Загальна оцінка виграшів і втрат від об’єднання компаній

 

Безумовно, що в житті зустрічаються як вдалі, так і неблагополучні злиття, але економісти ніяк не можуть прийти згоди з питання про те, чи поглинання є плідним в цілому. Ясно, що поглинання створюють значні виграші для акціонерів компаній, які стають об’єктами захоплення.

Оскільки покупці в більшості покривають витрати злиття, а продавці одержують суттєві виграші, видимо, можна зробити висновок про позитивний сукупний результат зливів. Але так вважають не всі. Дехто вважає, що інвестори, які аналізують злиття, занадто багато уваги приділяють короткотерміновому виграшу, і тому не помічають, що ці короткострокові прибутки досягаються за рахунок довгострокових перспектив.

Багато заклопотані тим, що хвиля злиттів 1980-х років породила надмірну фінансову залежність компаній та послабила можливості виживання в умовах загального економічного спаду для багатьох корпорацій. Створюють занепокоєння також факти крупних інвестицій у спекулятивні облігації корпорацій, які були зроблені рядом фінансових інститутів.

Необхідно відмітити, що операції злиття вимагають значних витрат. Але, якщо припустити, що суспільні виграші від зливів перевищують витрати, все-таки залишається відкритим питання, чи не могли ці переваги бути досягнутими більш дешевим способом. Наприклад, це питання могло б звучати більш визначено наступним чином: чи являються операції викупу компаній на основі позичених капіталів необхідним засобом, щоб досягти більш ефективної роботи менеджерів? Можливо, коріння проблеми лежить в області методів винагород і стягнень, які використовуються багатьма корпораціями. Напевне, багато виграшів, які досягаються при поглинаннях, могли б бути отримані компанією, якби винагороди менеджерів були більш тісно пов’язані з динамікою результатів компанії.

Злиття створює економічні виграші, якщо дві компанії після об’єднання варті більше, аніж сума їх вартості до цієї угоди. Нехай фірми А і В провели злиття і виникла нова фірма АВ. Тоді виграш від злиття рівний:

 

Виграш = PVав – (PVа + PVв). (9.12)

 

Ці виграші можуть відображати економію на масштабах виробництва і збуту, економію на вертикальній інтеграції, зростання ефективності, більш повне використання «податкових щитів», комбінацію взаємодоповнюючих ресурсів, привабливе для інвесторів використання вільних грошових засобів. Не очевидно, наскільки ці переваги загальні для різних угод злиття, хоча всі вони – економічно обґрунтовані. Інколи злиття використовують, щоб знизити витрати на позиковий капітал, диверсифікувати ризики або скористатися механізмом «стартового запуску». Однак ці мотиви злиття викликають сумніви.

Злиття необхідно здійснювати, якщо виграш перевищує витрати злиття. Під витратами розуміють надбавку або премію, яку покупцю приходиться платити за компанію зверх її вартості як окремої незалежної одиниці. Витрати злиття легко визначити у випадку здійснення його за наявні гроші. Тоді:

 

Витрати = Сума наявних – Вартість компанії В. (9.13)

 

Коли угода фінансується випуском додаткових акцій, витрати цієї угоди, природно залежать від того, яка вартість їх акцій після злиття. Якщо злиття виявиться успішним, акціонери компанії В отримають частину виграшу.

Механізм купівлі компанії складніший, ніж купівля машини, устаткування. Перед всім, необхідно бути впевненим, що придбання даної компанії не буде суперечити антимонопольному законодавству. В подальшому необхідно вибрати саму процедуру: можна приєднати всі активи і всі зобов’язання компанії, що викупляється, до активів і зобов’язань вашої фірми, або можна оформити це придбання як купівлю акцій, а не компанії, або як купівлю окремих активів цієї компанії.

Часто злиття відбувається у вигляді дружніх переговорів менеджерів однієї компанії з радою директорів другої. Але, якщо з боку продавця виникає супротив, то компанія-покупець може прийняти рішення про публічні торги або розпочати боротьбу за голоси і довіреності. Типова угода злиття створює потенційні виграші для інвесторів, але конкуренція покупців, доповнена активною оборонною політикою менеджерів компанії-мішені поглинання призводить до того, що переважаюча частина виграшу дістається акціонерам компанії-продавця. У випадку викупу компанії персоналом або викупу на основі позик всі акції розподіляються між обмеженою кількістю володарів і компанія стає закритою для решти інвесторів. Такі операції викупу компанії найбільш часто відслідковуються у відношенні до корпорацій, що досягли стадії зрілості у своєму діловому циклі, які мають крупні грошові потоки і обмежені варіанти інвестування прибутків в рамках їх галузі.

Можливо злиття створюють нетто виграші для економіки в цілому, але в той же час вони зв’язані з великими витратами. Про це свідчить практика злиття підприємств в умовах України [Махова, 2008] та інших країн з перехідною економікою.

 

 








Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 679;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.