Можна визначити наступні риси фінансів.

Вони:

- набирають грошової (натуральної) форми;

- носять розподільчий (нееквівалентний) характер, на відміну від обміну, якому властива еквівалентність;розподіл ВВП, НД здійснюється через реальні грошові фонди (на відміну від цінового розподілу);

- акумулюють і використовують фінансові засоби на безплатній основі.

Ознаки фінансових ресурсів (засобів):

- виражають відносини власності;

- перебувають у постійному русі;

- мають особливі джерела формування;

- відрізняються за напрямами використання;

- мають специфічний склад учасників формування, розподілу та використання.

Розрізняють державні, приватні, громадські види фінансів, які включають в себе:

• Державні: загальнодержавні, регіональні, фінанси державних підприємств, фінанси державних установ та організацій, що здійснюють некомерційну діяльність;

• Приватні: фінанси приватних підприємств та корпорацій, фінанси комерційних установ та організацій, фінанси домогосподарств;

• Громадських об'єднань: різних спілок, громадських партій, громадських рухів, спеціальних цільових та благодійних фондів.

До приватних фінансів подекуди відносять фінанси населення. Це пов'язано з проблемою вивчення структури надходжень і витрат сімейного бюджету.

Фінанси домогосподарства - це грошові відносини щодо формування та використання громадянами (членами сім'ї), які разом проживають і ведуть домашнє господарство, спільного грошового фонду, який називають сімей­ним бюджетом.

Фінанси підприємств, установ та організацій - це система відносин між юридичними особами, між юридичними і фізичними особами з приводу формування та використання певних грошових фондів (фінансових ресурсів). На цьому рівні формується переважна частка фінансових ресурсів країни.

Фінанси громадських об'єднань - це система відносин:

· між громадськими об'єднаннями та їхніми членами;

· щодо сплати членських внесків, отримання різних виплат, надання пільг;

· за напрямами використання грошових фондів об'єднання;

· громадськими об'єднаннями і підприємствами, організаціями і установами (добровільні внески, пожертвування);

· між різними рівнями громадських об'єднань;

· між громадськими об'єднаннями і підвідомчими господарськими об'єднаннями.

Державні фінанси - особлива сфера розподільчих відносин, пов'язана з первинним і вторинним розподілом та використанням ВВП з метою утворення фонду грошових засобів, необхідного для здійснення державою покладених на неї функцій.

Суть фінансів найбільш повно проявляється через їх функції. Фінанси виконують дві основні функції: розподільчу і контрольну, здійснювані ними одночасно.

Розподільча функція фінансів полягає у розподілі національного доходу і створенні так званих основних, або первинних доходів. Основні доходи формуються при розподілі національного доходу серед учасників матеріального виробництва – це зарплата робітників, службовців, доходи фермерів, доходи підприємств.

Але первинні доходи не утворюють суспільних коштів, достатніх для розвитку пріоритетних галузей народного господарства, забезпечення обороноздатності країни, задоволення матеріальних і культурних потреб населення. Для цього необхідно здійснювати подальший розподіл або перерозподіл національного доходу.

Контрольна функція фінансів полягає в контролі за розподілом ВВП по відповідних фондах і витратою їх за цільовим призначенням.

Фінансовий контроль спрямований на:

- забезпечення динамічного розвитку суспільного і приватного виробництва;

- прискорення науково-технічного прогресу;

- підвищення економічного стимулювання;

- раціональне використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів та природних багатств;

- скорочення непродуктивних витрат;

- поліпшення якості роботи у всіх ланках народного господарства. Контрольна функція фінансів виявляється також через діяльність фінансових органів.

Крім розподільчої і контрольної функцій, фінанси також здійснюють регулюючу функцію. Регулююча функція фінансів пов'язана з втручанням держави через фінанси (державні витрати, податки, державний кредит) у процес відтворення.

Система фінансових відносин різних рівнів та інститутів забезпечує їхнє функціонування, утворює фінансову систему країни.

Найважливішою ланкою фінансової системи держави є державний бюджет.








Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 532;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.