На практиці зустрічаються наступні варіанти.
1. Маржинальний доход(МД) дорівнює 0. У даному випадку виручка від реалізації покриває тільки змінні витрати, тобто підприємство працює зі збитком у розмірі постійних витрат.
2. МД більше 0 і менше постійних витрат, якщо виручка від реалізації покриває змінні витрати і частину постійних.
3. МД дорівнює постійним витратам, якщо виручки від реалізації досить для компенсації усіх витрат (змінних і постійних). При цьому підприємство не має прибутку (вона дорівнює нулю).
4. МД більше постійних витрат, якщо діяльність підприємства прибуткова. З виручки від реалізації покривають не тільки усі витрати, але і формують прибуток (Прибуток > 0). Ефект виробничого важеля (ЕВВ) виражається в тім, що будь-яка зміна виручки від реалізації призводить до ще більш інтенсивної зміни фінансового результату (чи прибутку збитку). Дія даного ефекту пов'язана з неоднаковим впливом змінних і постійних витрат на фінансові результати при зміні обсягу виробництва. Якщо в даному релевантному періоді поріг рентабельності пройдений (Прибуток > > 0), то частка постійних витрат у сумарних витратах зменшується і сила впливу виробничого важеля (СВВВ) падає. Підвищення питомої ваги постійних витрат у сумарних витратах підсилює дію виробничого важеля на даному підприємстві.
Наступним видом фінплану в їх системі є (баланс) план доходів і витрат, чи план надходження і витрат фінансових ресурсів. Склад показників такого балансу визначається джерелами надходження засобів і планових витрат на здійснення господарської діяльності. До балансу додають розрахунки кінцевих фінансових показників: прибутку, амортизаційних відрахувань, коштів, направлених на споживання і нагромадження тощо. Показники балансу дозволяють визначити склад витрат і джерел їхнього покриття в рамках планового періоду (кварталу, року). Так, що чистий прибуток, який залишилася в розпорядженні підприємств, направляється на виплату дивідендів власникам цінних паперів, фінансування капіталовкладень, поповнення резервного капіталу тощо. Фінансове планування багато в чому залежить від якості прогнозу основних фінансових показників, ринкової кон'юнктури, стану грошового обігу і курсу гривні. Форма балансу доходів і витрат може бути різною. У спрощеному варіанті по ВАТ вона приведена на рис. 1.4.
Баланс доходів і витрат за приведеною формою продовжують складати окремі підприємства. Для державних підприємств ВАТ з державною часткою та казенних підприємств Мінекономіки розроблено уніфіковану форму фінансового плану. Фінансове планування для них є обов’язковим. Поряд із плановим складають звітний баланс доходів і витрат. Він являє собою зведений документ, що характеризує виконання фінансових показників за визначений період. Звітний баланс є основою для розробки планового балансу на майбутній плановий період (квартал, рік).
Джерела інформації:
1. головна книга і відповідні журнали-ордери;
2. дані оперативного фінансового обліку;
3. фінансова звітність за попередній період (баланс, звіт про фінансові результати тощо).
Складання звітного балансу доходів і витрат сприяє виявленню причин невиконання плану та виявленню резервів зростання обсягу продажів, прибутку, прибутковості. Звітний баланс доходів і витрат складають за формою фінансового плану. Наявність відхилень щодо загального обсягу фінансових ресурсів і окремих статей свідчить про надлишок коштів або про їхній дефіцит (відволікання на позапланові цілі чи про перевитрати за окремими статтями). На основі звітного балансу складають обґрунтований висновок для керівництва підприємства, де вказують причини невиконання окремих показників та визначають реальні напрями усунення недоліків і зміцнення фінансового стану підприємства.
В інвестиційному плані (бюджеті) відображають загальний обсяг реальних інвестицій (капіталовкладень), напрямки їхніх витрат і джерел фінансування. Зміст інвестиційного бюджету представлено на рис. 1.5.
Найперспективнішим нині є метод самофінансування, за якого частка власних коштів у загальному обсязі капітальних інвестицій повинна перевищувати 50%. Тим самим забезпечується фінансова незалежність підприємства від зовнішніх джерел і зменшуються витрати по обслуговуванню боргу кредиторам.
План розподілу прибутку – це традиційний розрахунок загального (валового) і чистого прибутку. Частину необхідної роботи виконують уже при прогнозуванні обсягу продажів, побудові графіка беззбитковості, де також необхідно розрахувати виручку від реалізації продукції, її повну собівартість і очікуваний прибуток. Як аналог для планування прибутку можна використовувати звіт про фінансові результати (за формою № 2).
Основним документом по управлінню поточним грошовим оборотом підприємства є платіжний баланс (календар). Його використовують для оперативного контролю за поточною платоспроможністю і кредитоспроможністю підприємства. Платіжний баланс розробляють за всіма статтями грошових надходжень і витрат, що проходять через поточні і позичкові рахунки підприємства. У цьому документі надходження грошових коштів і їх витрат повинні бути збалансовані. Перевищення прогнозованих витрат над передбачуваними надходженнями коштів (включаючи перехідний залишок грошей на поточному рахунку й у касі підприємства) виражає дефіцит готівки. У такій ситуації доцільно перенести частину можливих витрат на наступний календарний період чи вжити оперативні заходи по мобілізації додаткових доходів. Навпаки, при перевищенні надходжень над очікуваними витратами виникає надлишок коштів на кінець розрахункового періоду, що свідчить про здатність підприємства зберегти свою платоспроможність. Платіжний баланс складають виходячи з конкретних даних оперативного обліку операцій по поточному рахунку в банку, обліку передачі платіжних документів у банк, зведень про стан термінових і прострочених платежів, розрахунків з дебіторами і кредиторами, про залишки заборгованості за строковими і простроченими кредитами та позиками й ін. Платіжний баланс складають за визначеною формою.
Касовий план (заявка) – план обороту наявних коштів підприємства, що характеризує надходження і виплати коштів через касу. Своєчасна виплата готівки виражає грошові відносини підприємства з його персоналом. Належна постановка касового обліку і планування на кожному підприємстві сприяє стабілізації грошового обороту в країні. Оперативний контроль за виконанням касового плану покладений на фінансову службу і бухгалтерію підприємства.
Кредитний план – план одержання і погашення позичок банків (включаючи сплату відсотків за кредит). Форму кредитного плану підприємства на прикладі ВАТ на плановий квартал приведено на рис. 1.6.
У кредитних планах відображають наступні види позичок:
1. кредити на виробничі цілі (на формування основних і оборотних коштів);
2. інвестиційні кредити (на фінансування нового будівництва чи придбання нерухомості);
3. кредити на сезонні витрати виробництва;
4. сільськогосподарський кредит (на закупівлю насіння, добрив, пально-мастильних матеріалів сільгосптоваровиробниками) і інші.
Взаємовідносини між позичальником і банком регулюють кредитним договором. Перед наданням кредиту, банк перевіряє забезпеченість позички і платоспроможність позичальника. Позикодавець (банк) бере на себе кредитний ризик лише в тому випадку, коли він переконаний у виконанні позичальником (дебітором) платіжних зобов'язань щодо повернення кредиту, включаючи виплату відсотків.
Після надання кредиту банк здійснює моніторинг щодо:
· використання кредиту відповідно до договору;
· своєчасної сплати відсотків за кредит і суми внесків у погашення боргу;
При зниженні цінності наданих гарантій банк вправі вимагати від клієнта їх посилення чи часткового повернення кредиту.
При значному обороті коштів в іноземній валюті можливе складання окремого розрахунку їхнього руху на рахунках у банках з відповідним відображенням суми продажу валюти за гривню і її покупки. При складанні прогнозного розрахунку про рух валюти на плановий квартал рекомендують використовувати балансовий метод:
де – залишок валютних засобів на початок і кінець розрахункового періоду;П – очікуване надходження валютних засобів у розрахунковому періоді;Р – витрата валютних засобів.
При розробці валютного плану доцільно дотримуватись принципів валютної самоокупності і самофінансування. Оцінку рівня валютної самоокупності здійснюють за допомогою відповідного коефіцієнта, що визначають за формулою:
де – коефіцієнт валютної самоокупності; – залишок валютних коштів на початок розрахункового періоду; П – передбачуване надходження валютних коштів у розрахунковому періоді; Р – очікувані витрати валютних коштів.
Даний коефіцієнт показує, у скільки разів сума валюти, що знаходиться в розпорядженні підприємства, перевищує очікувану суму її витрат. свідчить про валютну стійкість підприємства, характеризує дефіцит чи обмеженість валютних засобів. Коефіцієнт валютного само-фінансування визначають за формулою:
де П – прибуток, спрямований на розвиток виробничої і комерційної діяльності; АВ – амортизаційні відрахування від вартості основних засобів, придбаних за валюту; ВК – валютний кредит, отриманий у банку; У – валюта, придбана на біржі чи в банку за гривню.
Зміст даного коефіцієнта полягає в тім, що підприємство за рахунок прибутку у валюті, отриманої від продажу товарів (послуг), доходу від інших валютних операцій, а також амортизаційних відрахувань від основних засобів, придбаних за валюту, відшкодовує свої поточні витрати у валюті. При розрахунку надходжень валютної виручки від експорту товарів враховують обов'язковий продаж частини її (50%) за гривні. План валютних доходів і витрат складають за формою, представленої на рис. 1.7.
На відміну від платіжного балансу (календаря), у прогнозі про рух грошових коштів на плановий період, наприклад, квартал відображають їх за видами діяльності.
Як правило, розрізняють три види господарських операцій і відповідно пов'язаних з ними грошових потоків:
1. операційна діяльність;
2. інвестиційна;
3. фінансова.
У плані грошових потоків усі надходження коштів і їх витрати відображають у періоди часу, що відповідають передбачуваним датам здійснення платежів, з урахуванням часу затримки оплати реалізованої продукції, оплати сировини, що поставляється та матеріалів, а також умов формування запасів. Сума чистого грошового потоку (перевищення надходження коштів над їхніми витратами) за кожним видом діяльності характеризує залишок ліквідних засобів на кінець розрахункового періоду. План руху грошових коштів завершується розробкою відповідного балансу. На кінець розрахункового періоду чистий грошовий потік дорівнює сумі вхідного залишку грошей на поточних рахунках і в касі плюс залишки суми (зведених) коштів за видами діяльності поточного (прогнозного) періоду. Метою розробки плану руху коштів є досягнення позитивної суми залишку ліквідних засобів у всі періоди часу. Це і буде підтвердженням фінансової стійкості підприємства. Негативна величина чистого грошового потоку (перевищення суми відтоку грошей над їхнім припливом) означає, що підприємство не може за рахунок наявних у його розпорядженні коштів (власних і залучених) покрити свої витрати, тобто є неплатоспроможним. Тому план грошових потоків на відповідний місяць чи квартал є документом, що дозволяє оцінити потребу підприємства в грошових ресурсах і ефективність їхнього використання за напрямками господарської діяльності. Прогноз про рух грошових потоків може бути складений за формою № 4 ”Звіт про рух коштів”. Більш детальний прогноз у розрізі окремих підрозділів (центрів відповідальності) може бути здійснений у процесі бюджетування доходів, витрат і капіталу підприємства.
2. СТАНОВЛЕННЯ БЮДЖЕТУВАННЯ В УКРАЇНİ
Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 738;