Джерела транспортного права
Норми транспортного права мають свої джерела.
Джерела права — це конкретні форми зовнішнього вираження загальнообов'язкових правил поведінки, встановлених або санкціонованих державою, через яке ці правила справляють свій владно-регулюючий вплив на суспільні відносини.
Транспортно-правові норми мають своє зовнішнє закріплення у відповідній системі нормативно-правових актів, які є засобом надання правовим нормам визначеності, загальності й офіційності. Система цих нормативно-правових актів побудована за відповідною ієрархічною структурою. Кожен нормативно-правовий акт являє собою джерело транспортного права і відрізняється від інших за своїми особливостями, які зумовлені цільовою спрямованістю і змістом норм, їх юридичною силою.
Система джерел транспортного права є однією з найбільш розгалужених серед інших галузей права, що значною мірою зумовлено порівняно широкою сферою використання транспортних послуг, значною роллю і місцем транспорту в суспільному виробництві. З огляду на різноманітність джерел транспортного права з урахуванням ієрархічної підлеглості їх доцільно кваліфікувати таким чином.
1.Конституція України — як основний закон.
2.Законодавчі акти України: закони; кодекси, статути,
3.Постанови Верховної Ради України.
4.Укази та розпорядження Президента України.
5.Постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України.
6.Нормативні накази, інструкції та інші документи центральних органів виконавчої влади (міністерств, державних комітетів і відомств).
7.Нормативні акти (накази, інструкції, правила та інші документи) структурних підрозділів транспорту. Наприклад, Укрзалізниці
8.Нормативні акти державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування, які стосуються транспортних відносин.
9.Міжурядові угоди України з іншими державами, міжнародно-правові акти, ратифіковані й визнані Україною.
10. Окремі нормативно-правові акти колишніх Союзу РСР та УРСР, що не відмінені й не оновлені в установленому порядку та не суперечать Конституції України й чинному законодавству.
11.Нормативні договори та судова й адміністративна практика.
Керівною в системі джерел є Конституція України, яка має вищу юридичну силу і виступає як юридична база поточного законодавства. В Конституції України законодавчо закріплені основи державного й суспільного ладу, права та обов'язки громадян, усіх суб'єктів права власності і господарювання.
Базовим виступає Закон України «Про транспорт» від 10 листопада 1994 р. Разом з тим видається ціла низка законів, що регулюють відносини у конкретних транспортних підгалузях:
Закон України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 p.,
Закон України «Про трубопровідний транспорт» від 15 травня 1996 р.,
Закон України «Про залізничний транспорт» від 4 липня 1996 р.,
Закон України «Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період» від жовтня 1998 р. ,
Закон України «Про транзит вантажів» від 20 жовтня 1999 р.
Закон України «Про перевезення небезпечних вантажів» від 6 квітня 2000 р.
Закон України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 р.
До таких комплексних актів (джерел) транспортного права належать:
1. Повітряний кодекс України,
2.Кодекс торговельного мореплавства України
3.Статут залізниць України
Важливим джерелом транспортного права є Цивільний кодекс України, в якому розкрито зміст договору перевезень та відповідальність сторін за неналежне виконання умов договору перевезень і в разі втрати, нестачі або пошкодження багажу, а також за заподіяння ушкодження його здоров'я або смерті пасажира.
Окремі норми транспортного права містяться у Водному кодексі України (статті 52, 53 і 67) та Земельному кодексі України (статті 67—74).
Дата добавления: 2015-12-01; просмотров: 3144;