Від об’єднання компаній
Припустимо, ви є фінансовим менеджером компанії А і ви бажаєте виконати аналіз можливої купівлі компанії В. Тоді перше на що вам необхідно звернути увагу – це проблема економічних виграшів від поглинання. Такі виграші виникають тільки при умові коли ринкова вартість компанії в результаті поглинання вища, ніж сума вартостей компаній до їх об’єднання. Наприклад, якщо ви вважаєте, що створена після поглинання компанія має ринкову вартість PVав і що вартості компаній до їх об’єднання рівні PVа і PVв, тоді
Виграш = PVав – (PVа + PVв), | (9.1) |
де PV – це сучасна вартість потоків грошових засобів.
Якщо ця різниця складає позитивне число, тоді проведення поглинання економічно виправдане. Але необхідно також задуматись про витрати, які пов’язані з цим поглинанням. Тоді можна визначити витрати для придбання компанії Вяк різницю платежів наявними грішми і вартості компанії В як окремої господарської одиниці. Таким чином, можна записати:
Витрати = Платежі готівкою – PVв. | (9.2) |
Чиста приведена вартість для володарів компанії А, що виникає від поглинання компанії В, вимірюється різницею виграшів і втрат. Таким чином, поглинання доцільно проводити, якщо чиста приведена вартість, що виникла від цієї операції, яку можна записати наступним чином:
NPV = PVав – (PVа + PVв) – (Платежі готівкою – PVв) – | (9.3) |
позитивне число.
Такий спосіб визначення і запису критерію доцільності злиття зручний тому, що у ньому підкреслені два різних питання.
Коли ви оцінюєте переваги злиття або поглинання, ваша увага сконцентрована на питанні виникнення виграшів від його здійснення. Коли ж ви аналізуєте витрати поглинання, то ви розглядаєте як ці виграші розподіляються між компаніями, що приймають участь.
Використаємо приклад, щоб наведений вище критерій був більш зрозумілим Нехай ринкова вартість компанії А 100 млн. дол., а вартість компанії В рівняється 50 млн. дол. Припустимо, що поглинання компанії В приведе до економії на витратах, приведена вартість якої 25 млн. дол. Сума цієї економії складе виграш від поглинання. Тоді виказане можна записати наступним чином (в мільйонах):
PVа = $100;
PVв = $50;
PVав = $175;
Виграш = $25.
Припустимо, компанію В купують за 65 млн. доларів готівкою. Тоді втрати поглинання рівні:
Витрати = Платежі готівкою – PVв, | (9.4) |
або = 65-50 = 15 млн. $.
Необхідно відмітити, що акціонери компанії В – представник другої сторони угоди – одержали на 15 млн. більше, ніж ринкова вартість їх компанії. Але те, що для них є виграшем, для інших – втратами. Це означає, що вони отримали 15 млн. дол. з 25 млн. економічного виграшу від поглинання. Тому, коли ми записуємо рівняння чистої приведеної вартості від поглинання з позиції акціонерів компанії А, ми саме розраховуємо ту частину виграшу, яку отримають акціонери компанії А.
Таким чином, чиста приведена вартість цієї угоди для акціонерів компанії А рівна різниці всього виграшу і тієї його частини, яку отримають акціонери компанії В:
NРV = 25 – 15 = +10 $ (в млн.).
Підтвердимо ще раз, що акціонери компанії А отримають виграш у 10 млн. дол. Вони розпочали угоду, маючи компанію, вартість якої 100 млн. дол., і заплатили акціонерам компанії В 65 млн. готівкою. Разом з тим, в результаті угоди вони володіють компанією, вартість якої 175 млн. дол. Значить, їх чистий виграш складає:
Чиста приведена вартість = Вартість після поглинання – – Вартість до поглинання, | (9.5) |
або:
(PVав – платежі готівкою) – PVа = (175 $-65 $) -100 $ = +10 $.
Припустимо, інвестори, що діють на фондовому ринку, не передбачають поглинання компанією А компанії В. Оголошення про прийдешнє поглинання приведе до зростання вартості акцій компанії Вз 50 млн. дол. до 65 млн., тобто на 30 %. Якщо інвестори поділяють думку менеджерів компанії А про можливі виграші від майбутнього поглинання, тоді ринкова вартість акцій компанії А зросте на 10 млн. дол., або всього на 5 %.
Тому видається раціональним в аналізі поглинань оцінювати можливу реакцію інвесторів. Якщо курс акцій компанії А впаде після оголошення про майбутнє поглинання, це буде означати, що інвестори, по суті, дають менеджерам компанії А сигнал, що, на їх думку, виграші від поглинання сумнівні або, що менеджери компанії А збираються заплатити за компанію В дорожче, ніж потрібно.
Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 654;