Ключові показники ефективності соціальної відповідальності
Ключові показники ефективності ( англ.KeyPerformanceIndicators, KPI ) - Система оцінки, яка допомагає організації визначити досягнення стратегічних і тактичних (операційних) цілей. Використання ключових показників ефективності дає організації можливість оцінити свій стан і допомогти в оцінці реалізації стратегії.
KPI дозволяють виробляти контроль ділової активності співробітників, підрозділів і компанії в цілому. Для терміну "keyperformanceindicators (KPI)" часто використовується російський переклад "ключові показники ефективності" (КПЕ), проте це не зовсім вірно .
З перекладом за змістом слів key (ключовий, що характеризує ступінь досягнення якої-небудь мети, істотний для роботи однієї з областей діяльності компанії) і indicator (індикатор, показник) проблем не виникає, але слово performance неможливо однозначно трактувати. Правильну формулювання можна знайти в стандарті ISO 9000:2008. Він розділяє слово performance на два терміни: результативність і ефективність. За стандартом, результативність - це ступінь досягнення запланованих результатів (здатність компанії орієнтуватися на результат), а ефективність - співвідношення між досягнутими результатами і витраченими ресурсами (здатність компанії до реалізації своїх цілей і планів із заданим якісним рівнем, вираженим певними вимогами - часом, витратами, ступенем досягнення мети). Слово performance об'єднує в собі і результативність, і ефективність. Таким чином, правильним перекладом терміну KPI буде "ключовий показник результату діяльності", так як результат діяльності містить у собі і ступінь досягнення, і витрати на отримання результату .
КПЕ - це інструмент вимірювання поставлених цілей. Якщо показник, який ви придумали, не пов'язаний з метою, тобто не утворюється виходячи з її змісту, тоді можна використовувати даний KPI. Технології постановки, перегляду та контролю цілей і завдань лягли в основу концепції, яка стала основою сучасного управління і називається "Управління по цілям".
Управління по цілям - метод управлінської діяльності, що передбачає:
· передбачення можливих результатів діяльності
· планування шляхів їх досягнення
Основоположником "Управління по цілям" є Пітер Друкер ( ньому.Peter Ferdinand Drucker(1909-2005)). Саме він перетворив управління - непопулярну і нешановні в 50-ті роки XX століття спеціальність в наукову дисципліну. Пітер Друкер також є основоположником системи оцінки досягнення результатів - цілей через ключові показники ефективності. Згідно Друкеру, начальники повинні уникати "пасток часу", коли вони залучені в процес вирішення поточних щоденних завдань, оскільки це призводить до того, що вони починають забувати виконувати завдання, спрямовані на досягнення результатів (цілей). Сучасним втіленням управління по цілям, є "Система КПЕ", яка включає в себе безліч управлінських концепцій, які з'явилися за останні 20-30 років і доповнюють класичне "Управління по цілям".
На думку Пітера Друкера, лише деякі галузі менеджменту мають такий великий вплив на організацію, як оцінка діяльності підрозділів і компанії в цілому. Однак оцінка, підкреслює Друкер, сьогодні одна з найбільш слабо опрацьованих областей управління. Так в результаті опитування, проведеного в США, стало ясно, що 60% керівників вищого рівня незадоволені своїми системами оцінки результатів діяльності. За вітчизняним оцінками кількість російських менеджерів, ще більше, більше 80%. Це невдоволення виражається у відсутності зв'язку між планами, виконанням, результатом і мотивацією .
КПЕ та мотивація персоналу стали нерозривними поняттями, так як за допомогою даних показників (КПЕ) можна створити досконалу та ефективну систему мотивації і стимулювання співробітників компанії.
Залежно від стратегії компанії розрізняють різні КПЕ. В основному їх застосовують для визначення результативності роботи адміністративно-управлінського персоналу. Наприклад, в стратегічній меті "збільшити середній дохід на клієнта з 10 рублів до 15 рублів на 2008 рік" ключовим показником ефективності є "середній дохід на клієнта". КПЕ це не Ключові фактори успіху. В наведеному вище прикладі ключовими факторами успіху буде небудь, що необхідно, щоб досягти зазначеної мети, наприклад, організація виробництва нового продукту.
Ключові показники ефективності можна розділити на:
· Запізнілі - відображають результати діяльності після закінчення періоду
· Випереджаючі - дають можливість керувати ситуацією в межах звітного періоду з метою досягнення заданих результатів по його закінченні
До запізнілих, відносяться фінансові показники. Фінансові показники демонструють зв'язок з бажаннями власника і можливостями компанії генерувати грошові потоки, проте в силу свого запізнілого характеру не можуть описувати поточну ефективність підрозділів і компанії в цілому .
Оперативні (випереджальні) показники, розповідають про поточну діяльність підрозділів і компанії в цілому, паралельно і побічно відповідаючи на питання про те, які грошові потоки можуть бути в майбутньому, а також які якість процесів і продукції, ступінь задоволеності замовників .
Ключові показники ефективності є частиною системи збалансованих показників (Balanced Scorecard), в якій встановлюються причинно-наслідкові зв'язки між цілями і показниками для того, щоб бачити закономірності та взаємні фактори впливу в бізнесі - залежності одних показників (результатів діяльності) від інших.
Розробка KPI
Розробку KPI рекомендується провести в ряд етапів :
1.Передпроектні роботи:
· Отримання схвалення і підтримки вищих керівників.
· Ініціація та планування проекту.
· Створення проектної групи.
· Проведення передпроектного дослідження.
2.Розробка методології системи KPI:
· Оптимізація організаційної структури.
· Розробка методичної моделі.
· Розробка процесу управління компанією на основі KPI
· Розробка системи нормативно-методичної документації (регламентація).
3.Розробка інформаційної системи KPI:
· Розробка ТЗ для настройки (програмування) інформаційної системи.
· Налаштування (програмування) інформаційної системи.
· Навчання користувачів.
· Проведення дослідної експлуатації.
4.Завершення проекту. Введення системи KPI (методології та інформаційної системи) в промислову експлуатацію.
При розробці методології KPI важливо акцентувати увагу на:
1. Зміни корпоративної культури та організація процесів
2. Розробці цілісної стратегії розвитку KPI
3. Роз'ясненні персоналу достоїнств KPI
4. Ідентифікації загальнокорпоративних КФУ
5. Виборі вирішальних KPI для всієї організації
6. Розробці структури звітності для всіх рівнів
7. Координації застосування вирішальних KPI
8. Уточненні KPI для підтримки їх актуальності.
Правила та принципи впровадження KPI
а)Правило "10/80/10" - Коплан і Нортон рекомендували використовувати не більше 20 KPI. Хоуп і Фрейзер пропонують використовувати не більше 10. Самою кращою рекомендацією з існуючої практики є правило "10/80/10". Це означає, що організація повинна мати близько 10 ключових показників результативності, до 80 виробничих показників і 10 ключових показників ефективності. Для підрозділів, Панов рекомендує використовувати не більше 10-15 KPI, в іншому випадку менеджери будуть перевантажені плануванням, а керівництво компанії - "розбором польотів" по виконанню KPI, які не сильно впливають на результативність, як підрозділи, так і компанії.
б)Принцип керованості та контрольованості - Підрозділу, відповідальному за певний показник, повинні бути виділені ресурси на його управління, а результат може бути проконтрольована.
в)Принцип партнерства - Успішне вирішення завдання підвищення продуктивності вимагає встановлення ефективного партнерства між усіма зацікавленими особами: спільна розробка стратегії впровадження системи, необхідність домогтися розуміння того факту, що потрібні зміни.
г)Принцип перенесення зусиль на головні напрямки - Підвищення продуктивності вимагає розширення повноважень співробітників організації, особливо тих, хто працює безпосередньо на "передовій лінії": допомога співробітникам нужденним в підвищенні кваліфікації, забезпечення проведення тренінгів, передачу відповідальності на розробку власних КПЕ, ефективна дія комунікацій (горизонтальної і вертикальної)
д)Принцип інтеграції процесів оцінки показників, звітності та підвищення продуктивності - Дуже важливо, щоб менеджери створили таку інтегровану схему оцінки показників та звітності, яка стимулювала б конкретні відповідальні дії. Необхідно регулярно проводити звітні наради, за термінами, залежно від складності вирішуваних питань.
е)Принцип узгодження виробничих показників зі стратегією - Показники виробничої діяльності позбавлені всякого сенсу до тих пір, поки вони залишаються не прив'язаними до поточних критичним факторам успіху (КФУ), складовим ССП, і стратегічним цілям організації.
Питання для обговорення
1.Значення та зміст оцінювання ефективності соціальної відповідальності.
2.Система методів і показників обчислення ефективності (привабливості) інвестування.
3. Які є види оцінки ефективності інвестицій, охарактеризуйте їх.
4.Основними критеріями оцінювання результатів інновацій є.
5.Види ефекту від реалізації інновацій.
6.Методики оцінювання соціальної відповідальності.
[1,14,23,28,65,234]
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 2628;