Предмет, завдання та методи спортивної психології
Назвати будь-який предмет науки означає назвати те, що саме вона вивчає. Спортивна психологія вивчає закономірності розвитку та функціонування психіки людини в тій частині, яка обумовлена її участю в спортивних тренуваннях та змаганнях, у різних формах суспільного життя, що пов'язані зі спортом (наприклад, в олімпійському русі, у спортивному бізнесі), а також у специфічній командній взаємодії.
Психологія спорту- це галузь психологічної науки, яка вивчає закономірності психічної діяльності індивідів і груп в умовах спортивної діяльності (тренування, змагання, відновлення).
Предметом її досліджень є: психологічне забезпечен-ня спортивної діяльності (відбір, психодіагностика, психо-регуляція стану та поведінки спортсменів, психолого-педагогічні консультації тощо); психологічна підготовка спортсменів та команд до тренувальної та змагальної діяльності; постспортивна адаптація спортсменів і трене-рів; управління соціально-психологічними явищами у спорті; психологія жінки та чоловіка в спорті; дитячий спорт.
Що спонукало психологів, тренерів, організаторів спорту звернутись до спеціального вивчення психіки спортсменів, команд, суддів, вболівальників, до розробки психологічних основ конструювання спортивних приладів, автомобілів тощо, до створення спеціальних методик психологічної підготовки? Перш за все - практика спор-тивної діяльності, що породжує гостре спортивне супер-ництво, але яка не знайшла в традиційній психології відповіді на багаточисленні запитання, котрі обумовлені специфікою спортивної діяльності. Під спортивною діяль-ністю розуміють сукупність різних специфічних дій, які спрямовані на досягнення високого рівня фізичної досконалості та спортивної майстерності (І.М. Онищенко). Чим відрізняється спортивна діяльність від багатьох інших видів діяльності людини?
Специфіка спорту - у високій мотивації, що дозволяє піддавати себе багаторічним щоденним фізичним та психічним навантаженням для досягнення перемоги на змаганнях. Завдяки цій мотивації спорт став чудовою природною лабораторією людських можливостей. В основі виникнення цієї мотивації - зіставлення своїх результатів із досягненнями інших спортсменів, включення спортсмена і команди в багатовікові досягнення фізичної культури, щоденне проникнення в потаємність людського організму, природи та техніки, можливість реалізації своїх здібностей та самоствердження, а також пізнання світу, забезпечення подальших життєвих перспектив: особистісних, матеріаль-них, освітніх.
Специфіка спорту - у видовищі, яке приваблює на стадіони, до телеекранів, у кінозали багатомільйонні маси людей, що переживають перипетії спортивних поєдинків, активно виражають свої симпатії та антипатії спортсменам та командам.
Специфіка спорту - у прикладності, у можливості реалізації досягненого рівня фізичного та психічного розвитку в багатьох інших сферах діяльності людини: військовій, правоохоронній, діяльності в надзвичайних ситуаціях, тощо. Спортивні досягнення, як правило, є додатковою рекомендацією для прийняття на роботу.
Специфіка спорту - у зростаючому з року в рік поєднанні його з бізнесом: створення широкої промислової сфери, яка виробляє все для спорту (одяг, взуття тощо). Особливе місце у зв'язку з цим займає професійний спорт, який приносить чималі прибутки як підприємцям, так і спортсменам.
Основні особливості діяльності в спорті та у фізичному вихованні (порівняльна характеристика)
Дата добавления: 2016-02-27; просмотров: 574;