Порядок визначення цін у біржових контрактах

 

 

Учасники зовнішньої торгівлі при визначенні цін на свої товари використовують два види цін світового ринку: публиковані й розрахункові.

До першого виду цін ставляться ціни, повідомлення про які можна почерпнути в спеціальних і фірмових джерелах інформації. Вони, звичайно, відображають рівень світових цін, якщо до них зробити необхідні виправлення. До публикованих цін ставляться:

- довідкові ціни;

- біржові котирування;

- аукціонні ціни;

- ціни, що приводяться в загальних статистичних довідниках;

- ціни фактичних угод;

- ціни пропозицій великих фірм.

Довідкові ціни являють собою ціни товарів у внутрішній оптовій або зовнішній торгівлі закордонних країн. Публікацію їх можна знайти в різних друкованих виданнях.

Довідкові ціни відіграють роль відправної крапки, з якої починається уторговування цін при переговорах про укладання угоди. Іноді їх використовують для визначення рівня ціни з наступною фіксацією, рухливої або змінної ціни і тоді в контракті вказується конкретне джерело інформації як орієнтир у момент фіксації ціни, для того, щоб визначити остаточну ціну в момент платежу.

Довідкові ціни в більшості випадків являють собою так звані базисні ціни, тобто ціни товару певної якості й кількості, специфікації, розмірів, хімічного складу й т.п. у тім або іншому заздалегідь установленому географічному пункті (базисному пункті).

Вони, як правило, завищені в порівнянні із цінами реальних угод. При переговорах експортери надають із них знижки, які досягають залежно від конкретних товарів від 7 до 30 і навіть 50 %. Причому, чим глибше обробка товару, тим вище знижка, що необхідно враховувати при орієнтуванні на них у переговорах.

Біржові котирування й ціни аукціонів застосовуються у світовій торгівлі для сировинних товарів мінерального й сільськогосподарського походження.

Міжнародні товарні біржі являють собою особливий вид постійно діючих ринків, на яких за певних умов відбуваються угоди купівлі-продажу на масові сировинні й продовольчі товари, що володіють якісно однорідними ознаками й взаємозамінними. Товар продається й купується без його пред’явлення й огляду. Укладання угод відбувається на основі типових біржових контрактів, що жорстко регламентують якість і строки поставки. яких

Міжнародні товарні аукціони являють собою спеціально організовані ринки, що періодично діють у певних місцях, на яких шляхом публічних торгів у заздалегідь обумовлений час проводиться продаж попередньо оглянутих покупцем товарів, що переходять у власність покупця, який запропонував найбільш високу ціну. Ціни на аукціонах установлюються в результаті зміни співвідношення між попитом та пропозицією. Основна особливість їхнього формування - наявність багатьох покупців і одного або декількох продавців.

Для бірж же характерний високий рівень конкуренції як серед продавців, так і серед покупців. Ціни аукціонів і біржові котирування відображають реальні угоди і їхні публікації носять регулярний характер, тому вони служать орієнтиром для встановлення цін по аукціонних і біржових товарах, реалізованих по звичайних контрактах. Спеціальні бюлетені, що випускаються біржовими й аукціонними комітетами, публікують рівні цих цін у міру проведення торговельних операцій.

На ринку сировини, капіталу та валюти є декілька видів цін. Усі вони публікуються в періодичних економічних виданнях щоденно. Це ціни ф’ючерсних та аукціонних угод, спотові та форвардні ціни на реальні активи.

Для учасника підприємницької діяльності важливо знати, як здійснюється визначення цін у біржових контрактах, оскільки сис­тема ціноутворення в останніх значно відрізняється від тих, що ви­користовуються при інших формах організації торгівлі.

На кожен вид біржового товару ціни визначаються залежно від співвідношення попиту і пропозиції на даний момент біржових торгів. На біржі використовують такі поняття ціни: ціна продавця (пропо­зиції), ціна покупця (попиту), ціна біржової угоди, котирувальна ціна.

Ціна продавця на біржовий товар - ціна, вказана учасником біржо­вих торгів у заявці на продаж, а також названа ним під час торгів з метою стимулювання продажу.

Під ціною покупця розуміють ціни, вказані покупцем у заявках стосовно купівлі, а також ті, що він називає безпо­середньо під час торгів, при обговоренні пропозиції продавця.

Біржові котирування є визначними цінами біржових угод, які ук­ладаються на стандартну кількість стандартизованого товару, перед­баченого правилами біржової торгівлі. Котирувальна ціна - ціна, визначена котируваль­ною комісією біржі шляхом аналізу цін біржових угод, цін продавців, цін покупців на підставі єдиних критеріїв та спеціальних методик.

Розрізняють котирування офіційне та позаофіиійне.

Котирування офіційне здійснюється щодо цін біржових угод на визначені біржею групи продукції стандартної якості з єдиним бази­сом поставки для кожного біржового товару. Процес визначення офіційної котирувальної ціни передбачає об’єктивну оцінку коли­вань цін протягом біржового дня.

Відповідно до кон’юнктури ринку певного дня за певним това­ром при великій кількості угод котирувальну ціну обчислюють як середню ціну угод.

Котирування позаофіційне (довідкове) здійснюється на підставі аналізу всіх цін (попиту, пропозиції, угод) з врахуванням оцінки ко­тирувальною комісією кон’юнктури попиту та пропозиції за трьома напрямками: за цінами продавців (котирувальна ціна пропозиції); за цінами покупців (котирувальна ціна попиту); за найтиповішою на біржі на конкретний період часу ціною на конкретний вид (групу) товару (котирувальна ціна біржі).

Довідкова, або котирувальна ціна не є офіційною або твердою ціною біржі, а лише відбиває думку котирувальної комісії про найбільш типову ціну.

Дані офіційного котирування сповіщаються на біржі наступного дня після проведених торгів.

Рішенням котирувальної комісії біржа має право встановлювати граничні рівні коливання цін на товари, що офіційно котируються на біржі, відхилення від яких дає підставу для припинення торгу за даним видом товару.

Особливо слід зазначити серед реально діючих в Україні бірж аг­рарну біржу.

Аграрна біржа - це різновид товарної біржі. На ній працюють ті самі учасники, у неї ті ж функції, що й у товарної біржі. Торгові уго­ди, порядок їх укладання та виконання, техніка проведення торгів, інші питання організації і функціонування товарних і аграрних бірж багато в чому збігаються.

На кожен вид сільськогосподарської продукції ціни визначають­ся залежно від співвідношення попиту і пропозиції на даний момент біржових торгів. На агробіржі використовуються такі ж поняття цін, як і на товарній біржі: ціна продавця (пропозиції), ціна покупця (по­питу), ціна біржової угоди, котирувальна ціна.

Рівень цін для закупівлі сільськогосподарської продукції та про­довольства на державні потреби має визначатися з урахуванням се­редньозважених цін за результатами попередніх торгів.

 








Дата добавления: 2016-02-27; просмотров: 931;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.