реакційні води, що виділяються в ході реакцій. Вони забруднені домішками сировини і продуктів реакції.

Промивні води після промивання сировини, продуктів, обладнання, тари, маточні водні розчини.

3. води, що надходять із сировиною у вигляді вільної та зв'язаної води;

4. води екстрагенти і абсорбенти;

5. охолодні води, що не стикаються з сировиною і продуктами;

6. побутові води з їдалень, душових, після миття приміщень, пралень, туалетів та інших,

Атмосферні опади, що стікають з території промислових підприємств та інших господарських об'єктів.

Хімічне забруднення. Залежно від виду виробництва ці води містять різні шкідливі сполуки неорганічної (луги, кислоти, мінеральні солі) та органічної (органічні сполуки, поверхнево-активні речовин, миючи засоби, пестициди, нафтопродукти) природи. Більшість з них отруйні для біоти водойм. Ці сполуки поглинаються фітопланктоном і передаються ланцюгами живлення більш високоорганізованим організмам. У результаті вміст шкідливих речовин у м'ясі хижої риби (щука, судак, окунь) може в тисячі разів перевищувати їх вміст у воді. Це дуже небезпечно для людей, птахів та тварин, що споживають цю рибу.

Особливо сильно забруднюють поверхневі води промислові стічні води хімічних, нафтопереробних, металургійних, шкіряних заводів, текстильних і целюлозно-паперових фабрик, м'ясокомбінатів та інших підприємств. Підприємства целюлозно-паперової промисловості скидають у водойми в значній кількості целюлозного волокна та розчинених органічних сполук (вуглеводів, смол, жирів).

Значну кількість органічних сполук, не властивих природі (ксенобіотиків), містять стоки хімічних підприємств органічного синтезу, виробництво пластмас і миючих засобів. Багато з цих речовин дуже стійкі, біологічно активні і важко видаляються зі стоків, наприклад миючі засоби детергенти.

Біологічне забруднення відбувається за рахунок надходження зі стічними водами різних мікроорганізмів, рослин і тварин (найпростіші, гриби, черви, бактерії, віруси та ін.). Багато з них є хвороботворними для людей, рослин і тварин. Найбільшими біологічними забрудниками є підприємства шкіро обробної промисловості, м'ясокомбінати й цукрові заводи.

Бактеріальне обсіменіння рік, що протікають повз густонаселені райони є дуже значним.

Фізичне забруднення води пов'язане зі зміною її фізичних властивостей: прозорості, вмісту зависей та інших нерозчинних домішок, температури й радіоактивності. Нерозчинні речовини (пісок, намул, глинисті часточки та ін.) потрапляють у воду з поверхневим змивом особливо в розі розорювання водозахисних смуг річок і наближення орних ділянок до узрізу води. Багато зависей потрапляє у водойми з суспензіями з підприємств гірничорудної промисловості (драги, промивні установки та ін.). Пил заноситься з поверхні ґрунту сильними вітрами, особливо в суху погоду. Тверді завислі часточки зменшують прозорість води, пригнічуючи таким чином процеси фотосинтезу водяних рослин, забивають зябра риб тощо. Особливу небезпеку для всього живого становлять радіоактивні домішки, що потрапляють у водойми з викидами АЕС, особливо під час аварій, з часточками попелу ТЕС.

Теплове забруднення спричинює спускання у водойми теплих вод з різних енергетичних установок. Надходження нагрітих вод у ріки й озера істотно змінює їх термічний і біологічний режими. Найбільшими тепловими забруднювачами є ТЕС і АЕС. Підвищення t води у водоймах призводить до таких негативних наслідків: до 26˚ С шкідливого впливу не спостерігається; в інтервалі 26 - 30˚ С відбувається пригнічення життєдіяльності риб; понад 30˚ С спостерігається шкідлива дія на біоценози, а за 34 - 36˚ С гине риба та деякі види інших організмів.У теплих водах порушуються умови нересту риб, гине зоопланктон, риби уражуються паразитами і хворобами.

 

 

Контрольні запитання:

1. Хто такі користувачі та споживачі водних ресурсів?

2. Як оцінюють обсяги споживання води в промисловості?

3. Чим характеризується споживання води населенням?

4. Що таке якість води?

5. Що таке підземні води? На які зони вони поділяються?

6. Що таке поверхневі води?

7. Що таке стічні води? На які вони поділяються?

8. Назвіть види забруднень.

9. Які відпрацьовані стічні води утворюються в різних технологічних процесах промисловості?

10. Охарактеризуйте хімічне забруднення.

11. Охарактеризуйте біологічне забруднення.

12. Охарактеризуйте фізичне забруднення.

13. Охарактеризуйте теплове забруднення.








Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 501;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.