Мал. 15. Зразок штрих-коду ЕАN – 13.

 

Мається алфавіт коду ЕАN, у якому кожній цифрі відповідає визначений набір штрихів і пробілів. На етапі запуску товару у виробництво йому привласнюється тринадцятизначний цифровий код, що згодом у виді штрихів і пробілів буде нанесений на цей товар. Перші дві чи три цифри позначають код країни, що привласнений їй асоціацією ЕАN у встановленому порядку. Прийнято називати цю частину коду прапорцем. Наступні чотири цифри — індекс виготовлювача товару. Сукупність коду країни і коду виготовлювача є унікальною комбінацією цифр, що однозначно ідентифікує підприємство, що робить маркіруємий товар.

Цифри коду, що залишилися, надаються виготовлювачу для кодування своєї продукції на власний розсуд. При цьому кодування можна почати з нуля і продовжувати до 99999. Таким чином, перших дванадцять цифр коду ЕАN однозначно ідентифікують будь-який товар у загальній сукупності товарної маси.

Остання, тринадцята цифра коду є контрольною. Вона розраховується по спеціальному алгоритмі на основі дванадцяти попередніх цифр. Сам по собі цифровий код товару інформації про його властивості, як правило, не несе.

Широке застосування відкриті системи автоматизованого управління товарорухом із застосуванням штрихового кодування одержали в багатьох країнах Західної Європи, у США, Японії, у ряді країн Східної Європи, в крупних супермаркетах України.

Як уже відзначалося, база даних про товар формується на підприємстві-виготовлювачі в період запуску виробу у виробництво і присвоєння йому коду ЕА. На готовий виріб різними способами наноситься штрихової код, що відповідає коду цифровому.

Існують різні технології печатки штрихового коду, у тому числі, мастерфильмы (фотоплівкові шаблони), офсетна літографія, точечно-матрична печатка й ін.

Якщо між ЕОМ постачальника й ЕОМ одержувача товару мається електронний зв'язок, то інформація про коди товарів, що складають партію, про їхні кількості, а також база даних про самі товари передається автоматично. На складі одержувача під час приймання товарів провадиться сканування штрихового коду за допомогою спеціального пристрою. Це може бути контактний сканер-олівець, портативний лазерний чи сканер стаціонарне скануючий пристрій. Кількість товарів, у розрізі товарних кодів, запам'ятовується переносним пристроєм збору даних. Потім ця інформація перевантажується в складську ЕОМ, де звіряється з даними про партію, що надійшли на гнучкому магнітному чи диску по мережі електронного зв'язку.

При продажі товару в магазині касир зчитує штрихової код з обраного покупцем виробу. Біля двох секунд іде на сканування товару й ідентифікацію його товарного коду. Після цього касовий комп'ютер, відшукавши в пам'яті ціну й інші необхідні реквізити виробу, видає їх на екран і друкує чек.

У момент видачі чека касовим комп'ютером головний комп'ютер секції приймає у свою пам'ять інформацію про те, що даний товар проданий. Одержання товарів зі складу і їхню реалізацію цей комп'ютер супроводжує арифметичним ув'язуванням масивів у картотеці наявності. Таким чином, система перманентно забезпечує не тільки суммовий, але і кількісний облік товарів, що неможливо організувати без кодування товарів.

Кількісний облік реалізації товару використовується для своєчасного поповнення торгового асортименту. Автоматично складений і переданий по мережі електронного зв'язку замовлення на завезення товарів у чи магазин подачу їх у торговий зал враховує попит, що складається, по кожній товарній позиції.

Використання в логістиці технології автоматизованої ідентифікації штрихових кодів дозволяє істотно поліпшити управління матеріальними потоками на всіх етапах логістичного процесу. Відзначимо її основні переваги. На виробництві ними є :

— створення єдиної системи обліку і контролю за рухом виробів і комплектуючих його частин на кожній ділянці, а також за станом логістичного процесу на підприємстві в цілому;

— скорочення чисельності допоміжного персоналу і звітної документації, виключення помилок. У складському господарстві:

— автоматизація обліку і контролю за рухом матеріального потоку;

— автоматизація процесу інвентаризації матеріальних запасів;

— скорочення часу на логістичні операції з матеріальним і інформаційним потоком. У торгівлі такими перевагами є:

— створення єдиної системи обліку матеріального потоку;

— автоматизація замовлення й інвентаризації товарів;

— скорочення часу обслуговування покупців.

У логістичних процесах об'єктом управління є й окрема товарна одиниця і вантажний пакет, що включає в себе десятки, а те і тисячі окремих одиниць товару. При цьому окрема одиниця товару, переваги кодування й автоматизованої ідентифікації якої розглянуті вище, є основним предметом праці лише на завершальній стадії товароруу, тобто в магазині. На більш ранніх стадіях товар рухається здебільшого у формі вантажних пакетів. Відсутність однаковості і погодженості в учасників логістичних процесів у питаннях кодування, маркірування й ідентифікації цих пакетів істотно сповільнює руху матеріального потоку, утрудняє управління їм на всіх етапах просування від постачальника до споживача.

В умовах, коли гуртом зосереджуються вантажі від багатьох постачальників, що застосовують різні, найчастіше несумісні системи ідентифікації вантажних пакетів, ефективна організація управління матеріальними потоками утруднена.

У виробників втрати ефективності виникають на стадії розподілу. Транспортники «недобирають» ефект у процесі перевезення. Оптовики втрачають у процесі збереження і сортування вантажів, роздрібна торгівля — при виконанні закупівельних операцій.

З одного боку, перераховані втрати, з іншого боку — високий рівень розвитку комп'ютерної техніки й інформаційної технології дозволили Міжнародної асоціації ЕАN розробити єдиний стандарт на, маркірування вантажних пакетів.

Як у свій час уведення стандарту на піддони, так і введення єдиного стандарту на маркірування вантажних пакетів у стані докорінно змінити системи вантажопереробки, різко підвищити ефективність логістичних процесів.

Запропонований асоціацією ЕАN стандарт передбачає маркування вантажного пакета спеціальною етикеткою (мал. 16).








Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 632;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.