Збip, видалення та утилізація ТПВ.
Збip ТПВ може бути валовим та роздільним.
Валовий – без розділення ТПВ на окремі складові.
Роздільний – це система, розділеного збору складових ТПВ, яка забезпечує отримання відносно чистих вторинних ресурсів від населення та зменшує кількість відходів, які вивозяться. Ця схема потребує відповідного підходу з боку громадян до видалення ТПВ, збільшення кількості обслуговуючого персоналу, спеціальної тари та спеціального транспорту для вивозу кожного виду вторинної сировини. Нажаль на України ця методика ще не отримала розповсюдження.
Умовно основні методи переробки ТПВ можна розділити
на три групи – утилізаційні, ліквідаційні та змішані.
Утилізаційні методи дозволяють знов пускати в обіг після певної переробки чорний та кольоровий металобрухт, папip, скло, текстиль.
Як приклад ліквідаційних методів можна привести спалювання, компостування.
Промислові відходи в свою чергу можна поділити на харчові та нехарчові.
Основними забруднювачами літосфери є: гірнича промисловість (шлаки, відвали), чорна та кольорова металургія (шлаки, шлами), машинобудівна (металобрухт, стружка), хімічна промисловість, деревообробка, енергетика.
Великою проблемою є переробка відходів. Цьому питанню приділяється велика увага у всьому світі. Метою є не тільки, переробка але й використання відходів.
Методи утилізації.
Первинна утилізація твердих відходів дозволяє використовувати відходи в якості сировини для інших галузей промисловості без глибокої фізико-хімічної переробки. Так, при виробництві цементу використовують відходи металургійної та хімічної промисловості (доменні та мартенівські шлаки, колчеданні огарки, колошниковий пил, піритні огарки, фосфогіпс
i т. ін.). Первинній утилізації підлягають пластмаси – їх використовують для виробництва вторинних пластмас та виробів із них. Макулатура також підлягає первинній утилізації з подальшим виробництвом технічного паперу. Металобрухт та бите скло, які єскладовими частинами твердих відходів харчових підприємств, також здаються на відповідні спеціалізовані підприємства для їх подальшого повернення у виробництво.
Вторинна утилізація твердих відходів передбачає їх глибоку фізико-хімічну переробку. У результаті процесів вторинної утилізації утворюються продукти іншого складу, ніж відходи. Наведемо два приклади глибокої переробка твердих відходів.
1. Утилізація відпрацьованого активного мулу біохімічних очисних споруд.
Осад відпрацьованого активного мулу очисних споруд являє собою водну суспензію з об’ємною концентрацією домішок від 0,5 до 1,0 %. Початковою стадією технологічного циклу обробки осадків є ущільнення. Перед ущільненням іноді до осадку додають невелику концентрацію поліакриламіду для руйнування колоїдної структури органічних речовин та полегшення їх подальшого зневоднення. Потім осад ущільнюється у відстійниках гравітаційним методом. Ущільнених осад подається на центрифугування, продуктом якого є шлак з об’ємною концентрацією полідисперсної твердої фази до 80 %. Зневоднений шлак спалюється в енергетичній установці з виробництвом тепла та електроенергії. Відходом виробництва з утилізації осадів активного мулу є мінеральна зола, яка у випадку великих міст із значними машинобудівними, хімічними, металургійними підприємствами містить до 20 % важких металів. Ця зола у подальшому може бути використана в якості поліметалічного концентрату.
2. Утилізація твердих побутових відходів методом високотемпературного піролізу.
Найслабшою ланкою процесу переробки твердих побутових відходів є необхідність їх попереднього сортування. 5 років тому було запропоновано спосіб переробки твердих побутових відходів без попереднього сортування. Спосіб полягає у спаленні твердих побутових відходів у доменній печі
з обмеженим доступом повітря. В якості попутних продуктів у цьому процесі отримуються горючий газ, розплавлений метал та розплавлений шлак,
з якого можна виробляти кам’яну плитку. Проте виявилося, що сортування відходів все ж потрібне для того, щоб уникнути потрапляння у піч вибухонебезпечних предметів та харчових відходів підвищеної вологості (лушпиння картоплі та інших овочів). Таким чином, головної переваги – повної відсутності ручного сортування відходів – досягти не вдалося.
Контрольні запитання для перевірки знань:
1. Який Закон регулює всі відносини підприємства щодо утворення твердих відходів та їх утилізації?
2. Наведіть класифікацію земель у відповідності до цільового призначення.
3. За які порушення земельного законодавства встановлено відповідальність у Земельному Кодексі?
4. Наведіть класифікацію твердих відходів.
5. Наведіть властивості та склад твердих побутових відходів.
6. Які особливості збору твердих відходів?
7. Назвіть основні методи утилізації твердих промислових відходів.
8. Наведіть приклади переробки та використання твердих відходів.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 1510;