Когнітивний підхід А. Бека
Клієнта вчать бачити себе як індивіда, що народжує помилкові ідеї, але здатного відмовитися від них і виправити їх. Тільки визначивши чи виправивши помилку мислення, клієнт може створити для себе життя з більш високим рівнем самоздійснення.
Кожна людина створює свою програму поведінки. Програма може бути нормальною (адекватною) або неадекватною. У випадку когнітивного зрушення у переробці інформації формується аномальна програма: тривожна, депресивна, панічна тощо.
Бек вважає, що у кожної людини в когнітивному функціонуванні є слабке місце – когнітивна вразливість. Саме вона сприяє психологічному стресу.
Особистість формується схемами або когнітивними структурами, які являють собою базальні переконання. Схеми починають формуватися в дитинстві на основі особистого досвіду й ідентифікації зі значимими особами. Кожна людина формує власну концепцію себе, інших, світу і концепцію свого існування в світі. Ці концепції підкріплюються подальшим досвідом людини і, в свою чергу, впливають на формування інших переконань.
Когнітивні перекручення – систематичні помилки у судженнях під впливом емоцій. До них відносяться:
1. Персоналізація – схильність інтерпретувати події в аспекті особистих значень.
2. Дихотомічне мислення – невротизований клієнт схильний мислити крайнощами в ситуаціях, що зачіпають його чуттєві місця, наприклад, самооцінку, при можливій небезпеці.
3. Вибіркове абстрагування – концептуалізація ситуацій на основі деталі, вилученої з контексту, при ігноруванні іншої інформації.
4. Довільний умовисновок – бездоказовий або навіть суперечливий очевидним фактам умовисновок.
5. Зверхгенералізація – невиправдане узагальнення на основі одиничного випадку.
6. Перебільшення (катастрофізація) – перебільшення наслідків певної події.
Етапи когнітивної колекційної роботи:
1. Ідентифікація проблеми: визначення симптоматики.
2. Усвідомлення і вербалізація не адаптивних когніцій. Не адаптивна когніція – будь-яка думка, що викликає неадекватні або хворобливі емоції і утруднює рішення проблеми.
3. Віддалення – процес об’єктивного розгляду думок, при якому клієнт розглядає свої не адаптивні когніції як відособлені від реальності психологічні явища.
4. Зміна правил регуляції правил поведінки.
Мета корекції – виправлення неадекватних когніцій, усвідомлення правил неадекватної обробки інформації і заміна їх правильними.
Завдання психолога:
– навчити клієнта усвідомлювати зв’язки між когнітивними схемами, афектами і поведінкою;
– навчити заміняти дисфункціональні думки більш реалістичними інтерпретаціями;
– ідентифікувати і змінювати переконання, які сприяють викривленню досвіду.
Позиція психолога: процес взаємодії партнерський, двосторонній.
Вимоги від клієнта: прийняття базового положення про залежність емоцій від думок; встановлення стосунків партнерства, висока активність, відповідальність.
Техніки: сократівський діалог, заповнення порожнечі, декатастрофізація, переформулювання, децентралізація, перевірка гіпотези, планування діяльності.
Дата добавления: 2016-02-27; просмотров: 791;