплексу потреб і вимог, що їх висуває споживач до товару або послуги;
- спеціалізовані на задоволення специфічних потреб окремого сегмента («нішева спрямованість»);
- нових конкурентів, що запланували вихід на ринок зі своєю аналогічною продукцією;
- можливих конкурентів, що нині обслуговують інші ринки аналогічною продукцією, але поки що не планують освоїти ринок, що досліджується;
- виробників товарів-замінників, що можуть витіснити основні продукти з ринку.
Кожне підприємство самостійно приймає рішення про кількість параметрів, за якими треба порівнювати окремі підприємства. Тому карт стратегічних груп буде стільки, скільки обрано пар характеристик. Наявність карт з різними парними оцінками може сприяти виявленню рівня та типу конкуренції як у галузі загалом, так і в межах однієї стратегічної групи.
Основними конкурентами є підприємства, що входять до складу однієї стратегічної групи. Але якщо стратегічні групи на карті розташовані близько, спостерігається конкуренція і між підприємствами різних стратегічних груп. Посилення або ослаблення позицій окремих груп і підприємств усередині групи пов'язано з набуттям або втратою окремих конкурентних переваг. Зміни характеристик підприємств можуть створювати умови для переходу їх з однієї стратегічної групи до іншої. Перехід цей потребує перегляду стратегічного балансу, цілей та стратегій підприємства. Особливе значення має оцінка місця та ролі підприємства в новій для нього стратегічній групі, а також аналіз нових конкурентів.
<== предыдущая лекция | | | следующая лекция ==> |
| | ТЕМА 2: НОРМАТИВНО-МЕТОДИЧЕСКАЯ РЕГЛАМЕНТАЦИЯ И ОСНОВНЫЕ ТЕРМИНЫ ДОУ |
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 3455;