Сучасного підприємства
Кадрова політика – це сукупність соціально-правових, організаційно-економічних і психологічних заходів з формування, використання і відтворення трудового потенціалу. Сучасна кадрова політика підприємства має бути спрямована на ринкові умови господарювання. Головна її мета полягає в забезпеченні нині і в майбутньому кожного робочого місця, кожної посади персоналом відповідних професій та спеціальностей і належної кваліфікації.
Досягнення кінцевої мети кадрової політики суб'єктом господарювання має передбачати виконання таких основних функцій:
- розробка і корекція стратегії формування та використання трудового потенціалу відповідно до змін в умовах господарювання;
- набір і формування необхідних категорій персоналу (відбір, професійна орієнтація, наймання, адаптація);
- підготовка персоналу до відповідної професійної діяльності (виробничо-технічне учнівство, загальна професійна підготовка, підвищення кваліфікації, просування на службі);
- оцінка персоналу (контроль відповідності персоналу конкретним потребам виробництва чи іншої сфери діяльності, аналіз ділових якостей працівників, висунення на певну посаду, службове переміщення);
- мотивація дотримання належного режиму трудової діяльності та високої продуктивності праці;постійний моніторинг безпеки праці (виробничо-господарської діяльності);
- забезпечення соціальної захищеності персоналу підприємства (фірми, корпорації);
- реалізація постійних контактів між керівництвом (керівниками всіх рівнів) і представниками трудових колективів (профспілками).
Ці та деякі інші функції реалізуються службами персоналу (відділами кадрів) у тісній співпраці як з генеральною дирекцією (наприклад питання загальної стратегії або висування на посади), так і з відповідними структурними підрозділами підприємства, які так чи так беруть участь у розробці та реалізації кадрової політики.
Результативність господарювання на підприємстві великою (якщо не вирішальною) мірою залежить від чинної системи управління персоналом.
Під системою управління розуміють багатовекторну діяльність відповідних відділів (служб) підприємства, галузевих органів та органів центральної виконавчої влади.
Основними підсистемами управління персоналом підприємства є:
1.Умови праці: виконання умов психофізіології, ергономіки та технічної естетики праці; охорона праці і техніка безпеки; охорона довкілля.
2. Трудові відносини: аналіз і регулювання групових та особистих взаємовідносин; відносин керівництва; управління конфліктними ситуаціями; соціально-психологічна діагностика; взаємодія керівників із профспілками.
3. Оформлення та облік кадрів: оформлення та облік приймання, звільнення і переведення; інформаційне забезпечення; професійна орієнтація; забезпечення зайнятості.
4. Маркетинг, прогнозування і планування персоналу: розробка стратегії управління персоналом; аналіз ринку праці; прогнозування потреби; зв'язок із зовнішніми джерелами забезпечення; оцінка персоналу.
5. Розвиток трудового потенціалу: техніко-економічне забезпечення; підвищення кваліфікації; робота з кадровим резервом; планування ділової кар'єри; адаптація нових працівників.
6. Стимулювання праці: нормування й тарифікація праці; розробка системи оплати та морального заохочення праці; застосування форм участі в прибутку та капіталі; управління трудовою мотивацією.
7. Надання юридичних послуг: вирішення правових питань трудових відносин; правове регулювання господарської діяльності; узгодження розпорядчих документів з управління персоналом.
8.Створення необхідної соціальної інфраструктури: організація громадського харчування; управління житлово-побутовим обслуговуванням; забезпечення належних умов охорони здоров'я та відпочинку тощо.
9. Вибір і застосування організаційних структур управління: аналіз існуючої і проектування найбільш придатної для даного підприємства оргструктури управління; розробка штатного розпису.
Питання для самоконтролю
1. Що є трудові ресурси? Дайте визначення персоналу підприємства.
2. Яку роль відіграє персонал у діяльності підприємства?
3. За якими ознаками можна класифікувати персонал підприємства?
4. Як визначається чисельність робітників на нормованих і ненормованих
роботах?
5. Як встановлюється чисельність управлінського персоналу?
6. Що відображають явочна, облікова і середньооблікова чисельність
працівників підприємства?
7. На основі яких розрахунків складається баланс робочого часу працівників?
8. Дайте характеристику основних підсистем управління персоналом
підприємства.
Література
1. Бойчик І.М. Економіка підприємства: Навч.посібник.-- К.:Атіка, 2002, с. 67 - 99
2.Бойчик І.М., Харів П.С., Хопчан М.І. Економіка підприємств: Навч.посіб.-- Львів: В-во „Сполом”,1998, с. 30 - 47
3. Бондар Н.М. Економіка підприємства: Навч. Посібник – К.: В-во А,С,К, 2004, с.153 - 160, 173 - 199
4.Економіка підприємства: Підручник / За заг. ред. С.Ф. Покропивного.--Вид. 2-ге перероб. та доп. – К.: КНЕУ, 2000, с .74 - 99
5.Економіка підприємства: Навч. посіб./ За ред. А.В.Шегди. -- К.: Знання - Прес, 2002, с. 103 - 127.
6. Тарасюк Г.М., Шваб Л.І. Планування діяльності підприємств. Навч.посіб.-- К.: „Каравела”, 2003, с. 126 -141
Тема 3. Виробничі фонди та нематеріальні ресурси підприємства
Мета вивчення теми: ознайомлення з економічною сутністю, класифікацією та видами оцінки основних фондів підприємства, їх зносом, сутністю і методами розрахунку амортизаційних відрахувань; ознайомлення з поняттям і характеристикою виробничої потужності підприємства, основними положеннями методики планування виробничої потужності і розрахунку основних показників її використання, з характеристикою нематеріальних ресурсів і нематеріальних активів підприємства.
План
1. Загальна характеристика виробничих фондів підприємства.
2. Економічна сутність, класифікація і структура основних фондів.
3. Види оцінки основних фондів.
4. Спрацювання і амортизація основних фондів.
5. Методи амортизації та їх характеристика.
6. Поняття, види і чинники формування виробничої потужності підприємства.
7. Методичні основи розрахунку виробничої потужності.
8. Показники і шляхи підвищення ефективності використання основних фондів і виробничої потужності підприємства.
9. Поняття та види нематеріальних ресурсів підприємства
10. Нематеріальні активи підприємства
11. Оцінка вартості та амортизація нематеріальних активів.
Дата добавления: 2016-03-20; просмотров: 688;