Загальні принципи і стадії аналізу інвестиційних проектів
Інвестиційні рішення – це рішення про поточні витрати з метою одержання доходів у майбутньому. Для них є характерним, що:
– витрати, як правило передують вигодам;
– витрати становлять одноразові і досить значні суми, а вигоди надходять у вигляді потока більш дрібних сум і протягом досить тривалого часу;
– після здійснення інвестицій вкладені в них ресурси стають зв’язаними на тривалий час і не можуть бути використані на інші цілі та не можуть швидко повернутися з прибутком;
– вкладені ресурси повинні будуть приносити доход протягом всього періоду функціонування придбаних активів, при цьому норма їх доходності повинна бути не меншою, ніж доходність вкладень в інші (поточні) активи;
– в кінці періоду використання об’єкт інвестування може мати певну ліквідаційну вартість.
Таким чином, інвестиційні рішення – це рішення стратегічного характеру, розраховані на тривалий період часу та пов’язані з невизначеністю і ризиком. Вони стосуються, в першу чергу, планування та фінансування капітальних вкладень у будівництво нових об’єктів, заміну обладнання, автоматизацію виробничих процесів, реалізацію соціальних програм і т ін.
Отже, інвестиції – це значні витрати для отримання майбутніх вигод через деякий час протягом тривалого періоду. А тривалий час очікування надходжень від інвестицій та їх значний обсяг визначають високий рівень ризику і тому зумовлюють необхідність детального аналізу всіх аспектів для прийняття рішення про капітальні вкладення.
Процес прийняття довгострокових рішень називають бюджетуванням капітальних вкладень. Він складається з декількох етапів:
1) визначення начальних інвестиційних ресурсів (джерел фінансування майбутніх капітальних вкладень);
2) відбір потенційних проектів капітальних вкладень;
3) визначення витрат і доходів, пов’язаних зі здійсненням кожного проекту. Вигоди повинні відшкодувати витрати. Вигоди можуть бути у вигляді економії поточних витрат або ж додаткового прибутку від зростання обсягу діяльності;
4) оцінка запропонованих проектів, порівняння їх характеристик та вибір кращого;
5) складання бюджету капітальних вкладень;
6) затвердження проекту;
7) контроль і управління проектом.
Для оцінки проектів капітальних вкладень найчастіше використовують показники чистих грошових потоків, тобто чистих грошових надходжень і чистих первинних інвестицій.
Чисті грошові надходження – це суми, на які грошові надходження перевищують поточні витрати за певний період часу. Вони включають: суми чистого прибутку від використання об’єкту інвестицій + суми амортизації об’єкту капітальних вкладень + ліквідаційна вартість цього об’єкту на час вибуття.
Чисті первинні інвестиції – це суми додаткових коштів, спрямованих на здійснення проекту капітальних вкладень ( за мінусом сум, що надійшли, як компенсація понесених витрат).
Проблема визначення витрат та вигод пов’язана, насамперед, з тривалістю і невизначеністю періоду використання об’єкта капітальних вкладень, який часто перевищує десятки років. В той же час, цей показник має дуже важливе значення для розрахунку майбутніх грошових надходжень.
Методи оцінки інвестиційних проектів поділяють на 2 групи:
– методи дисконтування грошових потоків;
– методи, що ігнорують зміну вартості грошей з часом.
Як відомо, вартість грошей з часом зменшується, внаслідок зниження їх купівельної спроможності через інфляцію, в результаті невизначеності майбутніх надходжень, зміни політичної і економічної ситуації тощо. Інвестор завжди ризикує втратити свої кошти внаслідок непередбачених майбутніх подій (банкрутство, стихійне лихо, зловживання тощо). Тому одна і та ж сума грошей сьогодні краще за таку ж суму в майбутньому, бо їх можна уже зараз вигідно вкласти під відповідний відсоток.
Отже, виміром часової вартості грошей є сума відсотка на інвестиції, яка отримана або може бути отримана за деякий час. Часову вартість грошей визначають на основі складного відсотка.
Складний відсоток – це відсоток, який нараховують на суму первинних інвестицій та на суму раніше нарахованих відсотків. Складні відсотки забезпечують більші доходи, ніж прості ( табл. 6.1).
За допомогою складного відсотка можна визначити майбутню вартість інвестованих коштів, тобто вартість інвестицій через деякий час з урахуванням певної відсоткової ставки.
Майбутня вартість (FV) визначається за формулою:
FV=PV (1 + і)n, (6.1)
де PV – теперішня (поточна) вартість вкладених ресурсів;
і – ставка складного відсотка в коефіцієнтах ;
n – кількість періодів нарахування відсотків.
Отже, для наведених у таблиці 6.1, показників
FV=1000 x (1+0,1)5 =1000x1,6105= 1610,50
Для спрощення розрахунків користуються спеціальними таблицями складних відсотків (“Таблиці значення фактору майбутньої вартості”), у яких наведені значення фактору (1 + i)n для різних значень і та n.
Але для оцінки ефективності інвестиційних проектів доцільнішим є використання показника теперішньої (приведеної) вартості майбутніх грошових надходжень
PV= FV: (1+i)n = FV(1+і)-n, (6.2)
яку значно простіше порівнювати з сумою первинних інвестицій.
Для нашого прикладу (табл.6.1)
PV = 1610,5 : (1 + 0,1)5 = 1610,5 × = = 1610,5 × 0,62092 = 1000 грн.
Таблиця 6.1
Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 657;