Клініка і перебіг раку ендометрія
Провідний симптом — кровотечі в 95—98% випадків. Менш постійні симптоми — лімфорея і біль. Біль з'являється при стенозі шийкового каналу і перешкоджанні виділень з порожнини матки, а також в занедбаних випадках.
Переважним шляхом метастазування у хворих, що померли від РЕ, є лім-фогенний, звичайно в сполученні з гематогенним або імплантацією.
Спочатку утворюються метастази в лімфатичних вузлах таза, потім в поперекових, рідше в пахвинних і у віддалених органах.
Розрізняють три типи клінічного перебігу РЕ:
Повільний, порівняно сприятливий клінічний перебіг. У хворих виражені симптоми гіперестрогенії і порушень обміну жирів і вуглеводів. Значна тривалість маткової кровотечі, зумовленої частіше гіперпластичними процесами ендометрія. Гістологічне дослідження пухлини — високодиференщйований рак з поверхневою інвазією в міометрій. Метастази в лімфатичні вузли відсутні.
I. Несприятливий клінічний перебіг. Ендокринно-обмінні порушення у хворих частіше виражені нечітко або відсутні. Тривалість симптомів захворювання невелика. Диференціювання пухлини знижене. Пухлина глибоко вростає в міометрій, визначаються метастази в лімфатичних вузлах таза. При переході пухлини на шийковий канал нерідко визначається подальша інфільтрація зв'язкового апарату матки і клітковини параметрія.
III."Гострий", вкрай несприятливий клінічній перебіг. Спостерігається рідко і відзначається одночасним сполученням групи факторів: низьке диференціювання, інтенсивне інвазивне зростання, метастази в клубових і поперекових лімфатичних вузлах. При проростанні серозного шару матки або ураженні яєчників можливий "оваріальний" тип метастазування — метастази по парієтальній очеревині, у великому сальнику, асцит.
Діагностика. В клінічній практиці слід намагатися визначити у кожної хворої патогенетичний варіант захворювання, особливості гістологічної структури, інвазивного росту і метастазування пухлини.
При ознайомленні з анамнестичними даними слід звернути увагу на стан менструальної функції (час настання menarche, тривалість репродуктивного періоду, наявність ациклічних кровотеч, особливості протікання клімаксу і час настання менопаузи) і генеративної функції (маса народжених дітей, паритет та ін.). Виявлення порушень обміну — ожиріння і цукрового діабету. З'ясування ліпідного складу сироватки крові і ліпопротеїдів, стан обміну вуглеводів.
1. Для з'ясування причини маткової кровотечі використовують:
а) цитологічне дослідження мазків з поверхні ектоендоцервіксу;
б) аспірат з порожнини матки;
в) роздільне діагностичне вишкрібання (основний метод).
2. Визначення гормонального статусу:
а) нитогормональне дослідження вагінальних мазків;
б) рівні естрогенів, прогестерону в сироватці крові;
в) рівні ФСГ, ЛГ, кортизолу, пролактину в сироватці.
3. Для визначення локалізації пухлини:
а) гістероцервікографія або гістероскопія-
б) УЗД.
4. Визначення гістоструктури пухлини:
а) прицільна біопсія пухлини (при гістероскопи).
5. З'ясування стану суміжних органів:
а) цистоскопія, ректороманоскоиія;
б) УЗД таза;
в) хромоцистоскопія, УЗД нирок, екскреторна урографія.
6. Стан регіонарних лімфатичних вузлів:
а) ізотопна лімфографія;
б) рентгеноконтрастна лімфографія.
7. Виявлення віддалених метастазів:
а) рентгенографія грудної клітки;
б) сканування печінки, кісток, УЗД печінки;
в) рентгенографія кісток.
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 576;