Структура будівельного комплексу України
Будівельний комплекс України являє собою одну верб найважливіших галузей народного господарства, у якій створюються основні фонди виробничого і невиробничого призначення, промислових підприємств, житлових, соціальних і культурно-побутових об’єктів.
Будівельний комплекс України включає:
- будівельні організації державного сектора;
- промислові підприємства будіндустрії державного сектора;
- будівельні організації недержавного сектора
- промислові підприємства недержавного сектора;
- державний комітет України по справах будівництва й архітектури;
- проектні і технологічні організації.
Питання інвестиційної політики в Україні регулює Кабінет Міністрів через свій відділ будівництва і Мінекономіки України.
У областях України ці питання регулюють облдержадміністрації.
Регулювання питань по створенню нормативно-наукової бази будівельного комплексу України здійснює Державний комітет по будівництву і житловій політику (Держбуд України).
Цей державний комітет має у своєму веденні національні і регіональні науково-дослідні, дослідно-конструкторські, дослідні і проектні інститути, що розробляють нормативно-інструктивну і науково-технічну документацію, обов’язкову для застосування у всіх будорганізаціях України, незалежно від підпорядкованості і форми власності.
Мінекономіки України виконує функції інвестора і замовника по будівництву для державного сектора будівельного комплексу України. У державний сектор будівельного комплексу України входять :
- корпорація “Укрбуд”;
- корпорація “Укрмонтажспецбуд”;
- корпорація “Украгробуд”;
- корпорація “Укртрансбуд”;
- корпорація “Укрметротунельбуд”;
- концерн “Київміськбуд” і інші.
Корпорації будівельного комплексу мають у своєму складі:
- Управління будівельних об’єднань;
- Управління промисловими підприємствами.
У областях цим корпораціям підпорядковані по адміністративно-господарських функціях “Територіальні будівельні об’єднання”, будівельно-монтажні трести і територіальні будівельно-промислові фірми.
Територіальні будівельні об’єднання (ТБО), будівельно-промислові фірми (БПФ) і будівельно-монтажні трести мають у своєму складі:
- будівельні організації – трести, будуправління (СУ) і будівельно-монтажні управління (БМУ);
- промислові підприємства або їх об’єднання.
Крім промислових підприємств, що входять до складу ТБО і БПФ, у будівельному комплексі функціонують об’єднання промислових підприємств і окремі підприємства, підпорядковані керуванням промпідприємствам корпорацій, наприклад, у корпораціях “Укрбуд”, “Укрмонтажспецбуд”, “Укртрансбуд”.
Таким чином, у державному секторі має місце 3-х східчаста схема керування промисловим виробництвом і будівництвом, що негативно впливає на ефективність виробництва промислової і будівельної продукції, призводить до її подорожчання, появі “довгобудів” і порушенню платіжної дисципліни. Перехід до ринкових відносин в економіці обумовив створення таких будорганізацій і промпідприємств, де частково або цілком усунуті хиби централізованої системи керування будівельним комплексом. В даний час відповідно до Закону України “Про підприємства в Україні” створені і створюються будівельні організації і промислові підприємства недержавного сектора з різноманітними формами власності:
будівельні організації:
- колективні підприємства – трести (“Донецькжитлобуд”, “Донецькметалургбуд”, “Азовстальбуд” і ін.);
- акціонерні товариства (заводобудівельний комбінат, домобудівні комбінати й ін.);
- будівельні фірми (“Гражданбуд”, будівельно-промислова фірма “ Донецькжитлобуд ”);
- приватні підприємства і малі приватні підприємства по будівництву і ремонту будинків і споруджень (ПП, МПП);
промислові підприємства:
- колективні підприємства (заводи “Буддеталь”, заводи КПД) по випуску будівельних конструкцій і деталей будівельних матеріалів;
- акціонерні товариства (заводи будматеріалів, кар’єроуправління, заводи по випуску напівфабрикатів;
- приватні і малі приватні підприємства (фірми) будіндустрії; акціонерні товариства проектних, дослідно-конструкторських і технологічних організацій (“Будпроект”, “Донбасгражданбуд” і ін.).
Будівельні організації і промислові підприємства недержавного сектора створюються за рішенням фундатора (як правило, трудових колективів, груп осіб або окремих осіб), реєструються в районних або міських виконкомах (держадміністраціях), набувають статусу юридичної особи і здійснюють господарсько-фінансову діяльність самостійно на повному госпрозрахунку.
У таких організаціях і підприємствах відсутні вищі органи, централізовані плани, адміністративно-організаційні утручання вищих органів у господарсько-фінансову діяльність, а техніко-економічні показники роботи їх, як правило, вище, чим в аналогічних підприємствах державного сектора економіки.
Обласні і районні держадміністрації, міськрайвиконкоми не втручаються в конкретну діяльність таких підприємств, а роблять їм поміч в інвестиціях, виділенні земельних ділянок і помешкань для нормального функціонування їх.
Будорганізації і промислові підприємства недержавного сектора регулюють виробничо-господарські і фінансові питання контрактними (договірними) відношеннями шляхом висновків “Контрактів підряду”, “Контрактів субпідряду”, “Контрактів на постачання продукції” і інших документів, що регламентують зобов’язання і взаємовідносин договірних сторін.
Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 940;