Практичне заняття № 6.
Тема. Правила поведінки при пожежах та перша медична допомога при опіках
Мета роботи: сформулювати необхідні вміння і навички поведінки при пожежах.та для надання першої медичної допомоги потерпілим з опіками.
Теоретичні відомості
1. 1.Основні поняття, терміни та визначення:
Пожежа -неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується у часі і просторі.
Горіння -екзотермічна реакція окислення речовини, яка супроводжується виділенням диму та виникненням полум'я або світінням.
Опік– це пошкодження тканин внаслідок дії високих температур, хімічних речовин, випромінювань і електричного струму.
Опікова хвороба – патологічний стан організму, при якому у відповідь на опік виникають значні порушення життєдіяльності органів і систем, які можуть призвести до смерті.
2.Пожежі.
Пожежі — найпоширеніша надзвичайна ситуація у сучасному суспільстві.
Причинами виникнення пожеж на підприємствах та побуті є:
¨ недоліки в будівельних конструкціях і плануванні приміщень;
¨ недоліки влаштування комунікацій;
¨ порушення режимів технологічних процесів;
¨ необережне поводження з вогнем або горючими речовинами;
¨ несправність електрообладнання;
¨ порушення правил пожежної безпеки тощо.
Пожежі виникають внаслідок властивості деяких матеріалів (особливо органічного походження) горіти.Під горінням розуміють хімічну реакцію поєднання горючої речовини з киснем, при цьому змінюється хімічний стан речовини, виділяється тепло й випромінюється світло. Горіння може відбуватися лише за таких умов: наявності кисню; наявності речовини, яка може горіти; наявності температури займання.
Простір, в якому розвивається пожежа, умовно поділяється на три зони: горіння, теплової дії, задимлення:
Зоною горіння називається частина простору, в якому відбуваються процеси термічного розкладання чи випаровування горючих металів і речовин. |
Зона теплової дії - це частина простору де протікають процеси теплообміну між поверхнею полум'я і горючими матеріалами. |
Зона задимлення — це частина простору, що примикає до зони горіння і заповнена димовими газами в концентрації, яка створює загрозу життю й здоров’ю людей. |
Алгоритм поведінки у разі виникнення пожежи:
¨ Обов'язково зателефонувати у службу порятунку за номером «001» та організувати евакуацію* у безпечне місце згідно зі схемою евакуації;
¨ Організувати винесення майна в безпечне місце та забезпечити його надійну охорону; вимкнути електрику й газопостачання.
¨ Організувати гасіння пожежі наявними первинними засобами пожежегасіння до прибуття пожежників.
¨ Під час рятування потерпілих із приміщення, яке охоплене полум'ям, та гасіння пожежі необхідно дотримуватися таких правил:
-перш, ніж увійти в приміщення, яке охоплене полум'ям, потрібно накритися з головою мокрим покривалом;
-відчиняти двері в задимлене приміщення потрібно обережно, щоб запобігти спалаху полум'я від швидкого припливу свіжого повітря, збагаченого киснем; відчиняючи двері, треба знаходитися збоку від дверного полотна;
-у сильно задимленому приміщенні потрібно рухатися поповзом або зігнувшись (як правило, біля підлоги температура повітря нижча, що полегшує дихання);
-для захисту від чадного газу слід дихати через зволожену тканину.
* При виникненні пожежі вже на першій стадії виділяється теплота, токсичні продукти згоряння, можливі обвалення конструкцій. Тому в таких випадках слід враховувати необхідність евакуації людей у визначені строки. Показником ефективності процесу евакуації є час, протягом якого люди можуть при необхідності залишити окремі приміщення й будинок загалом. Безпека евакуації досягається тоді, коли тривалість евакуації людей з окремих приміщень і будинку в цілому менша критичної тривалості пожежі.
Критичною тривалістю пожежі вважається час досягнення при пожежі небезпечних для людини температур і зменшення вмісту кисню у повітрі. Не вважаються евакуаційними ті виходи, які пов'язані з механічним приводом (ліфти, ескалатори), сходи, котрі не розміщені в сходових клітках. Евакуаційних виходів із приміщень кожного поверху має бути не менше двох. Мінімальна ширина шляхів евакуації — не менше 1 м, дверей — 0,8 м. Двері на шляхах евакуації мають відчинятися у напрямку виходу із приміщення. У кожному приміщенні слід розвішувати на видному місці план евакуації людей і матеріальних цінностей, а також пожежні щити з первинними засобами пожежегасіння.
Увага!
¨ якщо на людині загорівся одяг, необхідно лягти на землю і, перекочуючись, збити полум'я; бігти не можна — це ще більше роздмухає полум'я;
¨ побачивши людину в одязі, що горить, накиньте на неї плащ або покривало і щільно притисніть; у разі виникнення опіку потрібно одразу надати першу медичну допомогу та відправити потерпілого до лікарні;
¨ виходити із зони пожежі треба в навітряну сторону
3.Термічні опіки, їх характеристика.
Виникають від дії полум'я, гарячої рідини, пару та інших чинників.
Тяжкість опіку і опікової хвороби визначається двома факторами:
¨ глибиною (ступенем) пошкодження тканин;
¨ площею ураження.
Глибина ураження залежить від тривалості дії вражаючого фактора.
Опік І ступеню. Виникає внаслідок короткочасного впливу на шкіру або слизову оболонку температури 60-70°С. При цьому уражаються поверхневі шари шкіри або слизових оболонок. На місці ураження через деякий час з¢являється гіперемія (почервоніння), набряк, гострий жагучий біль.
Опік ІІ ступеню під впливом температури 60-70°С або короткочасної дії температури понад 100-120°С.Спостерігаються більш глибокі ураження: на шкірі з¢являються пухирі, наповнені прозорою або жовтою рідиною.
Опік ІІІ А ступеню. Ураження усіх шарів шкіри. Пошкоджена шкіра має жовтий або світло-коричневий кольор, вкрита пухирямиі з колоїдним вмістом. Больова або тактильна чутливість зниженна.
Опік ІІІ Б і ІV ступенів. Ураження усіх шарів шкіри з підлеглими тканинами до появи некрозу і виглядає сухим щільним струпом буро-коричневого кольору, який не збирається у складки і характеризується відсутністю усіх видів чутливості у тому числі і при уколі голкою.
Опіки І, ІІ, ІІІА ступенів – поверхневі і шкіряний покрив при цих ураженнях регенерує самостійно, опіки ІІІБ і ІV ступенів – глибокі, вимагають хірургічної корекції.
Площу ураження визначають наступними способами:
А. Правило долоні, згідно якому площа долоні дорослої людини приблизно складає 1% від поверхні тіла. Кількість долоней постраждалого, яка вміщується на поверхні опіку, дорівнює площі опіку. Наприклад: площа опіку вміщує три долоні і тоді площа опіку буде дорівнювати трьом відсоткам. Цим правилом можна користуватися при обмежених опіках.
Б. Правило дев'ятки, згідно якого площа окремих частин тіла складає 9% поверхні тіла:
голова, шия – 9%, верхня кінцівка (одна) – 9%, грудна
клітина – 9%, живіт – 9%, спина – 18%, стегно (одне) – 9%,
гомілка (одна) – 9%, промежина – 1%.
Увага: При опіках ІІ і ІІІА ступенях більше 20% поверхні тіла або при глибокому опіку ІІІБ – ІV ступенях більше 10% поверхні тіла розвивається опіковий шок.
Алгоритм надання першої медичної допомоги при термічних опіках:
¨ збити полум'я з одягу, що горить на людині;
¨ на опечену поверхню накладають асептичну пов´язку;
¨ введення знеболюючих засобів (анальгін і т.ін..);
¨ транспортна іммобілізація;
¨ найпростіші протишокові заходи (спокій, зігрівання, гаряче питво, т.ін.);
¨ транспортування до медичного закладу.
Завдання для практичного заняття:
1.1.Опрацювати теоретичні відомості практичного заняття та рекомендовану літературу за темою.
1.2.Зробити аналіз ситуаційної задачи, оволодіти “правилом дев'ятки”, скласти план першої медичної допомоги.
1.3.Створити навчальний алгоритм однієї з небезпек, пов’язаних із пожежею та структурно-логічну схему її вивчення.
Робота 1. Розв’язати ситуаційну задачу:
Внаслідок загоряння і вибуху каністри з бензином чоловік отримав опік обличчя і передньої частини тулуба. потерпілий різко збуджений, на обличчі є розкриті пухирці, на передній частині грудної клітки – щільна темна кірка, на ділянці живота – розкриті пухирці".
Контрольні запитання.
1. Визначення основних понять і термінів:
пожежа, горіння, опік, опікова хвороба.
2. Алгоритм поведінки людини під час пожежи.
3. Що таке опік?
4. Характеристика ступенів опіків.
5. Правила визначення площі опіку (правило долоні, правило дев΄яток).
6. Перша медична допомога при термічних опіках.
Дата добавления: 2016-02-13; просмотров: 824;